Dá se utéct času?

Dá se utéct času?

Tisk

JakUtectcasu perexOdpověď hledal novinář Bruce Grierson u Olgy Kotelkové, kanadské atletky s ukrajinskými kořeny. Když oslavila 95 narozeniny, byla její sbírka medailí a rekordů úctyhodná. S aktivní atletikou začala krátce před 80. narozeninami. Při své výšce 155 cm a váze 60 kg běhá, skáče i hází. Trénuje 11 disciplín a na závodech absolvuje 6 z nich a vždy na medaile. Není divu, že v tomto věku zaujala a uchvátila novináře natolik, že měl zájem o napsání článku o ní. Čím více ji poznával, tím více se o ní chtěl dozvědět, až nakonec začal s Olgou spolupracovat na odhalení jejího tajemství.

 


Chtěl zjistit, proč je taková, jaká je. Sledoval její tréninky, závody i běžný život. Kladl si otázku, jak je možné, že čím je starší, tím je výkonnější. Začal společně s Olgou, hledat odpověď. Vznikla kniha, která není o tvrdé sportovní řeholi, o dietách a různých omezeních. Je o ženě, žijící svůj běžný a obyčejný život, který ale ostatním lidem připadá neobyčejný a záhadný. Odkrýváním jejího tajemství činí knihu zajímavou a přitažlivou. Olga absolvovala velké množství speciálních laboratorních vyšetření a testů. Všechny jsou v knize uvedeny včetně výsledků. Jsou popsány a vysvětleny tak, aby jim rozuměl laik.

jakUtectCasu kolaz

Čtenáři se potvrdí názor, že co člověk nepoužívá, o to přijde, že i mozek si umí udělat „objížďku“ za odumřelé buňky, že to umí udělat i svalstvo, když se začínají znovu zapojovat do aktivní činnosti. Sám si může udělat i závěr, jestli je možnost upravit si geny a co je horší - „když tělo zradí mozek nebo mozek zradí tělo“. Je sport všelékem, nebo je úspěchem sladění mysli a těla, které Olga naprosto přirozeně používá? Proč se jí vyhýbají zranění i Alzheimer? Je důležitý odpočinek a co to je hnutí Paleo a jak pomáhá?

Vědecké ústavy zabývající se stárnutím spolupráci s Olgou uvítaly, cokoliv se s ní děje, znamená naději pro všechny, nejen pro ty starší, ale i pro mladší. Jediné co jim na té spolupráci vadilo, bylo to, že nemají k ní věkové srovnání, prostě Olga je opravdu momentálně jedinečná. Ač všechny studie a činnosti byly zaměřeny jen na ni, také Grierson si uvědomuje a přiznává, že ty čtyři roky, co s Olgou strávil, měly pozitivní vliv i na něho. A já osobně věřím, že kniha bude mít vliv na každého, kdo si ji přečte, protože nedoporučuje, jen odpovídá na otázky, které zajímají každého, kdo chce utéct času a prožít zajímavý život.

JakUtectCasu

Stárnutí je nevyhnutelný proces, jen si člověk neuvědomuje, že začíná stárnout dnem narození.

JakUtectCasu2

Závěrem knihy je uvedena „velká devítka“, tedy pravidla prověřená seniory k podpoře vitality, dlouhověkosti a spokojenosti – hýbejte se –vytvářejte rutinní úkony (ale někdy je porušujte) - využívejte příležitosti - buďte „mensch“ – v něco věřte - nepoddávejte se špatné náladě - podporujte v sobě pocit, že se rozvíjíte – nedělejte to, když se vám to nelíbí – ZAČNĚTE HNED.

Olga Kotelková se narodila 2.3.1919 a zemřela 24.6.2014.

JakUtectcasu1

Jak utéct času?
Z anglického originálu What makes Olga run přeložil Jiří Balek
Autor: Bruce Grierson
Žánr: autobiografické příběhy
Nakladatelství: Mladá fronta a.s.
Rok vydání: 2015
Počet stran: 224
Hodnocení: 95%
Zdroj fota: Mladá fronta a internet

www.kniha.cz

www.kniha.cz/jak-utect-casu/d-306452/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Originální kapela The Yellow Socks tvoří vlastní songy ve stylu 50. let

The Yellow SocksMilan Cyrus hraje nestárnoucí hity. Nezajímá ho moderní hudba, ale evergreeny. Se svou kapelou The Yellow Socks tvoří vlastní songy ve stylu 50. let a vystupují v kostýmech, které evokují tehdejší dobu. Co na sebe te...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Podlehněte baroku v zámku Vizovice

altPokud si budete chtít udělat nenáročný rodinný výlet, neváhejte a navštivte městečko Vizovice. Čeká zde na vás krásný zámek s rozsáhlou zámeckou zahradou a odpočinout si můžete například v čokoládovně.

Z archivu...


Literatura

Constantin Kinský o svém dětství, předcích a milovaných lesích

všechno je dar perex
Útlá knížka se životními názory Constantina Kinského a jeho vnitřní filozofií vznikala po dobu dvou let při rozhovorech s Natálií A. Rollko. Ukazuje, jak na malém prostoru se dá vyjádřit filozofie člověka tak, až...

Divadlo

Muzikál Romeo a Julie 2014

Romeo a Julie 2014 200 Na muzikál Romeo a Julie 2014 jsem se těšila o to víc, protože jsem pár týdnů před premiérou dělala rozhovor s jedním z autorů, Jiřím Barešem a také s představitelkou chůvy, Veronikou Zelníčkovou. Oba byli ...

Film

Kam kráčíš, Národní filmový archive?

hori-ma-panenko 200Roku 2013 uplyne rovné půlstoletí od (znovu)založení Národního filmového archivu, respektive Československého filmového ústavu, který mu předcházel. Tato ctihodná organizace zahrnuje nejen unikátní sbírku filmov...