Z čeho povstalo lidstvo?

Z čeho povstalo lidstvo?

Tisk

homo 200Odedávna vzrušuje lidskou představivost, když se vědci pokoušejí vyvodit, jakými zákrutami se ubíral vývoj dnešního homo sapiens (neboli člověka moudrého), když hledají spojovací články k jeho stále vzdálenějším předchůdcům. A vydávají o tom obsáhlá pojednání. Před časem jsme psali o knize Jiřího A. Svobody Předkové, nyní se můžeme začíst do neméně podrobného spisu Václava Soukupa Prehistorie rodu Homo.

 


Autor se hned na prvních stránkách přiznává ke vzrušení, jaké zažíval při pohledu na kostru Lucy, pradávné předchůdkyně současných lidí. Žila zhruba před třemi miliony let v dnešní Etiopii a návštěvníci výstavy o smrti, v této době pořádané v Národním muzeu, ji tam dokonce mohou na vlastní oči spatřit (tedy kopii, pravý exponát si Etiopané prý hlídají jak oko v hlavě).

Soukup ovšem neprobírá jen prehistorické etapy vývoje člověka až k jeho dnešnímu stavu, všímá si širších souvislostí kulturních i ekologických. Nejprve se věnuje mýtům o stvoření člověka (neboť každé náboženství řešilo jeho příchod na Zemi), poté přechází ke kdysi znepokojivým vykopávkám pravěkých skeletů, zpochybňujícím celá tisíciletí závazné kreacionistické (tedy stvořitelské) teorie. Teprve v 19. století se dosavadní mlčení či přehlížení nálezů ukázalo být nadále neúnosné, přichází Darwin s myšlenkou o proměnlivosti druhů, padá domněnka, založená na výpočtech opírajících se o Bibli a tvrdících, že lidstvo pobíhá po zemi jen několik tisícovek let.

homo Lucy


Než Soukup dospěje k samotnému bádání o prehistorii lidského rodu, pohlédne na genetiku a její proměnlivost, probere proměny evolučních teorií, dotkne se molekulární antropologie, všimne si postavení člověka v živočišné říši, aby se posléze pozastavil u nejbližších příbuzných člověka. Neboť člověk se nevyvinul z opice (jakkoli nejbližší je mu prý šimpanz), nýbrž u obou druhů lze do minulosti miliony let vzdálené vysledovat společného prapředka, od něhož se vývoj lidí i opic počíná oddělovat. Neopomene proto připomenout zasloužilé nadšence (nebo spíše nadšenkyně), kteří svůj život zasvětili zkoumání vyšších primátů (hlavně goril a šimpanzů) v jejich přirozeném životním prostředí.

Teprve poté autor přechází k výkladu dějin člověka jako živočišného druhu. Nejprve nás seznámí s metodami datování kosterních (i jiných) nálezů a pak se již vydává na dosud spíše jen náhodně prozkoumané území pradávných fosilií - začíná tím, že si položí otázku o původu primátů. Tady se už ponoříme do minulosti vzdálené bezmála padesát milionů let: z té doby totiž pochází kostra praprimáta nazvaného docela poeticky Ida (odborné pojmenování vzdává hold zakladateli evoluční teorie - Darwinius massilae). Stejně jako lidé také opice mají své vyhynulé předky, případně celé slepé větve.

homo Chauvet


Vědci předpokládají, že před sedmi až pěti miliony let dochází k oddělení předchůdců člověka od lidoopů - ovšem prastará záhada, jak došlo k "polidštění člověka" (neboli hominizaci) a jeho uvědomění si sama sebe, nadále vybízí k novým a novým hypotézám. Pak konečně se vynořují kapitoly věnované předkům z úsvitu dějin: vedle pojednání o nich Soukup přibližuje i průzkumy mnoha vědců, kteří částečku po částečce odkrývali závoj dosud halící minulost člověka a proměny jeho mysli. Jako dávná zaklínadla znějí jména  Australopitecus, Homo habilis, Homo ergaster, Homo erectus a samozřejmě Homo neanderthalensis. Pamatujeme ještě ze školy?

Zejména neandrtálci jsou už docela důvěrně známí - po celé desetitisíce let žili na stejných územích jako lidé našeho typu a souběžně s nimi. A pak znenadání vyhynuli. Důvody rovněž vzrušují naši fantazii. Byli vyvražděni, jak sugestivně domýšlí William Golding v novele Dědicové? Nebo lze předpokládat jiné příčiny?

homo erectus


Závěrečný oddíl Soukup věnuje paleolitické kultuře a pravěkému umění, přibližuje různé výrobní technologie. Na podobu myšlenkového obzoru Lze usuzovat jen podle dochovaných artefaktů, opracovaných nástrojů, ať již vznikly z kamenů nebo zvířecích kostí, podle sošek, plastik, ozdobných předmětů, podle nástěnných maleb dochovaných v řadě jeskyň - například o jeskyni Chauvet, objevené před pouhými dvěma desetiletími, pojednává uhrančivý dokument Wernera Herzoga Jeskyně zapomenutých snů, uvedený též u nás (viz recenze ZDE )

Velkou předností Soukupovy knihy jsou rovněž početné barevné obrázky, vzhledové rekonstrukce dávných pralidí, fotografie žijících zvířat i fosilních nálezů, také náčrty dávných artefaktů a portrétní kresby významných badatelů. Obrazový doprovod spoludotváří informační dopad celé knihy, výkladu zjednává potřebnou názornost. Pro laika je to četba fascinující, ovšem odborné zhodnocení je schopen doplnit jen další odborník na danou vědní oblast.

Václav Soukup: Prehistorie rodu Homo.
Vydalo Karolinum, Praha 2015. 1152 stran.
Hodnocení: 100%

Foto: kniha, www.theuprightmonkey.files.wordpress.com
www.turista.svetu.cz,www.aufildeslions.fr


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Libor Pešl: „Reakce děti i rodičů při testování Kouzelného čtení nám dodávaly optimismus“

albi kouzelne cteni 200Společnost Albi nedávno přinesla na trh projekt Kouzelné čtení, se kterým jsme vás na našem webu už seznámili. Jde o knihy, k jejichž čtení je potřeba elektronické tužky. Ta dokáže pomocí speciálních senzorů číst a vydávat r...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Sidonie česká milovala a odpouštěla

SidonieNakladatelství Alpress vydalo nový historický román Hany Whitton s názvem Sidonie Česká: Dar milovat a odpouštět. Autorka opět nezklamala - na pozadí historických událostí vytvořila romantický příběh jak vystřižený z červené knihovny.

Z archivu...


Literatura

Procházka po britských galeriích a muzeích

altNejen milovníkům Velké Británie a umění je určena kniha Britské galerie a muzea vydaná Radioservisem. Autor Jaroslav Beránek chce dokázat i pochybovačům, že Británie má co nabídnout…

Divadlo

Brno čeká hororová muzikálová komedie o podivínské rodince

The Addams Family 200Addamsovi. Taková trochu ne úplně normální rodina. Žije v tajemném domě v ústraní kdesi za městem blízko hřbitova a její členové si odpradávna libují ve strašidelném, až morbidním humoru, jejich nejoblíbenější barva je černá ...

Film

Nadčasové drama Dvanáct rozhněvaných mužů konečně na DVD a Blu-ray


muzi IIITroufnu si tvrdit, že většina našich čtenářů nebyla v roce 1957 vůbec na světě, a pokud ano, byla asi hodně malá a spoustu věcí vůbec nevnímala. Jednou z nich byl například film Dvanáct rozhněvaných mužů, který vypráví o porotě, která debatuje o...