Je středověk doba temna?

Je středověk doba temna?

stredovek

Dostala se mi do rukou působivá publikace nakladatelství Books & Pipes s názvem Je (středověk) doba temna? Na první pohled hezká obálka a kniha s velkým množstvím barevných ilustrací přibližujících středověké umění, architekturu, spoustu maleb, soch, fresek, výšivek, relikviářů i současných fotografií míst dýchajících středověkou historií. Co všechno v knize najdeme a jaký byl záměr jejich autorů?

Kniha obsahuje 4 kapitoly. Tou první je rozsáhlejší úvod Ivana Folettiho, který přednáší na Masarykově univerzitě v Brně dějiny umění. Ve svém úvodu naznačuje, že dobu temna, která se tak přísně vážně ke středověku, naopak zažíváme nyní. A neměli bychom se na ni dívat tolik negativně, což je ostatní hlavní myšlenkou této knihy.

„To, jak přemýšlíme o středověku a o tom, co se v tomto období odehrávalo, vypovídá více o nás samotný a o naší době,” píše Foletti. Přemýšlení o středověku se totiž podle něj pojí s celou řadou předsudků.

Druhá kapitola s názvem Temný hvozd, či středověká ekologie aneb Jak si (ne)představovat středověkou krajinu, jejímž autorem je Martin F. Lešák, řeší otázku, jak vlastně vypadala středověká krajina, zda lidé žili v harmonii s přírodou a jestli je zajímala nějaká ekologie.

Třetí kapitolu Císařovy božské šaty: středověký panovník mezi nebem a zemí napsala Sabina Rosenbergová a je o vladařích a panovnících a o tom, jak si žili.

Čtvrtou kapitolu Světlo v době temna: zlato a drahé kameny ve službách křesťanské víry napsala Veronika Pichaničová a snažila se v ní přiblížit účel zlata a drahých kamenů, které především sloužily ke zdobení různých relikviářů, jejichž krásu můžete obdivovat i na přiložených fotografiích.

Kniha je určitě zajímavým a přínosným počinem. Kromě toho, že se dozvíte různé zajímavé informace, které jste třeba nevěděli, vás toto pojetí donutí k zamyšlení nad tím, z jakého pohledu se vlastně díváme na doby dávno minulé a proč nepřemýšlíme o tom, jak vnímat současnost. 

stredovek

Název: Je (středověk) doba temna
Autor: kolektiv autorů (Foletti Ivan, Lešák Martin F., Rosenbergová Sabina, Pichaničová Veronika)
Počet stran: 163
Nakladatelství: B&P 
Rok vydání: 2021
Hodnocení: 90 %

https://www.bookspipes.cz/je-stredovek-doba-temna


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

6. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

6 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Příběh Veletržního paláce

palac perexU příležitosti 40. výročí požáru Veletržního paláce připravila Národní galerie v Praze výstavu Příběh Veletržního paláce. Výstava potrvá do 27. července. Výstavu ke 40. výročí požáru Veletržního paláce připravila Národní galerie ...

Z archivu...


Literatura

Čtenáři komiksů, střezte se – Živí Mrtví 11!

zivi mrtvi 200Živí mrtví se s přehledem řadí mezi fenomény dnešní kultury. Na počátku byla právě komiksová série, nyní ale fanoušci nedočkavě hltají také televizní sériál, videohry či soundtrack. Co stojí za úspěchem této značky?

Divadlo

Na podzim do divadla: Listopad

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Tentokrát vás zveme hru s příznačným názvem Listopad v podání Šaldova divadla.

...

Film

Film Hugo a jeho velký objev připomíná prvního filmového kouzelníka Georgese Mélièse
ImageGEORGES MÉLIÈS (1861-1938) začínal jako pouťový eskamotér, předváděl na jevišti kouzelnické výstupy, promýšlel nejrůznější iluzionistické triky, konstruoval mechanismy automatů, které někdy připomín...