Veltrusy – třináct let poté
Kultura21.cz

Veltrusy – třináct let poté

Veltrusy 200Počátkem června bude v areálu zámku Veltrusy dokončen projekt Národního památkového ústavu Veltrusy – Schola naturalis, zahrnující obnovu parku a jedenácti staveb v areálu zámku Veltrusy a jejich využití pro nově zřízené výukové centrum pro implementaci Evropské úmluvy o krajině.

Když rozvodněné řeky zaplavily v srpnu 2002 většinu území Čech, pořádně  hlavy i památkářům. Zdaleka nejpostiženější památkou se stal téměř 300 hektarů velký areál zámku Veltrusy, zaplavený Vltavou až do výše 3,5 metru. Když voda začala opadávat, bylo možné počítat první škody. Narušena byla statika budov, zničena byla část zámecké techniky. V parku padlo téměř dva tisíce stromů; další vinou povodně odumírají dodnes. V zoufalé situaci bezprostředně po povodni pomohla armáda a hasiči. 

   Veltrusy1                                                                                                    

Evropský projekt Schola naturalis                                                                                                   

Opravený Veltruský zámek se stane i výukovým zázemím. Pro tento účel se Národní památkový ústav ucházel o evropské finance z Integrovaného operačního programu. V rámci projektu vznikne zázemí pro výuku krajinného inženýrství i další kurzy. Součástí plánu je také kulturně-ekologické vzdělávací centrum, které by mělo poskytovat speciální výukové programy pro základní a střední školy. 

  Veltrusy2


V rámci projektu bude obnovena významná část národní kulturní památky - areálu zámku Veltrusy. Obnovené stavby a součásti zámeckého parku budou sloužit ke kulturně ekologickému vzdělávání. Toto využití naváže na původní význam areálu, který byl budován jako okrasný statek. Obnovené kapacity budou složit jako Centrum kulturně ekologického vzdělávání. Doplňkově budou v areálu pořádány kulturní, společenské a sportovní akce.      

    Veltrusy3                                                                     

Barokní zámek nechal vystavět roku 1723 jako své reprezentační sídlo Václav Antonín Chotek.  Jak význam rodu Chotků stoupal, stoupaly také nároky na reprezentaci. Velikost zámeckých budov byla rozšířena, byl vybudován rozsáhlý francouzský park.


www.zamek.veltrusy.cz


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Megashow bude stát za to - prožijte devadesátky na plné pecky!!!

megashow 200Velká akce Megashow Pump It Up vol. I s hvězdami 90. let 2UNLIMITED, Twenty4Seven a VENGABOYS vypukne už za pár týdnů, konkrétně od 13. do 15. dubna 2017 v Praze, Frýdku Místku a Brně. My jsme toho využili a položili kapelám tři jednoduché otázk...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Putování zákoutími českého středověkého umění: IMAGO, IMAGINES

imago-imagines perexDějiny českého (středověkého) umění zkoumaly v uplynulých staletích početné publikace, avšak nejnovější – dvojsvazková – výpravná kniha IMAGO, IMAGINES nechce být pouhým průvodcem po vývoji malířství, sochařství, případně arc...

Z archivu...


Literatura

Stali jsme se městem a nakopali p*del Lovecraftovi

 files e 4688 stali-jsme-se-mestemV nakladatelství Host vyšla městská fantasy Stali jsme se městem od úspěšné afroamerické spisovatelky N. K. Jemisinové. Od ní již v překladu vyšla především oceňovaná trilogie Zlomená země (Host 2018, 20...

Divadlo

Romeo a Julie … a co jako? aneb To světu svítá a stmívá se v nás

romeo a julie a co jako´Není lhostejné, kde právě jsme. Nebezpečně se k sobě blíží některé hvězdy. Také zde dole dochází k násilnému odloučení milenců jen proto, aby se čas zrychlil o tlukot jejich srdcí. Jen prostí lidé nehledají štěstí… ´(Vlad...

Film

Navštivte Přehlídku netradičního filmu 2013

pnf logo 200Mladá Boleslav bude již po čtvrté hostit Přehlídku netradičního filmu (PNF), zaměřenou na nahotu a sexualitu v médiích. Přehlídka se uskuteční v termínu od 26. do 28. září 2013 v Divadelním sále Domu Kultury v Mladé Boleslavi.