Za ševcovinou do zlínského muzea

Za ševcovinou do zlínského muzea

Tisk

sevci ziji200Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně si už tradičně na konci října připomíná svátek patronů ševců, svatého Kryšpína a Kryšpiniána. Tito původně římští šiřitelé křesťanství zahynuli mučednickou smrtí v Galii ve 3. století n. l. a jsou po staletí u nás i ve světě považováni za ochránce obuvníků. V ševcovském Zlíně býval jejich svátek, připadající na 25. říjen, jedním z hlavních svátků ve městě.

 

Už řadu let tento svátek připomíná Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně akcí, která dnes nese název ŠEVCI ŽIJÍ. Letos na sobotu 28. října 2023 muzeum znovu připravilo přímo v expozici Princip Baťa program plný aktivit, ukázek a dílniček s obuvnickou tematikou, a to v čase od 10 do 16 hodin.

Podobně jako vloni se při této akci překlene příběh obuvnictví a ševcoviny přes tři staletí – od nejmodernějších technologií používaných v současném vývoji obuvi, přes baťovskou výrobní linku a ukázky strojů, které jsou její součástí, až k původní ruční ševcovině z konce 19. století. Michal Heinrich, historik muzea a kurátor sbírky obuvi k programu doplňuje: „Hledali jsme takové aktivity, které budou návštěvníky bavit, a zároveň pro ně mohou být užitečné. Velkou část návštěvníků tvoří tradičně rodiny s dětmi, takže i na to jsme letos mysleli.“

sevci ziji1

K diagnostice chodidel, kterou pro akci zajišťuje Česká obuvnická a kožedělná asociace, přibyde letos poradna medicinální pedikérky Andrei Fabrikové. Pro zdravá chodidla pak lze doporučit procházku po chodníku zdraví z různých materiálů, který přivezou studenti Ateliéru obuvi při UTB Zlín. Univerzitní Centrum výzkumu obouvání představí moderní technologie využívané v moderním designu i výrobě obuvi. Zejména pro děti je velkou atrakcí ruční čištění obuvi, které tady mnozí vidí poprvé v životě, stejně jako povídání o tom, jak se ručně šily boty v časech jejich praprababiček. Pro děti jsou připraveny i další aktivity a dílničky, s nimiž mohou strávit příjemný čas. Dospělí se spolehlivě zabaví třeba i sledováním provorepublikových baťovských reklam.

Muzeum letos znovu propojilo akci s nedávno otevřeným 44 Centrem řemesel na 44. budově továrního areálu. To budou moci zájemci navštívit ve třech prohlídkách, a to v 11, 13 a 15 hodin, a podívat se, kde a jak dnes ve Zlíně probíhají obuvnické kurzy. Podrobný program na https://www.muzeum-zlin.cz/sevci-ziji.

Ševci žijí nejsou jedinou akcí, kterou zlínské muzeum na tento den připravilo. V Luhačovicích se uskuteční setkání s památkářem Radimem Vrlou na zřícenině hradu Starý Světlov, na Ploštině to bude krátká připomínka státního svátku spojená s komentovanou prohlídkou nové expozice.

sevci ziji plakat

Více informací: www.muzeum-zlin.cz


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jsem spíš orientovaný na naše zpěvandule, říká Martin Fritsch alias Miss Angelika

angelika 200Dělat travesti show, kdy během jednoho večera uvidí publikum na jevišti celou plejádu známých hvězd, není žádná legrace. Něco o tom ví brněnský rodák Martin Fritsch, který už od konce devadesátých let vystupuje jako Miss Angelika. Zatímco v min...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Mozartovská výstava v pražské Galerii Klementinum

klem200Díla vytvořená pro Metropolitní operu v New Yorku a originály dopisů W. A. Mozarta jsou k vidění v Národní knihovně. V rámci oslav mozartovských výročí představuje Národní knihovna ČR (NK) fragment tvorby amerického lékaře a kreslíře Marka Podwala. V jeho...

Z archivu...


Literatura

Další poutavý thriller od Davida Younga - Dítě Stasi

dítě stasi perexVýchodní Berlín, rok 1975. Otázky jsou nebezpečné, odpovědi mohou zabíjet.

 

 

...

Divadlo

Ženy na pokraji nervového zhroucení: Nový muzikál v divadle JAMU, na scéně v Orlí ulici, v Brně

zeny na pokraji 200Divadelní fakulta Janáčkovy akademie v Brně má vlastní muzikálovou scénu, kterou jim může kdekdo závidět. Na představení si mohou studenti vyzkoušet před publikem své dovednosti, pedagogové úspěšnost svého vedení, no je to prostě t...

Film

Kate Winslet prožívá mrazivé drama v horách

 

hora mezi nami 200Zima se teprve blíží, ale diváci si mrazivé teploty a všudypřítomný sníh můžou užít v novém romantickém dramatu Hora mezi námi. Podle traileru se může zdát, že se spíš jedná spíše o napínavý thriller – popravdě je film...