Podzimní hrátky s šípky
Banner

Podzimní hrátky s šípky

200traChcete udělat něco pro své zdraví? Vrhněte se do tajů šípků. Nadprůměrně slunné dny přímo vyzývají k procházkám a proč se tedy nevydat ven za účelem sběru těchto magických plodů růže šípkové?

 

 

Kondiční procházka a pobyt na čerstvém vzduchu jsou první věci, které pro sebe a své zdraví při této činnosti uděláte. Samotné trhání nějaký čas zabere a nebojte se, že se trochu píchnete o trny nebo si zničíte oblečení. I to k tomu patří. Berte to jako čas strávený venku, s rodinou a to vše ve jménu zdraví. Šípky jsou sice nejsladší po prvních mrazech, ale to jsou měkké a proto doporučuji trhat pouze tvrdé plody. A nezapomeňte se vyhnout frekventovaným cestám, aby šípky byly opravdu zdravé a ne naopak, škodlivé.

tra

Existuje celá řada možností, jak s šípky doma naložit. Nejdříve je umyjte, přeberte a rozložte třeba na plech a nechte uschnout. Nějakou dobu to ale potrvá. Můžete je ale položit na plech vyložený pečícím papírem a na 70 stupňů je usušit v troubě – trvá to tak půl dne; nebo v sušičce ovoce. Suchý šípek je tvrdý, má sytou červenou barvu a při stisknutí praská. Pak je vložte do bavlněného pytlíku a nechte řádně proschnout. Teprve poté je můžete skladovat třeba v dóze. Šípky by se měly skladovat maximálně rok.

Z takto usušených šípků si za dlouhých zimních večerů můžete připravit čaj, který disponuje vysokým podílem vitaminu C. Opět existuje mnoho návodů a nápadů, jak na to. Já nejčastěji vezmu hrst šípků a asi pětinásobné množství vody a to vařím asi 20 minut na mírném plameni. Jelikož jsou pro mě šípky samotné sladké, jen málokdy je doslazuji – pokud to udělám, tak jedině medem.

Tento rok jsem experimentovala a zkusila si z šípků uvařit sirup. Jak na to? Jedno kilo opraných šípků jsem přebrala tak, že jsem každému seřízla jemné chmýří z vršku. Je to sice poněkud pracnější, ale stojí to za to. Pak jsem to rozdrtila v robotu a zalila dvěmi litry vody. Dala jsme to asi 15 minut vařit, aby to přešlo varem. Přidala jsem 0,5 kg cukru (různé recepty uvádějí až trojnásobné množství, pro mě je i ale toto přeslazené) a vaříme opět asi 15 minut na mírném plameni. Vzniklou směs přecedíme přes plátýnko, nebo přes dva cedníky s jemnými oky. Naléváme do sklenic. Nahoru můžeme dát 1 lžičku alkoholu, třeba slivovice. Ukládáme na temné místo. Existuje mnoho obměn, někdo třeba přidává lžičku kyseliny citrónové, nebo jen mění poměr daných surovin.¨

tra1

Mé hokusy pokusy zašly tak daleko, že jsme se dala i na šípkové víno. Zatím však nemohu říct, s jakými výsledky. Nachystala jsem si čistý pětilitrový soudek a do něj dala 1,5 kg opraných šípků, které jsem zbavila chmýří. Rozvařila jsem 3 l vody s 0,75 kg cukru a po vychladnutí přidala 5 g kyseliny citronové a kvasinky. To jsem nalila do soudku a teď už jen budu čekat, až víno vykvasí; tedy, až všechny šípky klesnou ke dnu. Receptů existuje spousta – některé využívají kvasinky, některé kupodivu normální kvasnice, živnou sůl či se dokonce obejdou bez těchto ingrediencí. Pokud se nebojíte experimentovat, zkuste to určitě taky!

Sbírání šípků, jejich následné sušení a zužitkování patří k jedněm z mých krásných vzpomínek na dětství. Ať už sbírání do školy, nebo sušení u babičky v kamnech – na takové zážitky jen tak nezapomenu. Vytvořte si i vy svou pěknou šípkovou vzpomínku!


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Elly: „Motiv písně „Flower“ je inspirovaný i mým osobním životem a myslím, že si tím projde téměř každý člověk.“

elly 200Elly, vlastním jménem Eliška Tunková je novým objevem české popové scény. Momentálně ji čekají zkoušky na konzervatoři a před pár dní jí vyšla anglicky zpívaná píseň Flower. Zjistěte o písni i Elišce více díky našemu rozhovoru.

...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

V ústeckém muzeu se stále něco děje a není to jen o historii

muzeum usti nad labem200Muzeum v Ústí nad Labem vzniklo v roce 1876 a od těch dob, dlouhých 135 let, se neustále stěhovalo po různých podnájmech. Teprve v roce 2011, po rozsáhlé rekonstrukci, se snad naposledy stěhovaly sbírky do...

Z archivu...


Literatura

Motýlí kůže aneb Mlčení jehňátek po rusku?

Motyli kuze 200Nakladatelství Jota přináší do českých luhů a hájů kultovní ruský román, který Sergej Kuzněcov sepsal teprve roku 2003. Rázem se z něj mezi mladými stal hit. Marketingoví pracovníci ho nazývají „ruským Mlčením jehňátek“, ale já vidím j...

Divadlo

Zamilovaný Shakespeare je působivý a plný nápadů

zamilovany shakespeare 200Už v minulé sezóně se zlínské divadlo pustilo do jevištní adaptace známého a oceňovaného filmu Zamilovaný Shakespeare. Jedná se o romanci, kde září Joseph Fiennes a Gwyneth Paltrow, kterou mají na starosti scenáristé...

Film

Jaké to je Být ženou?

Být ženouJeden svět “kouká” na nás všude. Reklamní plochy, internet, televize. Všude tam je nám připomínán ten svět sám pro sebe, dokumentární ostrov, na který máme možnost udělat si výlet. Široká nabídka pohledů do jádra všemožných problémů, denních realit...