Je středověk doba temna?

Je středověk doba temna?

Tisk

stredovek

Dostala se mi do rukou působivá publikace nakladatelství Books & Pipes s názvem Je (středověk) doba temna? Na první pohled hezká obálka a kniha s velkým množstvím barevných ilustrací přibližujících středověké umění, architekturu, spoustu maleb, soch, fresek, výšivek, relikviářů i současných fotografií míst dýchajících středověkou historií. Co všechno v knize najdeme a jaký byl záměr jejich autorů?

Kniha obsahuje 4 kapitoly. Tou první je rozsáhlejší úvod Ivana Folettiho, který přednáší na Masarykově univerzitě v Brně dějiny umění. Ve svém úvodu naznačuje, že dobu temna, která se tak přísně vážně ke středověku, naopak zažíváme nyní. A neměli bychom se na ni dívat tolik negativně, což je ostatní hlavní myšlenkou této knihy.

„To, jak přemýšlíme o středověku a o tom, co se v tomto období odehrávalo, vypovídá více o nás samotný a o naší době,” píše Foletti. Přemýšlení o středověku se totiž podle něj pojí s celou řadou předsudků.

Druhá kapitola s názvem Temný hvozd, či středověká ekologie aneb Jak si (ne)představovat středověkou krajinu, jejímž autorem je Martin F. Lešák, řeší otázku, jak vlastně vypadala středověká krajina, zda lidé žili v harmonii s přírodou a jestli je zajímala nějaká ekologie.

Třetí kapitolu Císařovy božské šaty: středověký panovník mezi nebem a zemí napsala Sabina Rosenbergová a je o vladařích a panovnících a o tom, jak si žili.

Čtvrtou kapitolu Světlo v době temna: zlato a drahé kameny ve službách křesťanské víry napsala Veronika Pichaničová a snažila se v ní přiblížit účel zlata a drahých kamenů, které především sloužily ke zdobení různých relikviářů, jejichž krásu můžete obdivovat i na přiložených fotografiích.

Kniha je určitě zajímavým a přínosným počinem. Kromě toho, že se dozvíte různé zajímavé informace, které jste třeba nevěděli, vás toto pojetí donutí k zamyšlení nad tím, z jakého pohledu se vlastně díváme na doby dávno minulé a proč nepřemýšlíme o tom, jak vnímat současnost. 

stredovek

Název: Je (středověk) doba temna
Autor: kolektiv autorů (Foletti Ivan, Lešák Martin F., Rosenbergová Sabina, Pichaničová Veronika)
Počet stran: 163
Nakladatelství: B&P 
Rok vydání: 2021
Hodnocení: 90 %

https://www.bookspipes.cz/je-stredovek-doba-temna


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Celé znova „Chceme si Pošembeří tour užít, a pobavit lidi a vlastně i sebe!“

Cele znova 200Regionu Pošembeří v dubnu až květnu bude žít akcí s názvem Pošembeří tour, jejíž tváří se stala skupina Celé znova. My jsme toho využili a pořádně jsme vyzpovídali Stanislava Potměšila. Ten nám prozradil více o životě na vesnici (pohoda na v...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Zastavte barbarství!
ucs 1Podle informací z denního tisku plánuje „elita“ Národního muzea, ve spolupráci s Ministerstvem kultury, odstranit z panteonu svěřené budovy busty Julia Fučíka, Fráni Šrámka a dalších spisovatelů, slovem osobností české národní kultury. Prý byla jejich inst...

Z archivu...


Literatura

Mlha nad Shadow Sands

mlha nad shadow sands200Nakladatelství Cosmopolis vydalo v listopadu 2020 knihu Mlha nad Shadow Sands, druhý díl detektivní série Kate Marshallová, od Roberta Bryndzy. A tato krimi rozhodně stojí za přečtení, donutí vás hltat stránky!

Divadlo

Divadlo Šumperk uvede premiéru legendárního příběhu Přelet nad kukaččím hnízdem

prelet200Přelet nad kukaččím hnízdem bude první premiérou nové sezóny v Divadle Šumperk. Proběhne v sobotu 10. září a v dramaturgii Michaela Sodomky, překladu Luďka Kárla a režii Jiřího Š. Hájka se představí oblíbení šumperští herci.

...

Film

Čtení o filmu nejen česky...Věnujme se i četbě zahraniční literatury (pokud ji seženeme)

kinematografia-perexZatímco za vlády komunistů byly televizní programy i nabídka kina zahlceny sovětskými filmy, nyní se k nám z Ruska dostane – a to ještě ojediněle - nanejvýš nějaká ta pohádka. O filmovém dění tam a zejména v republikách, kter...