Dá se utéct času?

Dá se utéct času?

JakUtectcasu perexOdpověď hledal novinář Bruce Grierson u Olgy Kotelkové, kanadské atletky s ukrajinskými kořeny. Když oslavila 95 narozeniny, byla její sbírka medailí a rekordů úctyhodná. S aktivní atletikou začala krátce před 80. narozeninami. Při své výšce 155 cm a váze 60 kg běhá, skáče i hází. Trénuje 11 disciplín a na závodech absolvuje 6 z nich a vždy na medaile. Není divu, že v tomto věku zaujala a uchvátila novináře natolik, že měl zájem o napsání článku o ní. Čím více ji poznával, tím více se o ní chtěl dozvědět, až nakonec začal s Olgou spolupracovat na odhalení jejího tajemství.

 


Chtěl zjistit, proč je taková, jaká je. Sledoval její tréninky, závody i běžný život. Kladl si otázku, jak je možné, že čím je starší, tím je výkonnější. Začal společně s Olgou, hledat odpověď. Vznikla kniha, která není o tvrdé sportovní řeholi, o dietách a různých omezeních. Je o ženě, žijící svůj běžný a obyčejný život, který ale ostatním lidem připadá neobyčejný a záhadný. Odkrýváním jejího tajemství činí knihu zajímavou a přitažlivou. Olga absolvovala velké množství speciálních laboratorních vyšetření a testů. Všechny jsou v knize uvedeny včetně výsledků. Jsou popsány a vysvětleny tak, aby jim rozuměl laik.

jakUtectCasu kolaz

Čtenáři se potvrdí názor, že co člověk nepoužívá, o to přijde, že i mozek si umí udělat „objížďku“ za odumřelé buňky, že to umí udělat i svalstvo, když se začínají znovu zapojovat do aktivní činnosti. Sám si může udělat i závěr, jestli je možnost upravit si geny a co je horší - „když tělo zradí mozek nebo mozek zradí tělo“. Je sport všelékem, nebo je úspěchem sladění mysli a těla, které Olga naprosto přirozeně používá? Proč se jí vyhýbají zranění i Alzheimer? Je důležitý odpočinek a co to je hnutí Paleo a jak pomáhá?

Vědecké ústavy zabývající se stárnutím spolupráci s Olgou uvítaly, cokoliv se s ní děje, znamená naději pro všechny, nejen pro ty starší, ale i pro mladší. Jediné co jim na té spolupráci vadilo, bylo to, že nemají k ní věkové srovnání, prostě Olga je opravdu momentálně jedinečná. Ač všechny studie a činnosti byly zaměřeny jen na ni, také Grierson si uvědomuje a přiznává, že ty čtyři roky, co s Olgou strávil, měly pozitivní vliv i na něho. A já osobně věřím, že kniha bude mít vliv na každého, kdo si ji přečte, protože nedoporučuje, jen odpovídá na otázky, které zajímají každého, kdo chce utéct času a prožít zajímavý život.

JakUtectCasu

Stárnutí je nevyhnutelný proces, jen si člověk neuvědomuje, že začíná stárnout dnem narození.

JakUtectCasu2

Závěrem knihy je uvedena „velká devítka“, tedy pravidla prověřená seniory k podpoře vitality, dlouhověkosti a spokojenosti – hýbejte se –vytvářejte rutinní úkony (ale někdy je porušujte) - využívejte příležitosti - buďte „mensch“ – v něco věřte - nepoddávejte se špatné náladě - podporujte v sobě pocit, že se rozvíjíte – nedělejte to, když se vám to nelíbí – ZAČNĚTE HNED.

Olga Kotelková se narodila 2.3.1919 a zemřela 24.6.2014.

JakUtectcasu1

Jak utéct času?
Z anglického originálu What makes Olga run přeložil Jiří Balek
Autor: Bruce Grierson
Žánr: autobiografické příběhy
Nakladatelství: Mladá fronta a.s.
Rok vydání: 2015
Počet stran: 224
Hodnocení: 95%
Zdroj fota: Mladá fronta a internet

www.kniha.cz

www.kniha.cz/jak-utect-casu/d-306452/


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Zchlaďte se u rozhovoru O sněhu

pata 100 o snehu 200V těchto horkých letních dnech vám přinášíme rozhovor s Pavlem Talašem, kterého můžete znát z našeho webu. A sice ne z článků, ale z rubriky Komiks, do kterého nám laskavě propůjčuje jeho stripy. Loni mu vyšla k...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Jablonecká radnice se dočká oprav interiérů

radnice200Postupná rekonstrukce památkově chráněné historické budovy jablonecké radnice pokračuje nejen opravami fasád a výměnou oken, ale také úpravami interiérů, které se vrací do původní podoby.Postupná rekonstrukce památkově chráněné historické budovy jab...


Literatura

Je záhodno se přimlouvat za dnešní dobu?

burian primluva za dnesni dobu 200Hektická doba, celý den v poklusu, v hlavě jen pracovní záležitosti, tak vypadá život mnohých z nás. Tak nějak se vytrácí čas se pozastavit nad věcmi a jevy, které nás obklopují, vytvářejí kulisy naše...

Divadlo

Tentokrát Ve Smečkách Klub bláznů

klicovou dirkou perexV Praze je hodně divadel, podle mého odhadu nejméně stovka. A to ta, která mají ještě malou nebo komorní scénu, počítám jen jednou. Při tomto počtu samozřejmě není divu, že mi zhusta nějaká ta pr...

Film

Letošní FEBIOFEST skončil

febiofest logo perex
FEBIOFEST, rozsáhlá mezinárodní přehlídka filmů, doplněná posléze i soutěžní sekcí, se nejprve konal v Praze (již v roce 1993); později se rozšířil do dalších měst. Zve nejen na stovky filmů, uváděných v řadě tematických ...