Chotkové a jejich historie

Chotkové a jejich historie

Chotkove perexChotkové se díky Václavu Antonínovi Chotkovi (1674–1754) dostali mezi politicky nejvýznamnější rody říše. Jeho synové, kteří byli stejně pracovití a cílevědomí jako on, se zařadili mezi nejvýznamnější spolutvůrce reforem Marie Terezie.

 


Karel Chotek (1783–1868) byl nejvyšším purkrabím pražským a nechal zde vybudoval první nábřeží a druhý most přes Vltavu. Podporoval budování železnic, cest, škol a nemocnic. Žofie Chotkováse i navzdory nesouhlasu dvora provdala za následníka trůnu a za šťastné manželství zaplatila životem v Sarajevu v roce 1914. V roce 1970 Chotkové vymřeli po meči.

Novinka od autora, který se věnuje historii české šlechty
Autorem knihy Chotkové – Ve službách státu je Pavel Juřík, jehož první knihy se zabývaly historií a budoucností platebních karet a historií bankovnictví na území České republiky. V posledních letech se věnuje i historii české a moravské šlechty, o které napsal tyto knihy: Liechtensteinové – Historie a sídla knížecího rodu, Šternberkové, Encyklopedie šlechtických rodů, Lobkowiczové, Schwarzenbergové, Kinští, Rožmberkové a Czerninové, které stejně jako jeho novinku vydalo Nakladatelství Universum.

Dějiny a sídla rodu Chotků
Kniha je rozdělená na dvě části. První se věnuje dějinám rodiny Chotků a zaměřuje se především na nejvýznamnější členy rodu. Vypráví nejen o jejich zásluhách, ale přibližuje i jejich soukromé životy. Druhá část nese název Sídla rodu Chotků a seznamuje čtenáře s místy, kde členové rodu žili. Na konci knihy se nachází zjednodušený rodokmen.

Kniha je napsaná čtivě a srozumitelně, a tak není těžké orientovat se v popisovaných událostech. Text doplňují obrázky erbů, portréty i fotografie. Pokud vás zajímá historie české šlechty, neměla by tato knihu uniknout vaší pozornosti.

Chotkove

CHOTKOVÉ – VE SLUŽBÁCH STÁTU
Autor: Pavel Juřík
Žánr: naučná literatura
Vydáno: Universum, 2022
Počet stran: 160

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/528248-chotkove-ve-sluzbach-statu


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Juraj Červenák: „Mí hrdinové nejsou žádní uhlazení rytíři v naleštěné zbroji. Krvácejí, potí se a chodí na záchod.“

juraj cervenak 200Juraj Červenák je jedním z nejuznávanějších spisovatelů fantastiky u nás i na Slovensku. Jeho knihy, příběhy o Roganovi, ale třeba i osudy Conana, se rychle dostaly do podvědomí čtenářů a došlo k jejich rychlé oblibě...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Naše fotoreportáž – od gotiky k renesanci

Gotika 200Krušné hory a okolí byly za vrcholného a pozdního středověku významnou oblastí. Přes města, tvořící hospodářské zázemí pro život na horách (Litoměřice, Ústí nad Labem, Louny, Žatec, Most, Teplice, Chomutov, Děčín, či Kadaň) vedly obchodní cesty, ...

Z archivu...


Literatura

Seznamte se s Eliškou Krausovou

letenka-do-neznama 200Letenka do neznáma aneb Rozhovory přes oceán je kniha, která vyšla v nakladatelství Prostor a dal ji dohromady novinář Vladimír Kroc společně s Eliškou Krausovou.

...

Divadlo

Pan Polštář sice nezahřeje, ale rozhodně nenudí

polstar200Na policejní vyšetřovnu je dovlečen spisovatel, který si myslí, že důvodem je obsah jeho povídek, ve kterých se pravděpodobně provinil proti hlubokému totalitnímu režimu, a je připraven přiznat cokoliv, jen aby jeho povídky zůstaly nedotčené. Pravda...

Film

Dosud neviděný druh očisty na filmových plátnech

200filmS velmi originálním námětem přichází na plátna režisér a scénárista James DeMonaco. S poměrně nízkým rozpočtem představuje svět, o kterém si divák nejspíš nikdy předtím nemyslel, že může fungovat.

...