První roky císařovny Sisi na vídeňském dvoře

První roky císařovny Sisi na vídeňském dvoře

Sisi mlada cisarovna perexCísařovna Alžběta je jednou z nejznámějších žen historie. Co o ní ale víme doopravdy? Zjistěte, jaké společenské normy ovlivňovali její cítění, myšlení a jednání a co vypovídají o jejím životě vztahy k lidem z jejího okolí. Stejně jako každou historickou osobnost, i Sisi ovlivňovalo prostředí a k její každodenní zkušenosti patřilo, že o ní rozhodovali druzí. I tak se stala jednou z prvních ikon ženského sebeurčení.

 

Sisi, jak ji (ne)znáte
Autorkou knihy Sisi, mladá císařovna: Mýtus a pravda je Martina Winkelhofer, doktorka filozofie v oboru historie a dějin umění. Ta se specializuje na dějiny habsburské monarchie a rodinnou historii evropských panovnických rodů. Napsala referenční díla o císařském dvoře za Františka Josefa a o každodenním životě šlechty. Ve své nové knize ukazuje čtenářům Sisi takovou, jakou ji (ne)znají. Vypráví o jejím dětství a prvních rocích na vídeňském dvoře a vyvrací mýty, které jsou o ní rozšířené.

Od plaché dívky k sebevědomé ženě
Kniha je rozdělená na devět částí, které se věnují císařovninu dětství, dívčím rokům, zasnoubení, svatbě, prvním rokům na vídeňském dvoře, císařovninu tajemníkovi, jejímu období růstu, traumatickým zkušenostem a odjezdům na Madeiru a na Korfu. Autorka klade důraz na Sisiinu proměnu z plaché dívky v sebevědomou ženu. Vypráví o známých událostech, ale přináší na ně nový pohled. Všechna svá tvrzení má ověřená a podložená buď korespondencí nebo jinými prameny. Samozřejmostí jsou odkazy na zdroje, které cituje.

Kromě všeobecně známých faktů a mýtů, které uvádí na pravou míru, v knize najdete i spoustu nových a často překvapivých informací. Proto je kniha vhodná nejen pro čtenáře, kteří o Sisi téměř nic nevědí, ale i pro ty, kteří o ní už mají něco načteno.

Sisi mlada cisarovna

SISI, MLADÁ CÍSAŘOVNA: MÝTUS A PRAVDA
Autorka: Martina Winkelhofer
Originální název: Sisis Weg: Vom Mädchen zur Frau – Kaiserin Elisabeths erste Jahre am Wiener Hof
Překlad: Vladimír Čadský
Žánr: naučná literatura
Vydáno: Universum, 2022
Počet stran: 288 plus 16 stran obrazové přílohy

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/557213-sisi-mlada-cisarovna


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Lou Fanánek Hagen: „Kostým Ringo Starra ve mně nevyvolává žádný nadšení, protože nemám rád Beatles“

altSkupina Tři sestry má nové kostýmy, své vlastní pivo a léto plné koncertů před sebou. Jak se ke všemu staví jejich zpěvák Lou Fanánek Hagen si můžete přečíst v tomto rozhovoru.  

 

...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Tradice a budoucnost novin

200novinyČím jsou nám noviny? Periodikum, které v minulosti bylo pro mnoho z nás nepostradatelné, dnes v některých případech nahrazuje internet. Nahradí ho zcela? Jaký vývoj očekává noviny v jejich tradiční tištěné podobě?

...

Z archivu...


Literatura

Je-libo bizárek v komiksovém kabátku? Dobrodružství Jeronýma Moucherota

dobrodruzstvi jeronyma moucherota200Komiksové nakladatelství Crew vydalo v květnu v edici Mistrovská díla evropského komiksu Dobrodružství Jeronýma Moucherota od význačného francouzského autora Francoise Boucqa. Necháte se nalákat na...

Divadlo

Čvachtající labutě? Baletní parodie v Severočeském divadle již tento pátek!

baletparodie perexMám moc ráda balet. A tak se těším do Severočeského divadla v Ústí nad Labem, kde je v pátek 22.5.2015 na programu představení na motivy Labutího jezera. Má být plné komických prvků a komediálního ztv...

Film

Závodničtí Rivalové rozduní nejen váš DVD přehrávač

rivalove perexV loňském roce vzniklo poměrně dost filmů, které jednoznačně velebili běžní diváci, fanoušci i odborníci. Jedním z nich je také drama z prostředí Formule 1 s názvem Rivalové. To se sice v osca...