První roky císařovny Sisi na vídeňském dvoře

První roky císařovny Sisi na vídeňském dvoře

Tisk

Sisi mlada cisarovna perexCísařovna Alžběta je jednou z nejznámějších žen historie. Co o ní ale víme doopravdy? Zjistěte, jaké společenské normy ovlivňovali její cítění, myšlení a jednání a co vypovídají o jejím životě vztahy k lidem z jejího okolí. Stejně jako každou historickou osobnost, i Sisi ovlivňovalo prostředí a k její každodenní zkušenosti patřilo, že o ní rozhodovali druzí. I tak se stala jednou z prvních ikon ženského sebeurčení.

 

Sisi, jak ji (ne)znáte
Autorkou knihy Sisi, mladá císařovna: Mýtus a pravda je Martina Winkelhofer, doktorka filozofie v oboru historie a dějin umění. Ta se specializuje na dějiny habsburské monarchie a rodinnou historii evropských panovnických rodů. Napsala referenční díla o císařském dvoře za Františka Josefa a o každodenním životě šlechty. Ve své nové knize ukazuje čtenářům Sisi takovou, jakou ji (ne)znají. Vypráví o jejím dětství a prvních rocích na vídeňském dvoře a vyvrací mýty, které jsou o ní rozšířené.

Od plaché dívky k sebevědomé ženě
Kniha je rozdělená na devět částí, které se věnují císařovninu dětství, dívčím rokům, zasnoubení, svatbě, prvním rokům na vídeňském dvoře, císařovninu tajemníkovi, jejímu období růstu, traumatickým zkušenostem a odjezdům na Madeiru a na Korfu. Autorka klade důraz na Sisiinu proměnu z plaché dívky v sebevědomou ženu. Vypráví o známých událostech, ale přináší na ně nový pohled. Všechna svá tvrzení má ověřená a podložená buď korespondencí nebo jinými prameny. Samozřejmostí jsou odkazy na zdroje, které cituje.

Kromě všeobecně známých faktů a mýtů, které uvádí na pravou míru, v knize najdete i spoustu nových a často překvapivých informací. Proto je kniha vhodná nejen pro čtenáře, kteří o Sisi téměř nic nevědí, ale i pro ty, kteří o ní už mají něco načteno.

Sisi mlada cisarovna

SISI, MLADÁ CÍSAŘOVNA: MÝTUS A PRAVDA
Autorka: Martina Winkelhofer
Originální název: Sisis Weg: Vom Mädchen zur Frau – Kaiserin Elisabeths erste Jahre am Wiener Hof
Překlad: Vladimír Čadský
Žánr: naučná literatura
Vydáno: Universum, 2022
Počet stran: 288 plus 16 stran obrazové přílohy

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/557213-sisi-mlada-cisarovna


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

Lola běží: „Kapela je o živém hraní, o cestování, poznávání lidí. Je to milenka, který se musíš věnovat.“

lol 200Večer na charitativním festivalu bude patřit mladým klukům z kapely Lola běží. Momentálně finišují práce na nové desce a jsou odhodláni si užít nejenom tento koncert. V tomto rozhovoru se dozvíte informace jak o novém albu, tak o jejich přístupu k muzice.<...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Čtěte také...

Nostalgie židovského hřbitova


hrbitov 200mJe skoro zázrak, že roudnický židovský hřbitov nebyl nikdy systematicky ničen. Druhá světová válka obestřela město a v něm žijící Židy strachem. Jejich domovy zt...

Z archivu...


Literatura

Uspěte vaše nejmenší se zvířátky

jak zviratka chodi spat 200V nakladatelství Kazda vyšlo moc krásné leporelo s názvem Jak zvířátka chodí spát od německých autorek Mariny Rachner a Anny-Kristin zur Brügge.

 

...

Divadlo

Nebezpečné hry irského tance

Lord perex1. listopadu jsme měli možnost zhlédnout další unikátní taneční show Lord of the Dance, tentokrát s názvem "Dangerous games". Představení proslulého Michaela Flatleyho opět nezklamalo.

...

Film

Přehlídka Be2Can otevírá náruč

be2can perexČesko-slovenská distribuční firma Film Europe (která navíc provozuje i několik placených televizních kanálů) pořádá každoročně přehlídku svých filmů, posbíraných z nejprestižnějších filmových festivalů – z Berlína, Benátek a Cannes. K tomu odk...