Trenčianska Turná má za sebou 750. výročie

Trenčianska Turná má za sebou 750. výročie

TT perexPočas slnečného víkendu 16. až 18. augusta sa v Trenčianskej Turnej konali oslavy prvej písomnej zmienky o obci, ktorá sa historicky píše od roku 1269. V rámci jej 750. výročia sa predstavili rôzni folkloristi v podaní súborov Vršatec, Večernica, Štvorlístok, heligonkári, hudobná skupina Sokoly a aj obľúbená speváčka najmä pre deti a mládež Sima Martausová.

 

 

TT TT

Program však netvorili len hudobní umelci, ale aj domáci obyvatelia obce, ktorí predstavili tradičné jedlá. Návštevníkom ponúkli nielen slané pagáčiky, orechové, kakaové koláčiky, či rožteky, ale aj tradičný chleba so soľou, tak ako sa patrí pri návšteve do domu. Privítali ich v chalupe na Kušnierovci, ktorá je umiestnená ako miestne múzeu.

TT a


No nielen hudba a tradičné jedlá patria k oslavám, malých aj veľkých zvedavcov lákalo dozvedieť sa niečo viac o tom, ako sa žilo na takejto dedine. So záujmom sledovali rôzne stroje gazdiniek ale aj pánov domu. Tí najmenší dali prednosť skákacím hradom, tvorivým dielňam a maľovaniu na tvár. V neskorších popoludňajších hodinách sa ujal slova samotný starobce obce Peter Mikula, ktorý slávnostne otvoril oslavu, poprial obci ďalšie šťastné roky do budúcna, privítal návštevníkov a domácich občanov.

TT d

„Po tom už nasledovali fanfáry vypustenie bielych holubíc ako znak obce a pokrstenie samotnej knihy o Trenčianskej Turnej. Podľa slov starostu petra Mikulu je to pre Turňanov veľká vec. Znamená stretnutie sa s rodákmi, susedmi a kamarátmi. Výročie bolo ideálnou príležitosťou na vydanie novej monografie, ktorá podrobne spracováva históriu obce a jej miestnej časti Hámre.“  Krstným otcom knihy sa stal trenčiansky župan Jaroslav Baška.

TT b


Dnešná Trenčianska Turná vznikla spojením Trenčianskej Turnej a Hámrov v roku 1976. V súčasnosti má 3114 obyvateľov. Žije bohatým koltúrno- spoločenským životom. Z tradičných podujatí sú to obecný bál, regionálna prehliadka ľudového spevu a tanca, medzinárodný detský folklórny festival  „Stretnutie priateľov“, preteky furmanských koní, výstava exotického vtáctva a mnohé iné.

FOTOGALERIE (autor. lenka Meravá)


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

11. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

11 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovník...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Projížďka od minulosti k dnešku

Dejiny perexHistorické práce v sobě skrývají zajímavý paradox: ač dějepisci vycházejí z týchž pramenů a událostí, jejich náhled se může zásadně lišit v jejich výkladu. Jakýmsi tradičním rámcem, podpořeným i bezpočtem uměleck...

Z archivu...


Literatura

Co nám Nový zákon nepoví

Mariina zavet 200Klasický biblický příběh o narození Ježíše Krista, jeho životní cestě a zázračných skutcích, které vykonal, nás doprovází od raného dětství. Velký boom způsobil Dan Brown, když ve svých knihách zpochybnil více jak tisíc let vžité dogm...

Divadlo

Fringe festival mluví anglicky, ale oslovit dokáže každého

alt Fringe festival, který probíhá v těchto dnech na Malé Straně v Praze, je všechno, jen ne ”okrajová”, ”druhotná” záležitost, jak by se ostatně dal přeložit jeho název z angličtiny. Mladá a bohužel prozatím málo známá divadeln...

Film

Lurdy: místo, kde se ještě věří na zázraky
ImageS více než dvouletým odstupem od svého prvního uvedení přichází v těchto dnech do našich kin snímek Lurdy rakouské režisérky Jessiky Hausner. Film byl promítán mimo jiné v rámci festivalů v Karlových Varech, Rotte...