Rožmberkové pod drobnohledem
Banner

Rožmberkové pod drobnohledem

rozmberkove 200V březnu vyšla v nakladatelství Universum v edici Šlechtické rody příručka Pavla Juříka Rožmberkové s podtitulem První po českém králi. Podíváme se pěkně podrobně na jeden z nejslavnějších českých rodů, jste pro, fandové dějin?

 Kdo za tím stojí?

Pavel Juřík (* 1965) je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze a pracuje jako manažer v bankovním sektoru. Jeho zálibou je historie a cestování. Jeho první knihy se zabývaly historií a budoucností platebních karet. V posledních letech se kromě toho věnuje i historii české a moravské šlechty (Jihočeské dominium, Liechtensteinové, Historie a sídla knížecího rodu, Dominia pánů z Hradce, Slavatů a Czerninů, Šternberkové, Encyklopedie šlechtických rodů, Kolowratové, Lobkowiczové a Schwarzenbergové.

Co v knize najdeme?

Autor si dal mravenčí práci, když tuto publikaci sestavoval – a jde to vidět už z Obsahu. Zde máme Úvodní slovo, poté Dějiny rodu Rožmberků (ty se dále dělí na Rod Vítkovců, Pány z Krumlova, Pány z Rožmberka a potom se důkladně podíváme na dvě nejznámější postavy – Viléma z Rožmberku a Petra Voka z Rožmberku) a další velkou kapitolou jsou Vybraná sídla Vítkovců, pánů z Krumlova a Rožmberků. V závěru nalezneme zjednodušený rodokmen, použitou literaturu, zdroje obrázků a poděkování. Nechybí nepřeberné množství barevných fotografií a popisků nejrůznějších věcí – jak míst, interiérů a exteriérů sídel, tak dobové portréty či erby.

Proč se začíst?

Máte-li zájem o historii nebo se rádi touláte po naší krásné vlasti, jistě natrefíte na jméno jednoho z nejvlivnějších rodů minulosti, Rožmberků. A pan Juřík nám přinesl ucelený pohled na historii ale i odkaz tohoto rodu a myslím, že nejen dějepisáři budou s výsledkem jeho práce spokojeni.

rozmberkove

Název: Rožmberkové
Autor: Pavel Juřík
Žánr: naučná literatura, dějiny
Nakladatelství: Universum
Rok vydání: 2020, pevná
Počet stran: 200
Hodnocení: 75 %

Odkaz na web: https://www.euromedia.cz/rozmberkove/kniha/10734/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Honza Paulík: Absenci na pódiu jsem začal kompenzovat živým vysíláním

Honza perexHonzu Paulíka znám od října 1979, kdy jsme se přestěhovali do Buštěhradu a já jsem nastoupila do třetí třídy Základní školy Julia Fučíka. Při prohlížení školních fotek mi teprve nedávno došlo, že jsme stáli vždycky za sebou. A určitě to nebylo s...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Rychle a úsporně – průvodce módou posledních 200 let

moda200Šaty dělají člověka, to se přece ví. Na konci minulého roku vydala Grada dvě knihy věnované historii módy. Móda v kruhu času představuje fenomén retro a dívá se o dvě stě let zpět, aby ukázala, jak se odívání měnilo a co ho ovlivňovalo a inspirovalo.

...

Z archivu...


Literatura

Hledáte poklidnou detektivku plnou sněhu?

Snezna slepota 200Do horkých letních dní se hodila kniha Sněžná slepota odehrávající se v městečku Siglufjördur na severu Islandu. Jaká tato detektivka byla?

...

Divadlo

Simona Stašová a Svatopluk Skopal si střihnou manželství po italsku

filumena marturanoTragikomedii Filumena Marturano italského režiséra, dramatika a herce Eduarda De Filippa připravuje Simona Stašová spolu se svým dvorním režisérem Zdeňkem Kaločem.

Film

Rytmy + pohyb + světlo = futurismus

rytmy perexNakladatelství Arbor vitae nabídlo již několik mimořádných publikací, hodnotných jak textově, tak přetiskem mnohdy unikátního obrazového doprovodu. Týkají se jak jednotlivých osobností (Jan Švankmajer, Jiří Brdečka), tak uměleckých směrů, napříkl...