Čínská historie je plná obdivuhodných památek, zvyklostí i kulturního bohatství. Mezi fenomény, co přetrvaly jako nejsilnější až do dnešní doby, patří tradiční čínská medicína. Přijměte pozvání do ženského kruhu lékařky Tchan, která musela bojovat nejen s osudem v kůži znevýhodňovaného a potlačovaného pohlaví, ale i proti nemocem, nehodám a intrikám v ženské části paláce.
Přelom 15. a 16. století, stará Čína, lékařské prostředí. Kulisy knihy vypadají na první pohled lákavě a slibně. Přesto děj začíná velmi nenápadně, až skoro nehybně, důmyslně prokládán recitacemi mouder ze starých knih. Vypráví o krocích v sídle, kde hlavní hrdinka vyrostla. O tom, jaké je učit se být dobrou manželkou, co všechno bylo v tehdejší době ve výbavě žádoucí ženy. O zlomeném a nostalgickém výrazu její matky, zastíněné konkubínou, která poté, co přišla o dva syny, svůj život vzdala a přestala pečovat o svá lotosová chodidla, což jí přivodilo smrt.
Malá dívka se ocitne bez matky ve zcela cizím prostředí, domě prarodičů. Je to ale dům lékařský, kde se její dědeček věnuje oficiální podobě mužské medicíny. Babička je tradiční lidová léčitelka a zaměřuje se na ženské a zejména reprodukční zdraví, těhotenství, porody a poporodní období. Tchan potkala svůj osud a vydává se mu vstříc. Po letech, kdy se jí zdá, že našla své pevné místo na světě, je však vyvdaná do další domácnosti a ocitne se na nejnižším stupni potravinového žebříčku. Je neoblíbená, ponižovaná tchyní, má zákaz léčení a i přes letité pokusy se jí nedaří zplodit požadovaného syna.
Mezi poměrně lineárně stavěným dějem, propojeným několika jednoduše vystavěnými vztahy a stálými vnitřními rozpory hlavní hrdinky však začnou postupně pro probublávat další a další události, po kterých už není cesty zpět. A z klidné panoramatické plavby se stává překvapivé drama s až detektivní zápletkou. Čtenář tu změnu dynamiky skoro nepostřehne a vývoj více než příjemně překvapí. Autorka si s příběhem hraje stejně, jako kdyby ho psala kaligrafickým štětcem na svitek.
O ději již nebudu prozrazovat víc. Snad jen to, že nám nasvítí život ženy v jeho kráse, moudrosti a ve všech obdobích. Ukazuje nám kulturní zajímavosti, neuvěřitelně ponižující postavení urozených žen v historické Číně a odkryje tradiční čínskou medicínu až do její podstaty. Toto mě překvapilo asi nejvíce. Povrchně se s tématem setkáváme, avšak pro mě to byl vždy soubor nějakých nelogických interpretací a doporučení, které mi do našich zeměpisných šířek vůbec nezapadaly. Díky této knize jsem ale pochopila tu filozofii, kosmologický pohled a celostní přístup k životu, který je vskutku nadčasový a inspirativní.
Román je velmi laskavý a čtivý. Mně se dostal do ruky shodou okolností den před propuknutím ošklivé chřipky a paní Tchan se svým lotosový kruhem věrných žen mě na ní několik dní bavila a provázela. Knihu jsem dočetla ještě než jsem se uzdravila a docela mě to mrzelo, protože bych se vezla ještě déle, kdyby to šlo.
Moc doporučuji zejména ženám, jsem si jistá, že je to psáno pro ně. Milovnicím historie, objevování světa a hlubšího pohledu na něj. Kniha má mnoho ocenění a troufám si říct, že zasloužených. Autorku si odteď budu pamatovat a vyhlížet další knihu.
Anotace: Podle Konfucia je vzdělaná žena bezcenná…
Poutavý historický román, inspirovaný skutečným příběhem čínské lékařky z 15. století.
Čína za dynastie Ming v mnohém předčila Evropu, ale v otázce postavení žen ve společnosti zůstávala rigidně tradiční. Bez ohledu na status rodiny byla žena od narození do smrti podřízena muži – v dětství otci, ve zralém věku manželovi a ve stáří svému synovi.
Vzdělávání žen je v Číně 15. století považováno za nežádoucí. Tchan Jün-sien ale pochází z rodiny s dlouhou lékařskou tradicí a její babička ji od útlého mládí učí léčit ženské nemoci. Přes veškeré vzdělání se ale i ona musí podvolit přísně hierarchickému konfuciánskému pojetí rodiny a být především dcerou, manželkou a matkou. V domácnosti svého manžela se musí chovat jako správná žena: vyrábět střevíce vhodné pro svázaná chodidla, drnkat na hudební nástroje, recitovat básně, rodit syny a navždy zůstat mezi zdmi rodinného sídla.
Tchan Jün-sien ale ví, že z bahna lotos nevykvete a navzdory všem omezením přesto dokáže pomáhat ženám a léčit je. Díky vzdělání a přátelství v Lotosovém kruhu žen překoná mnohá společenská tabu, k nimž se řadí i styk s „nečistými“ nemocnými.
Lotosový kruh paní Tchan vypráví příběh ženy, která byla pozoruhodná už za dynastie Ming a za pozoruhodnou by měla být považována i dnes.
- Nominace na Goodreads Choice Awards 2023 v kategorii Nejlepší historický román
- Bestseller USA Today a New York Times
Název knihy: Lotosový kruh paní Tchan
Autor: Lisa See
Nakladatel: Jota
Počet stran: 399
Rok vydání: 2024
Hodnocení: 90%
Recenzentka Ludmila Bakonyi Selingerová alias Pohádková Lída je autorka mnoha knih pro děti, maminka a pedagog.
< Předchozí | Další > |
---|