Vzpomínky sedláka mapují životy našich předků na vesnici

Vzpomínky sedláka mapují životy našich předků na vesnici

Tisk

obalka slomka (2)Velmi mě oslovila publikace nakladatelství Academia, která podrobně popisuje život na vesnici v druhé polovině 19. století. Autorem je sám pamětník a člověk, který to všechno zažil – Jan Slomka (1842 - 1932), polský sedlák. Tato jedinečná kniha dokumentuje jeho vzpomínky z let 1846 až do konce 1. světové války a počátku 20. let 20. století a mapuje především oblast polského Dzikowa v okolí Haliče.

Poprvé vyšla kniha v Krakově v roce 1912, druhé doplněné vydání pak spatřilo světlo světa v roce 1929. Dnešní kniha je již třetím vydáním této publikace a věrně kopíruje poslední vydání z roku 1929. Kromě úvodu obsahuje i obě předmluvy, tedy předmluvu k 1. vydání, jejímž autorem je Franciszek Bujak, a předmluvu k 2. vydání, kterou napsal sám autor Slomka. Ve svých pamětech popisuje život rolníků a sedláků v Dzikowě v okolí Haliče, jejich každodennost, poměry na venkově, péči o tělo a zdraví, způsoby práce a obživy. Věnuje se úřadování, obdělávání půdy, řemeslům, výchově dětí, hospodářství a péči o dobytek, uzavírání sňatků, zdravotní péči, obecnímu životu celkově, ale i vojenství, zásadním polských událostem té doby a vzpomínkám na různé lidi a osobnosti.

Je to velmi zajímavé a poutavé čtení. Kdo jiný by mohl popsat historické události tak věrně než ten, kdo sám v této době žil. Jakoby mávnutím kouzelného proutku se při čtení knihy ocitáte v 19. století a dozvídáte se věci, které jste si dosud mohli pouze domýšlet. Některé vás zaskočí a překvapí, jiné až tak ne. Autor velmi podrobně popisuje všechno důležité, nevynechává žádnou oblast života. 

Nijak nepřekvapující, avšak alarmující, je třeba i obrovské množství alkoholu, které se na venkově ve zdokumentované době pilo. Na to autor již tehdy poukazuje. Zajímavé je také to, co se vařilo a jedlo. Knihy si velice cením a považuji ji za obrovský poklad. Jsem ráda, že se dočkala dalšího vydání v roce 2022, tedy skoro po stech letech. Jen podtitul knihy trochu nedává smysl: Vzpomínky sedláka – od poddanství do dnešních dní. To vzbuzuje dojem, že do dnešních dní je myšleno do roku 2022, což je nesmysl. Toto slovní spojení bylo přesně použito v 1. předmluvy 1. vydání z roku 1912. To je trochu nešťastné, protože ta kniha není starý originál, ale moderní letošní vydání. Ale pokud jde o zcela doslovný podtitulek minulých vydání, pak je to samozřejmě v pořádku! Jinak knize nemám absolutně co vytknout. V závěru najdete dokonce i některé černobílé původní fotografie Jana Slomky a dalších důležitých událostí, míst, chalup a osob.

Na druhém vydání knihy Slomkovi s prací pomáhal jeho syn Jan, který studoval na Jagellonské univerzitě. Slomka v předmluvě píše, že knihu doplnil o kapitoly týkající se válečných událostí a období již nezávislého Polska. Dodává: „ …ať jdou do světa a povzbuzují sílu národa, ať z toho, co již patří minulosti, vyplyne poučení do budoucnosti. Kéž je provází boží požehnání.” V roce 1929, kdy vyšlo 2. vydání knihy, se Slomka dočkal i vyznamenání od polského prezidenta. Ignacy Moscicki ho osobně vyznamenal Zlatým záslužným křížem za práci pro společnost.

Ukázky z knihy:

Na této svatbě mi babička vyhlédla nevěstu a na místě se dohodla s jejími rodiči. Když celou věc ujednali, zavolali ke stolu nás mladé, kteří jsme se doposud vůbec neznali, a sdělili nám svou vůli. Tehdy bylo všeobecným zvykem, že rodiče nebo opatrovníci sami rozhodovali o manželství svých dětí nebo chovanců a snad jen starší mládenec si mohl najít nevěstu sám. Zato dívka musela téměř vždy uposlechnout vůli starších a jestliže se vzpírala, tak ji museli dokonce přetáhnout páskem po zádech, aby souhlasila. Avšak i po takto vynucené svatbě spolu manželé žili převážně dobře. Dříve bylo méně disharmonických a nešťastných manželství než dnes, kdy se lidé dlouho znají a berou se z velké lásky.

(...)

Jedna žena se chtěla předvést při návštěvě kněze, který měl jít s varhaníkem koledovat, a protože slyšela, že kněží a panstvo pijí nejvíce kávu, rozhodla se připravit ji. Koupila kávu, ale připravila ji tak, že nasypala celá zrna do mléka a vařila, aby zrna změkla. Když kněz přišel, nalila mu kávu do misky a postavila na stůl. Protože zrnka kávy klesla ke dnu, dodala: „Zamíchejte si to, jemnostpane, protože káva je vespod.” Teprve kněz ji poučil, jak se káva vaří.

obalka slomka

Název knihy: Vzpomínky sedláka
Autor: Jan Slomka
Vydání: 2022 (3. vydání)
Počet stran: 448
Nakladatelství: Academia
Hodnocení: 100 %

https://www.academia.cz/vzpominky-sedlaka-od-poddanstvi-do-dnesnich-dni--slomka-jan--academia--2022


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Soňa Godarská: Dělám vše s respektem a s pocitem, že nic není samozřejmost

Sona Godarska200Původně chtěla studovat hru na klavír, protože od dětství na něj hrála. Také se věnovala zpěvu, ale na radu rodičů nejdříve vystudovala gymnázium a pak vysokou školu. Cestu ke zpěvu si ale nakonec našla a vystudovala Pražskou konzerva...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Jak naši dávní předci hájili své sexuální poklesky

obranne-strategie-muzu-a-zen-obvinenych-ze-smilstva-a-cizolozstvi 200Už název knihy Obranné strategie mužů a žen obviněných ze smilstva a cizoložství napovídá, že tento původně diz...

Z archivu...


Divadlo

Mladá krev a staré kosti divadelní tradice v příští sezóně HaDivadla

hadivadlo200Brněnské HaDivadlo se ve své 39. sezóně 2013/2014 chystá obrátit svoji pozornost k protipólu dvou postav hrdina – monstrum v klasických dramatických textech. Divadlo se navrátí k ikonám české i světové divadelní tradice, jako j...

Film

Seděl režisér Roy Andersson na větvi a rozmýšlel o životě?

holub 200Švédský režisér Roy Andersson (viděli jsme od něho např. Písně z druhého patra a Ty, který žiješ) se zařadil mezi tvůrce festivalově ceněných filmů, jejichž samoúčelnost tvarová i syžetová, zahlcující významotvornou složku, vystupuje stále silněji do ...