Vydejte se za řemesly na hrad Malenovice

Vydejte se za řemesly na hrad Malenovice

malenovice200V sobotu 4. září 2021 nabízí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně dobrý důvod k návštěvě hradu Malenovice. Pro návštěvníky všech věkových kategorií je zde totiž připraven čtvrtý ročník celodenního rodinného programu s názvem STARÁ ŘEMESLA NA HRADĚ MALENOVICE, který bude největší akcí muzea v letošní sezóně. Předchozí tři ročníky stačily k tomu, aby ji návštěvníci ze Zlína i okolí zařadili ke svým oblíbeným, jistě i kvůli tomu, že program se každoročně zčásti obměňuje.

Jednoznačně největší atrakcí dne zůstává tavba železa v replice pece s tenkou hrudí tak, jak probíhala už v době starých Slovanů. Návazné zpracování železa předvede mistr kovář, zdobení kovových výrobků předvedou rytci. „Právě to, že návštěvník vidí celý nesmírně náročný proces zpracování železa, od obyčejné horniny až po hotový výrobek, je opravdu ojedinělé a pro diváky zvlášť poutavé,“ říká Petra Hanáková z oddělení přírodních věd Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, jedna z autorek celého konceptu akce. Na místě budou také k vidění archeologické nálezy železných předmětů a odborní pracovníci muzea budou odpovídat na zvídavé dotazy návštěvníků. Na kovářské téma pak ideálně navazuje i sezónní výstava v hradní hájence Krása v ohni zrozená, věnovaná místnímu kováři Vojtěchu Sousedíkovi.

malenovice1

Po předchozích zkušenostech očekávají pořadatelé velký zájem o ukázky pečení kvasového chleba v replice středověké chlebové pece a o vše, co souvisí s jeho přípravou. Očekávat se dá i velký zájem o umění perníkářky nebo o ukázky a povídání u stánku Včelařství u sv. Vendelína. Na některých stanovištích budou řemesla předvádět zástupci Střední školy COPT Uherský Brod a Střední odborné školy Luhačovice, kteří se na akci prezentovali už vloni s velkým ohlasem. Novinkou v programu je naopak předvedení výroby keramiky tradiční provázkovou technikou i točením na hrnčířských kruzích, o které se postarají studentky SOŠ Luhačovice. Pozornost určitě přiláká i nový experiment v podobě zemní pece, kde se bude keramika vypalovat. Odborný výklad a ukázky archeologických nálezů keramiky poskytne divákům muzejní archeolog.

malenovice2

„Snažíme se zachovat experimentální charakter akce a prezentovat hlavně ta řemesla, která navazují na expozici Dřevo proutí sláma v hradní hájence,“ doplnila Petra Hanáková. „Letos budou moci návštěvníci vidět zblízka výrobu slaměných ošatek i práci košíkáře, který představí i neobvyklou techniku pletení ze smrkových kořenů.

malenovice3

V prostoru předhradí a hradní hájenky připravilo také oddělení muzejní pedagogiky s odbornými pracovníky muzea řadu interaktivních koutků pro velké i malé návštěvníky. „V tom, že Stará řemesla na hradě v Malenovicích nenabízí jen samotné ukázky řemesel, ale i možnost téměř všechno si osahat a vyzkoušet, vidím velký přínos této akce,“ uvedla radní pro kulturu a školství Zlínského kraje Zuzana Fišerová. „Hlavně děti se tak hravou formou učí a jak všichni víme, takto získané vědomosti jsou v paměti usazeny mnohem lépe než pouhé teorie. Pro některé může být navíc takový zážitek určující pro volbu budoucího povolání.“

malenovice4

Akce začíná 4. září 2021 v 10 hodin v předhradí a do 18 hodin. Vstupné činí 60 Kč, pro děti od 3 do 15 let 30 Kč. Pro zájemce jsou navíc připraveny klasické prohlídky hradu. Opět budou připraveny stánky s občerstvením, řemeslnými výrobky a muzejními publikacemi.

malenovice plakat

Více informací na www.muzeum-zlin.cz.


 

PřihlášeníSoutěže

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

Mám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – mají ještě něco navíc. Kromě talentu, půvabu a kouzla osobnosti disponují schopností zaujmout ve více směrech.

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

Výběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude otevřena od 5. října a potrvá do 9. listopadu. O připravované výstavě je i rozhovor s dcerou tohoto filmového kumštýře, divadelní, filmovou a televizní herečkou Bárou Lukešovou.

Rozhovor

S Hamletem jsem prožil neskutečně krásné chvíle od prvního dne, říká herec Petr Kubes

kubes perexNa jevišti Moravského divadla v Olomouci patří Petr Kubes k nejvytíženějším hercům. V této sezóně se objevuje hned v několika titulech, vedle komedií a muzikálu Šakalí léta jsou to také dvě Shakespearovy hry - Hamlet, kde hraje titulní roli, a B...

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Čtěte také...

Jaká byla mentalita a zvyky lidí ve středověku?

kodex perexUž dávno netvoří dějiny jen popis vnějších událostí, historici přestali upřednostňovat jen činy věhlasných osobností, ať již nadaných jakýmikoli přednostmi. Dnes více přitahuje myšlenkový obzor vzdálených časů, nejčastěji se vyskytuje snaha zmapovat...

Z archivu...


Literatura

Sedm statečných putuje za záchranou do Říma

bohove perexBýt polobohem není vůbec lehké poslání. Je to dar, který se rychle mění v nesnesitelné břímě. Zvlášť když každým dnem usilují o život polobohů ty nejhorší nestvůry vyvržené ze samotného lůna Tartaru. Děti narozené smrtelníkovi a Bohovi sídlícím...

Divadlo

Rozpustilé jeptišky z východočeské autodílny

jeptisky perexVětšina katolíků a především nekatolíků má ve svém povědomí pevně zafixováno, že jeptišky jsou vzorem serióznosti a kvůli dodržování přísné řehole ani nemají šanci zažít nějakou legraci. Dramatik Dan Goggin stejně jako staré...

Film

Jupiter vychází do problémů

jupiter 200Film Jupiter vychází (2015) je velmi povedený mix ze světa sci-fi. Kromě toho, že se zde pořád něco děje a divák se nenudí ani na chvíli, je v hlavní roli navíc ženská hrdinka (Mila Kunis), která tenhle svět chápe po svém.