Adventní trhy, vánoční atmosféra, svařené víno a tradiční pochoutky

Adventní trhy, vánoční atmosféra, svařené víno a tradiční pochoutky

vanocni trhy  videnPředvánoční období se pro mnoho lidí stává časem shonu, kdy potřebují stihnout nejen důkladný úklid celé domácnosti a napéct několikero druhů cukroví, ale věnují spoustu času a energie i vánoční výzdobě, nákupům dárků a posezením s přáteli či kolegy.

 

 

Jsou pak natolik vystresovaní, že si tu výzdobu a dokonale vytvořenou vánoční pohodu ani neužijí. Přitom se dá spojit příjemné s užitečným a atmosféru Vánoc nasát na některém z adventních trhů, pořádaných téměř v každém městě, obejít krámky s nabízenými produkty, pořídit pár drobných dárků a zastavit se u stánku se svařeným vínem nebo grogem. Vezmeme-li s sebou i oblíbené přátele, dobrá pohoda se zaručeně dostaví.

Nepořádají-li vánoční trhy ve vašem městečku, můžete se vypravit třeba do Prahy.  Na Staroměstském náměstí proběhlo v sobotu 1. prosince slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Stylové krámky nabízejí vánoční zboží, zejména ozdoby, věnce, jmelí a další dekorace. Nechybí občerstvení a atmosféru dokreslují koledy v podání dětských sborů a dalších interpretů. Uličkami pak můžete dojít až v Václavskému náměstí, kde je korzo také lemováno nasvícenými stánky.

vanocni trhy praha

Máte-li to blíže například do Jižních Čech, navštivte Český Krumlov a jeho historický vánoční jarmark s živým Betlémem, nebo České Budějovice, kde na náměstí Přemysla Otakara II. oživují tradiční řemesla a vánoční zvyky, dále adventní jarmark v Písku, či troubení z věže a vánoční trh s vůní punče a pečiva v Třeboni.

V Severních Čechách můžete zažít setkání s létajícími anděly v Úštěku, kde se i letos, 15.12.2012, snesou z věže kostela a přistanou na rynku, kterým pak procházejí na chůdách a shlížejí z výšky na korzující návštěvníky. Vypadají skutečně nadpozemsky. Dobové stánky nabízejí různé dobroty a tradiční vánoční zboží.

Ve Východních Čechách nasajete atmosféru pravých staročeských Vánoc na Pernštýnských vánočních trzích v Pardubicích, od 10. do 16.12.2012.

Na západě Čech zavítejte třeba do Plzně na Náměstí Republiky, kde oživují vánoční zvyky a tradice.

vanocni trhy brno

Na Moravě pro nás uchystali Brněnské Vánoce na Náměstí Svobody i na dalších místech ve městě, například Vánoce na Moraváku v komorním prostředí parku. Na cestu vám posvítí Betlémské světlo a každý den navečer zazní koncert.

Olomoucká radnice, sloup Nejsvětější trojice a barokní kašny tvoří jedinečnou scenérii Olomouckých Vánoc, ochutnat můžete perníčky, punč a medovinu.

Výčtem zajímavých předvánočních akcí bychom mohli pokračovat – je jich opravdu spousta, inspiraci najdete například na stránkách www.ceskevylety.cz

Jsou-li vám Čechy malé, těší se na vás vyhlášené adventní trhy v sousedním Německu. Na vánoční punč a vyhlášenou drážďanskou štólu si zajeďte do Drážďan, kde se koná již 578.vánoční trh a jeho slavnostní zahájení proběhne 28.11.2012 na Štrýclmarktu. Příjemná procházka historickým centrem se spoustou krásně osvětlených stánků i budov a plno vůní a chutí vám zpříjemní den.

vanocni trhy drazdany

Pro vánoční trh v Norimberku jsou zase charakteristické pečené kaštany, marcipán, bavorský vánoční chléb, víno a punč. Pokud vám zbude čas, můžete se stavit v termálních lázních v Amberku a vykoupat se v minerální vodě. 

Proměnu v pohádkové vánoční trhy zažívají každoročně i ta nejkrásnější vídeňská náměstí. Ve Vídni na náměstí Marie Terezie stojí v době adventu na 60 stánků s tradičními řemeslnými výrobky a originálními dárky. Nádvoří Ehrenhof před zámkem Schönbrunn má pro romantiky připraveny Vánoce v císařských kulisách. A to není zdaleka všechno!

Cestovní kanceláře se předhánějí s nabídkou autobusových zájezdů na adventní trhy u našich sousedů, takže se ani nemusíte obávat, že budete ochuzeni o ochutnávky svařeného vína a horkého punče či medoviny, připadá-li na vás obvykle role řidiče. Stačí zalovit na internetu.

Nuže, přejeme vám příjemně strávený Advent!

Zdroj foto: internet


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

ALŽBETA STANKOVÁ – DIVADLO KALICH

kalich 200Alžbeta Stanková je herečkou v Divadle Kalich, její přechozí zkušenosti jsou však i z Radošinského národního divadla, známe ji z filmu Rebelové nebo ze seriálu Rodinná pouta. V Divadle Kalich ji uvidíme v představení Osmý světadíl.

...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Jaká byla mentalita a zvyky lidí ve středověku?

kodex perexUž dávno netvoří dějiny jen popis vnějších událostí, historici přestali upřednostňovat jen činy věhlasných osobností, ať již nadaných jakýmikoli přednostmi. Dnes více přitahuje myšlenkový obzor vzdálených časů, nejčastěji se vyskytuje snaha zmapovat...

Z archivu...


Literatura

Prázdniny s kouzelným deníkem

denik perexDesky knihy připomínající látkový pestrobarevný vzor přímo vybízejí k přidělení statusu – Dívčí deník. A tím by dozajista byl, kdyby se zápis vedl jako denní záznam. Události v knize jsou skutečným vyprávěním je...

Divadlo

Na podzim do divadla: Dobře placená procházka

slovacke divadlo 200O prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Dalším tipem je Dobře placená procházka v podání Slováckého d...

Film

Odevzdal svůj život divadlu. Vzestupy a pády Jakuba Špalka

zivot s kasparem200Nový dokumentární film Heleny Třeštíkové Život s Kašparem je časosběrným snímkem, který mapuje život zakladatele Divadla v Celetné Jakuba Špalka na ploše 23 let.