Turistický seriál K21: Muzeum keramiky Tupesy

Turistický seriál K21: Muzeum keramiky Tupesy

keramika perex1Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na různá centra a parky, kde se mohou vyřádit především vaše ratolesti. Nejen díky našim zvídavým otázkám se dozvíte víc a můžete si naplánovat pěkný výlet. Tak do toho!

 

Muzeum keramiky v Tupesích přináší možnost vytvoření originálního kousku v keramické dílně či zakoupení již hotových, dokonce i moderních kousků lokálních řemeslníků. K běhu muzea se vyjádřil pan Radovan Churý.

Popište prosím vaše muzeum. V čem je speciální? Co je nejunikátnější exponát ve vašem muzeu? Jak o něj pečujete?

Největší sbírka světově uznávané a věhlasné tupeské keramiky, historie keramiky obrazně i s výkladem, historické kousky i novodobá keramika. Nejunikátnější je zachovalé sídlo hrnčíře, tedy vlastně celý domek, kde hrnčíř žil a pracoval, včetně kruhu, postele, kuchyně i pecí.

Po domluvě je u vás možné si vyzkoušet vyrobit nějaký výrobek z keramiky. Využívají toho lidé hodně?

Ano, hlavně zájezdy ze zahraničí nebo školní výlety. Je možné si vyzkoušet vyrobit si vlastní výrobek na hrnčířském kruhu nebo si namalovat vlastní hrníček.

keramika interier svetlo

Jak vypadá váš běžný pracovní den? Co je nejčastější náplní práce? Jedná se o jednoduchou práci? Jaká jsou její úskalí?

Výroba keramiky, v létě pak i cestování po jarmarcích po republice i mimo ni. Určitě to není snadná práce. Bolesti zad, neustálé opravy a nedoceněná ruční práce.

Popište laikům, jak probíhá shánění nových exponátů pro muzeum. Musíte se kvůli tomu i nějak speciálně vzdělávat?

Lidé se spíše hlásí sami. Díky tomu, že muzeum sídlí tam, kde tupeská keramika přímo vznikla, tak není těžké shánět exponáty :-).

Odchází z vašeho muzea hodně lidí s koupenou keramikou či odolávají?

Téměř každý si něco koupí. Někdy jen pro upomínku, někteří však vykoupí celou prodejnu, typicky Japonci nebo návštěvníci z Německa. 

Jaké je to s návštěvností muzeí v dnešní době? Děláte něco pro propagaci muzea?

Zlepšuje se to, provozujeme ho druhým rokem, lidé se o tom dovídají z Toulavé kamery, regionálních deníků, apod. Jinak je muzeum na Facebooku a spolupracujeme s řadou výrobců keramiky nebo prodejců po republice.

Máte sami doma hodně výrobků tupéské keramiky? Věříte, že lidé stále ocení tuto keramiku?

Ano, hodně :-). Stále si ji lidé kupují, navíc není to dnes jen o tupeské keramice, nabízíme i moderní keramiku.

keramika interier police

Zdroj foto: www.muzeumkeramiky.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Velký rozhovor s tanečnicí Laterny magiky Pavlínou Červíčkovou nejen o Human Locomotion!

cervickova pavlina 200U příležitosti premiéry inscenace Human Locomotion, která vznikla v únoru na Nové scéně Národního divadla pod hlavičkou souboru Laterny magiky, jsme se rozhodli podívat na t...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Nenechte si ujít svátek mistrů hrnčířského řemesla – přijeďte do Berouna!

hrncirske trhy berounHusovo náměstí ve středočeském Berouně o víkendu 8. – 9. září 2012 zaplní zruční hrnčíři se svými pestrobarevnými pálenými výrobky. Milovníci kvalitní keramiky se tu sejdou ...

Z archivu...


Literatura

Vztahy bez stížností jsou učebnicí života

vztahy-bez-stiznosti 200Je všeobecně známo, že věční stěžovatelé jsou škarohlídi. A vybavte si svoje pocity, když vás někdo takový stáhne do svého víru a pěkně si s ním „o někom zadrbete“.

...

Divadlo

THE SOUND OF MUSIC – LIVE!

TeSoundOfMusic perexKaždá nová adaptace muzikálu by v sobě měla mít to pověstné „něco“, co diváky přesvědčí, že právě ona by se měla stát jejich nejoblíbenější. Pořad „The Sound of Music - Live!“, který odvysílala ...

Film

Navždy spolu pro romantické duše?
ImageNavždy spolu je až neuvěřitelně klasický romantický film. Člověk by řekl, že už musí být americké publikum takovýmito filmy nasyceno, ale kdyby tomu tak bylo, tvůrci by se nejspíš tvorby dalších a dalších romanti...