Zaznamenávejte si tradice vaší rodiny

Zaznamenávejte si tradice vaší rodiny

nas-tradinar-kronika-rodinnych-tradic-svatku-a-radosti 200V roce 2019 vyšla v nakladatelství Smart Press oblíbená a také oceňovaná kniha s názvem Tradinář s podtitulem Rodinný a tvořivý rok plný oslav a rituálů a o rok později následoval Náš tradináč a kronika rodinných tradic, svátků a radostí.

 

 

Cílem této knihy může být vytvoření rodinného pokladu pro další generace s čímž je svázáno také propojení s nimi. Je totiž určená k vyplňování a umožňuje tak zapsat narozeniny, svátky nebo výročí rodiny, ale především zaznamenat rodinné tradice nebo vzpomínky.

V tomto směru se mi kniha zdá skvělá pro děti, protože díky ní mají důvod zjišťovat zajímavosti od svých příbuzných a také se zamyslet a více si všímat tradic. Líbí se mi, že jsou na těchto stránkách velké řádky, které mohou být využity také pro kreslení. Navíc jsem ocenila, že jsou zadání návodná, ale ne úplně striktní a ponechávají tak dost prostoru pro vlastní pojetí. Například u Velikonoc je dotaz „Jak slavíme Velkonoce?“ s podotázkami „Chodíme koledovat? Jak vzpomínají na Velikonoce rodiče a prarodiče?“ nebo „Co nás baví a těší v červnu? Co děláme doma a venku? Tvoříme, sportujeme, hrajeme si? Jak si hráli a co podnikali rodiče a prarodiče?“

Hned úvod je zaměřený na rodinu a musím přiznat, že i já bych se při vyplňování docela zapotila. Musela bych přes mámu zjistit, jak přesně se seznámila s tátou a jak to v tomto ohledu měla babička s dědou. Navíc jsou zde i řádky zaměřené na vzdálenější příbuzenstvo nebo rodinné přátele. Super je také mapa určená na vyznačení míst spojených s rodinou (odkud kdo pochází, kam se jezdí, odkud jsou předci…). 

Kniha je rozdělena podle měsíců. U každého jsou relevantní a moc pěkné fotografie, a především vypsané nejvýznamnější svátky. Některé jako například květnové období podlétí nebo bartolomějské posvícení jsem ani neznala a byly pro mě tak novými a vítanými znalostmi.

Titul Náš tradinář a kronika rodinných tradic, svátků a radostí mě velmi mile překvapil, až budu mít děti, tak budu dohlížet na jeho vyplňování a především na zachovávání „rodu“. 

nas tradinar2
Náš tradinář a kronika rodinných tradic, svátků a radostí
Autor: Martina Boledovičová, Monika Kindlová
Žánr: populárně-naučná, zdraví a životní styl
Nakladatelství: Smart Press
Rok vydání: 2020
Počet stran: 264
Hodnocení: 90 %

Zdroj foto: Smart Press

https://www.smartpress.cz/nas-tradinar-kronika

https://www.knihcentrum.cz/nas-tradinar-kronika-rodinnych-tradic-svatku-a-radosti


 

PřihlášeníSoutěže

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

Mám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – mají ještě něco navíc. Kromě talentu, půvabu a kouzla osobnosti disponují schopností zaujmout ve více směrech.

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

Výběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude otevřena od 5. října a potrvá do 9. listopadu. O připravované výstavě je i rozhovor s dcerou tohoto filmového kumštýře, divadelní, filmovou a televizní herečkou Bárou Lukešovou.

Rozhovor

„Kniha Smrtící byznys je dva v jednom - napínavý příběh a současně osvěta“

hindrakova 200Spisovatelka Hana Hindráková před pár dny vydala knihu Smrtící byznys týkající se tématu falešných léků, o kterou jste nedávno soutěžili na našem webu. My jsme toho využili a položili spisovatelce několik otázek.

...

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Čtěte také...

Na Slezskoostravském hradě se bude hodovat

hod 200Máte rádi dobré jídlo a skvělou zábavu? V tom případě si určitě nenechte ujít Hodokvas na Slezskoostravském hradě. Proběhne 11. a 12. října a už teď je jasné, že bude jaksepatří  velkolepý. Těšit se můžete například na soutěže, divadélka...

Z archivu...


Literatura

Ekonomický striptýz vám zjeví nahou pravdu

naha-pravda 200Už jste se seznámili s tajuplnou bytostí jménem Ekonomika? Máte-li zájem, zveme vás na velkolepé představení, které pro nás připravili Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora ve své knize...

Divadlo

Lordi v Českých Budějovicích byli famózní, skvělí a vysloužili si aplaus - fotoreportáž

Lordi perexNáš fotoreportér Rudolf Hojdar nafotil sérii snímků z českobudějovckého vystoupení souboru Lord of The Dance, které se konalo 27. února 2014 v Budvar Aréně. Ačkoliv časový prostor k pořízení fotografií byl, dle pokynů pořadatelů, velmi krátký, můžeme se díky...

Film

Jak potrestat lidstvo? Vzít mu všechny smysly!
ImagePerfect sence je uměleckým filmem na pomezí mezi sci-fi a romancí. Dvojice mladých lidí se potkává v místě, kde muž pracuje a žena bydlí, a začínají spolu nejprve mluvit, a potom i trávit intimnější chvíle. Proží...