Vietnamské vodní loutkové divadlo osvěží nejen tělo, ale i ducha

Vietnamské vodní loutkové divadlo osvěží nejen tělo, ale i ducha

Tisk


Vodni divadlo 200Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi až do 27. září návštěvníky seznamuje s unikátním světovým fenoménem vietnamského vodního loutkového divadla (bývá překládáno jako loutky tančící na vodě) na výstavě nazvané Divadlo zrozené z vody.


Muzeum původně ve svých sbírkách vlastnilo pouze jedinou vietnamskou „vodní“ loutku, proto se tým pracovníků muzea vydal do Vietnamu na badatelskou cestu, díky níž získali mnoho artefaktů do sbírek (filmové záznamy divadelních představení, fotografie, současné i historické (i z 18.století) loutky vietnamského vodního divadla).

Vodni divadlo 1


Vodní loutkové divadlo je spjato s tradičními venkovskými oslavami a doplňuje slavnostní chvíle v životě vietnamských zemědělců. Jedinečná forma tohoto divadla se odehrává uprostřed jezírka nebo jiné vodní nádrže, jež nejčastěji bývá uprostřed vesnice. Herci (výhradně muži) stojí po pás ve vodě, schovaní před diváky za bambusovými nebo rákosovými závěsy, které pokrývají celou přední stranu pavilonu. Diváci, stojící na břehu, sledují iluzi oživlých loutek pohybujících se na vodní hladině za doprovodu tradičních hudebních nástrojů.


Historické zmínky o vodním divadle pocházejí již z 12.století. První, kdo začal praktikovat tento druh divadla, byl podle legendy budhistický mnich Tu Dao Hanh, který je dodnes patronem vodního loutkového divadla. Tento fenomén však nenalezneme v celé zemi, jedná se pouze o severní Vietnam, přesněji oblast kolem hlavního města Hanoje, v déltě Rudé řeky. Oproti minulosti, kdy divadlo hráli pouze amátéři a tradice se předávala pouze z otce na syna, dnes existují profesionální divadla ve městě Hanoj, Hai  Phong, Ha Tay, Nam Dinh a v Ho Či Minově Městě.

Vodni divadlo 2


Loutky jsou vyřezané většinou z fíkovníku. Surové loutky se nejprve napouštějí přírodními oleji, které zvyšují voděodolnost. Poté se barví výraznými barvami. Loutky se rozlišují podle ovládacího mechanismu na tyčové a provázkové. Tyčový mechanismus je připevněn na konci asi dvoumetrové dřevěné nebo bambusové tyče, jež je při hraní skryta pod vodou. Provázkový systém umožnuje manévrování do větších vzdáleností, protože není limitován délkou ovládací tyče. Loutky totiž stojí na plováku a jsou navázané na dlouhém provaze, který je veden pod vodou kolem kůlů. Taháním za provázky herec loutky rozpohybuje.


Výstava kromě exponátů získaných během badatelské cesty představuje i soukromou sbírku doktora Němečka z Hradce Králové. Mezi loutkami můžeme mj. spatřit víly, draky, vesničany nebo mandaríny.


Největším lákadlem je ale zmenšený model vodního divadla, ve kterém si návštěvníci mohou vyzkoušet manipulaci s loutkami a zahrát si vlastní představení, což ocení zejména děti.


 Vodni divadlo 3
Divadlo zrozené z vody
Místo: Muzeum loutkářských kultur Chrudim
Datum: 14.11.2014. až 27.9. 2015
Zdroj foto: autorka článku a puppets.cz


www.puppets.cz


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Pavel Tesař:"Všichni aktéři Henry Lee Festu od muzikantů po barmany musí rezonovat s duchem festivalu.“

hlf perexBrněnský unikátní festival Henry Lee Fest se letos bude konat 27. září ve Zbrojovce. Hlavní hvězdou je Australan Mick Harvey a berlínš...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Muzeum představuje poklady slavných rudolfinských sbírek

mis 200Muzeum hlavního města Prahy pořádá do 29. 3. 2015 výstavu Rudolfínští mistři – díla dvorních umělců Rudolfa II. z českých soukromých sbírek. Jsou na ní představeny obrazy, sochy a grafiky, které byly kdysi součástí sbírek Rudolfa II. na Pražském hradě...

Z archivu...


Literatura

Pětihvězdičková Blue Star

modra hvezda200Desetidílný projekt švédského spisovatele Jana Guillou Velké století se dostává do své poloviny. Vracíme se ale zpět k letům, které jsme mohli zaznamenat již v předchozím díle Klapky na očích. Tam jsme ale válečné období prožívali naivním ...

Divadlo

Premiéru hry na motivy pohádky O dvanácti měsíčkách uvede v adventním čase pražské Divadlo MA

Zimni kouzlo 200Představení inspirované tradiční pohádkou „O dvanácti měsíčkách“ v humorném podání uvede v předvánočním období pražské Divadlo MA. Režisérka a ředitelka divadla Marianna Arzumanová vybrala pro známý příběh o Marušce, která je vyhná...

Film

V prosinci vstoupí do kin dokumentární film o kapele Už jsme doma

SvetloPRozsviť světlo, ať je vidět je název nového celovečerního dokumentárního filmu, který je dvojportrétem lídra alternativní a dnes již legendární kapely Už jsme doma Miroslava Waneka a jejího dvorního výtvarníka, malíře Martina Velíška. Jen těžko bychom v Čechách našli dvojic...