Fotoreportáž z Masopustu v Benešově nad Černou 2012
Kultura21.cz

Fotoreportáž z Masopustu v Benešově nad Černou 2012

12 masopust benesov nad cernou200Masopustní slavnosti už se rozbíhají. Jako návnadu na ty letošní maškarní reje proto přijměte fotoreportáž. 

 

 

 

Masopustní koleda má v Benešově nad Černou dlouholetou tradici. Zdá se, že benešovští slavili takto konec zimy již krátce po válce a v trochu jiné podobě možná i před ní.

Takhle to u nás vypadalo v loňském roce, tedy v roce 2012.

1. Hlavní ozdobou celé koledy jsou koledníci, kteří během dne obejdou celou obec.

1 masopust benesov nad cernou

2. a 3. Kolem osmé hodiny ranní vychází koleda od hasičské zbrojnice, kde se konají veškeré přípravy. Jejich první cesta vede k radnici, kde žádají starostku obce o povolení koledovat.

2 masopust benesov nad cernou

3 masopust benesov nad cernou

4. Koledníky celý den doprovází tradiční „střapatí“ spolu s masopustem a vymýšlí různé lumpárny. Takhle se „usadili“ na zamrzlé řece.

4 masopust benesov nad cernou

5. Další tradiční maskou je kobyla. Koledníci při své obchůzce u každého domu zatančí členům domácnosti i případným návštěvám „kolečko“.

5 masopust benesov nad cernou

6. Kolem jedné hodiny odpolední vychází opět od hasičárny koleda ženská nebo také „slaměná“. Ta už obchází jen část obce a je důležitá při večerním setkání obou koled.

6 masopust benesov nad cernou

7. Také tuto koledu doprovází maškary…

7 masopust benesov nad cernou

8. masopust a „střapatí“…

8 masopust benesov nad cernou

9. i kobyla.

9 masopust benesov nad cernou

10. Na náměstí už se čeká na příchod obou koled a na řadě je jejich setkání. Je to takový slovní souboj, který by měl sloužit především pro pobavení okolostojících diváků a vychází z tradic koledy a jejích znalostí hlavních protagonistů. Cílem je vzájemně se „nachytat“.

10 masopust benesov nad cernou

11. Obě koledy jsou připraveny a představení může začít…

11 masopust benesov nad cernou

12. Na kobyle přijíždí hejtmanka „slaměné“ koledy.

12 masopust benesov nad cernou

13. Svoji roli hrají všichni „střapatí“, kteří staví pomyslný most…

13 masopust benesov nad cernou

14. …k setkání hejtmanů.

14 masopust benesov nad cernou

15. a 16. Dál pokračují koledy společně a směřují ke svému cíli, kterým je večerní „pohřbívání Masopusta“ na sále při večerní zábavě.

15 masopust benesov nad cernou

16 masopust benesov nad cernou

17. I tady se o zábavu starají „střapatí“. Masopusta si musí ulovit.

17 masopust benesov nad cernou

18. Dělostřelci jsou připraveni s děly a Masopusta „zastřelí“.

18 masopust benesov nad cernou

19. a 20. A je tu závěr celého dne, takzvané „pohřbívání Masopusta“ i s pohřebním průvodem.

19 masopust benesov nad cernou

20 masopust benesov nad cernou
Takový byl tedy loňský Masopust u nás v Benešově.

Fotky jsou sice fajn, ale realita je vždycky lepší. Máte-li tedy chuť zažít tuto atmosféru, není nic jednoduššího. Období Masopustu je před námi a u nás se bude koleda konat již brzy, přesně 9. února. Takže jste srdečně zváni.

Autor foto: Mgr. Pavel PtáčekSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníSolfánci obměkčí každé srdce

Solfánci jsou druhým počinem (po Indigových pohádkách) Martiny Mii Svobodové a ilustrátorky Lucy Bumkin. Zatímco Indigové pohádky oslavovaly lidskou kreativitu a zaměřovaly se na to, že každý z nás má moc tvořit svůj svět, pohádkový příběh Solfánci a Sluneční královna jsou o odvaze být tím, kým doopravdy jsme. Semtamindigo

Nikdy není pozdě zopakovat si češtinu

Pod projektem Červená propiska jsou dvě kamarádky z vysoké, Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková, které se rozhodly šířit své znalosti zábavnou formou na sociálních sítích. Jejich cílem je dostat nejčastější perličky k co nejširšímu publiku a odhalit záludnosti českého jazyka, na které nebyl ve škole čas a které vás i v dospělosti překvapí. Universum

Rozhovor

Fotograf Ondřej Prosický: „Nebaví mě zpracovávat fotografie, nejraději bych byl pořád venku a fotografoval.“

prosicky 200Tentokrát nám k rozhovoru kývl fotograf Ondřej Prosický, jehož fotografie můžete znát například z časopisu Koktejl či Příroda. Jaká zvířata rád fotí, kolik si bere s sebou vybavení a co se děje na jeho workshopech?

...

Hledat

Čtěte také...

V Hroznatíně si připomněli 120. výročí narození Ludvíka Svobody

hrozn200Květiny a věnce posely prostor u pamětního kamene armádního generála a někdejšího prezidenta Československa Ludvíka Svobody (25. 11. 1895 Hroznatín-20. 9. 1979 Praha), který bojoval v obou světových válkách. Deska se nachází v jeho rodišti – obci Hro...

Z archivu...


Literatura

Je libo švédský thriller?

muz ktery si hral s panenkami 200V nakladatelství Grada pod značkou Metafora vyšel první díl z trilogie Nenávist s názvem Muž, který si hrál s panenkami. Milovníci nejen severských detektivek ji zhltnou jako jednohubku.

...

Divadlo

Igor Orozovič spolu se skladatelem Ivanem Acherem vypustil do světa jeden z prvních divadelních soundtracků

bezruky frantik200V Divadle pod Palmovkou se těší velké pozornosti diváků i odborných recenzentů černočerná komedie Bezruký Frantík, jejíž scénář napsali Tomáš Dianiška s Igorem Orozovičem. Inscenace dokonce získala letos na jaře nominaci v Cenách di...

Film

Filmové plakáty v průběhu věků
ImagePrvní filmoví diváci se zrodili na sklonku 19. století - a již tehdy je na projekce kraťoučkých, tehdy ještě samozřejmě němých filmečků lákaly sytě barevné plakáty, které slibovaly úžasný zážit...