Rožmberkové pod drobnohledem
Kultura21.cz

Rožmberkové pod drobnohledem

rozmberkove 200V březnu vyšla v nakladatelství Universum v edici Šlechtické rody příručka Pavla Juříka Rožmberkové s podtitulem První po českém králi. Podíváme se pěkně podrobně na jeden z nejslavnějších českých rodů, jste pro, fandové dějin?

 Kdo za tím stojí?

Pavel Juřík (* 1965) je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze a pracuje jako manažer v bankovním sektoru. Jeho zálibou je historie a cestování. Jeho první knihy se zabývaly historií a budoucností platebních karet. V posledních letech se kromě toho věnuje i historii české a moravské šlechty (Jihočeské dominium, Liechtensteinové, Historie a sídla knížecího rodu, Dominia pánů z Hradce, Slavatů a Czerninů, Šternberkové, Encyklopedie šlechtických rodů, Kolowratové, Lobkowiczové a Schwarzenbergové.

Co v knize najdeme?

Autor si dal mravenčí práci, když tuto publikaci sestavoval – a jde to vidět už z Obsahu. Zde máme Úvodní slovo, poté Dějiny rodu Rožmberků (ty se dále dělí na Rod Vítkovců, Pány z Krumlova, Pány z Rožmberka a potom se důkladně podíváme na dvě nejznámější postavy – Viléma z Rožmberku a Petra Voka z Rožmberku) a další velkou kapitolou jsou Vybraná sídla Vítkovců, pánů z Krumlova a Rožmberků. V závěru nalezneme zjednodušený rodokmen, použitou literaturu, zdroje obrázků a poděkování. Nechybí nepřeberné množství barevných fotografií a popisků nejrůznějších věcí – jak míst, interiérů a exteriérů sídel, tak dobové portréty či erby.

Proč se začíst?

Máte-li zájem o historii nebo se rádi touláte po naší krásné vlasti, jistě natrefíte na jméno jednoho z nejvlivnějších rodů minulosti, Rožmberků. A pan Juřík nám přinesl ucelený pohled na historii ale i odkaz tohoto rodu a myslím, že nejen dějepisáři budou s výsledkem jeho práce spokojeni.

rozmberkove

Název: Rožmberkové
Autor: Pavel Juřík
Žánr: naučná literatura, dějiny
Nakladatelství: Universum
Rok vydání: 2020, pevná
Počet stran: 200
Hodnocení: 75 %

Odkaz na web: https://www.euromedia.cz/rozmberkove/kniha/10734/Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníTetování jako rozsudek smrt

Kruté a napínavé. Tak lze stručně charakterizovat knižní detektivku „Inkoust – Tetování jako rozsudek smrti“, jejíž autorkou je Alison Belshamová, rodačka z města Hampshire ve Spojeném království, která žije a pracuje v Edinburghu. Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media a. s.

Reniin deník- deník dívky, která milovala život

Renia si ve svých čtrnácti letech začne psát deník, který se stává jejím nejlepším přítelem. Jak sama říká, jemu může svěřit vše, aniž by se musela bát prozrazení nebo posuzování z jeho strany. Nemůže tušit, že kromě svých starostí a radostí, mu svěří i budoucí události, o kterých se jí nesnilo ani v tom nejhorším snu. Nakladatelství Zeď s.r. o.

Rozhovor

„Prospěli jsme svému zdraví, zdraví našich klientů a hlavně se chováme šetrně k přírodě, co více si přát“

Tezop 200iskárna EZOP je zlínská společnost, která vznikla už v roce 1993 a od té doby se vyvíjí a upevňuje svou pozici především v oblasti tiskových služeb, reklamy a různých výstavních expozic. Všechny jejich tisky jsou ekologické a víc nejen o nich nám prozr...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Čtěte také...

Výstava Císař Karel IV. 1316-2016

karel200Česko-bavorská zemská výstava Císař Karel IV. (1316–2016) pořádaná při příležitosti 700. výročí narození tohoto výjimečného panovníka představí v Praze i v Norimberku mimořádný výběr památek kultury a umění jeho doby. 

...

Z archivu...


Literatura

Troufnete si na 100 mozkocvičných hádanek?

100 mozkocviceni 200Jeden moudrý muž kdysi dávno řekl, že „je lépe mozek opotřebovat, než ho nechat zrezivět“. Pro ty, kteří nechtějí nechat mozek zrezivět je určena knížka anglických mozkocvičných hádanek.

 

...

Divadlo

Příhody lišky Bystroušky. Slavnostní otevření Janáčkova divadla po rekonstrukci

LB perexDalší fáze rekonstrukce budovy Janáčkova divadla je ukončena. Kolik se ozývalo škarohlídů, že se to k výročí sta let republiky nepodaří. Avšak 17.11. byl zahájen Mezinárodní hudební festival, věnovaný dílu Leoše Janáčka, právě operou, která zazněla ...

Film

Navždy spolu pro romantické duše?
ImageNavždy spolu je až neuvěřitelně klasický romantický film. Člověk by řekl, že už musí být americké publikum takovýmito filmy nasyceno, ale kdyby tomu tak bylo, tvůrci by se nejspíš tvorby dalších a dalších romanti...