Jeskyně zapomenutých snů aneb pravěká obrazárna

Jeskyně zapomenutých snů aneb pravěká obrazárna

Tisk

jeskyne zapomenutych snu herzog artcamDistribuční společnost Artcam a Levné knihy přinášejí nejen zájemcům o dějiny pravěku a výtvarného umění na DVD „meditativně hypnotický“ dokument německého režiséra, producenta a spisovatele Wernera Herzoga, Jeskyně zapomenutých snů, který natočil v roce 2010. Tento film byl také ve formátu 3D promítán v kinech.


Werner Herzog (*1942) se ve svých dokumentárních filmech s oblibou vydává na odlehlá a bohem i lidmi zapomenutá místa v tropických džunglích, vysokých horách, afrických pustinách, na pláních Tibetu či sibiřské tajgy. Tentokrát se však vypravil proti proudu času, do doby před 20 000 let, za výtvarnými projevy pravěkého člověka do jeskyně Chauvet v údolí řeky Ardeche v jižní Francii.

Hlavní roli dokumentu hraje málo známá jeskyně Chauvet (dlouhá 400 m), kterou na Vánoce 1994 objevil speleolog Jean-Marie Chauvet se svými kolegy a jež ukrývá unikátní soubor pravěkých maleb z doby před 32 000 lety, které se dochovaly naprosto neporušené díky tomu, že vchod do jeskyně byl uzavřen závalem již před 20 000 lety.

Herzogův štáb dostal povolení od francouzských úřadů natáčet v jeskyni, do níž má přístup jen hrstka vyvolených odborníků a je uzavřena těžkými ocelovými trezorovými dveřmi. Filmaři jsou uchváceni stalagmity, nálezy velkého množství medvědích lebek, ale především vyobrazeními pravěké zvířeny. Paleolitičtí lidé na stěny jeskyně namalovali medvědy, lvy, koně, srstnaté nosorožce, mamuty, pumy i hyeny. K zachycení jejich pohybu již tehdy používali „rozfázování“. Díky rozfázovaným scénám, podobně jako se pracuje v animovaném filmu, vyprávějí tyto malby dramatické příběhy zápasů, páření, lovu.

jeskyne zapomenutych snu herzog artcam

Průvodce jeskyní i dokumentem, Werner Herzog, se zamýšlí nad lidmi a bytostmi, kteří jeskyni obývali jako první, nad počátkem umění a těmi, jejichž životy jsou s jeskyní spjaty dnes – vědci (archeology, paleontology, kteří např. předvedou vrh věrnou replikou pravěkého oštěpu či zahrají na kostěnou flétnu) i různými podivíny fatálně přitahovanými kouzlem jeskyně Chauvet. Epilog filmu pak tvoří morálně-ekologické poselství.

Pokud by vás Herzogovy komentáře a rozhovory nudily, stačí film přetočit a dát se nechat unést krásou paleotické „obrazárny.“ K mystickému zážitku přispívá i hudba Ernsta Reijsegera.

Jeskyně zapomenutých snů/ Cave of Forgotten Dreams
Kanada, USA, Francie, Německo, Velká Británie / 2010 / 86 min
Režie: Werner Herzog
Scénář: Werner Herzog
Námět: Judith Thurman
Kamera: Peter Zeitlinger
Hudba: Ernst Reijseger
Žánr: dokument
Vydavatel: Artcam a Levné knihy
Zvuk: anglicky Dolby Digital 2.0
Titulky: české
Obrazový formát: 16:9 (1,85:1) PAL
Hodnocení: 80%

Zdroj foto: artcam.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Neobyčejně obyčejní – obyčejně neobyčejní, to je název fotografické výstavy Roberta Rohála

RR200„Léta jsem říkával, že jsem dělník kultury, ale když jsem to vyslovil docela nedávno před jedním známým umělcem, tak mi řekl: Chlapče, ale tak to není. Vy jste kumštýř, píšete knihy, fotíte a pak děláte výstavy, dělník kultury byste byl, kdybyste byl třeba kuli...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Čas je jejím sluhou, nikoliv pánem


princezna zakleta v case perexPrincezna Ellena (Natalia Germani) je od narození prokletá. Kletba, kterou na ni uvrhla čarodějnice Murien (Simona Zmrzlá), se má naplnit o jejích dvacátých narozeninách. Na její oslavě se plán...


Literatura

Cestou necestou s mistrem haiku, japonským básníkem Bašó

alt“Nevím, jestli to znáš taky, vždycky když vidím mraky, mám hroznou chuť vypadnou z týhle díry” zpívá Petr Fiala, frontman skupiny Mňága a Žďorp v jedné písni. Netuším, zda Bašó viděl mraky, a zda je Bašovo rodné město Uen...

Divadlo

Divadelní festival v Avignonu

avignon 200Největší, nejproslulejší, nejoblíbenější, nejnavštěvovanější... ještě mnoho dalších nej má divadelní festival  - či spíše festivaly - v Avignonu.

...

Film

Machete zabíjí zloduchy

machette perexFilm Machete zabíjí (2013) je brutální akční komedií, ve které hrají velké filmové hvězdy, dokonce i Mel Gibson. Přitom se příběh Mačety (Danny Trejo) zdá na první pohled jako z nízkorozpočtového béčkového filmu. Jenže oprav...