Hořké komedii Teorie tygra nechybí švih, vtip a černý humor

Hořké komedii Teorie tygra nechybí švih, vtip a černý humor

Tisk


teorie tygra perexHořká komedie Teorie tygra je hodně i o spiklencích, kteří se nakonec postaví proti tichému ženskému teroru, byť je zahalen závojem přívětivosti a plků o tom, jak to vlastně ony myslí dobře. Povedený snímek Radka Bajgara totiž ukazuje, jak to některé manželky se svými muži nacvičují a jak s nimi manipulují.

 

Jenomže tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až i tolerantnímu, vyrovnanému a klidnému chlapovi dojde trpělivost a už jednou provždy sebou nenechá vláčet.
I když se Teorie tygra tváří jako komedie a ve skutečnosti hořkou tragikomedií je, člověku kolikrát až mrazí, hlavně při scénách, v nichž filmová manželka (Eliška Balzerová) - po vzoru své matky (Iva Janžurová) a pod rádoby starostlivými argumenty - deptá svého manžela (Jiří Bartoška). Povedlo se jí to přenést i na dceru (Tatiana Vilhelmová), která se vůči svému manželovi (Jiří Havelka) nechová jinak. I ona musí o všem vědět, jen ona ví, co mu chutná, co by měl a co naopak ne, případně je to ona, která určí, jaké si ten den vezme trenýrky či slipy…

teorie tygra1


Jenomže všechno má svůj dopad a to se pak teprve dějí věci. Hlavní hrdina Jan se proti manželčině diktátu postaví, přičemž riskuje takřka všechno. Naštěstí na vzpouru není sám, když ho nejen pochopí, ale také podrží vlastní syn (Jakub Kohák) a zeť, a nakonec i vlastní dcera, které dojde, že pokud by dále pokračovala v linii, nastavené její nenapravitelnou babičkou, asi by nejspíš přišla o vlastního manžela.
Čeho si ve filmu nesmírně cením, jsou nejen přesné herecké výkony všech (moc se mi líbila přirozená Pavla Beretová stejně jako její herecký partner Jakub Kohák, který umí zahrát zcela jiný typ, než obvykle představuje v televizní zábavě), ale i pozoruhodně životné a člověčinou vonící situace. Naprostou absenci vaty, zbytečnosti a rozplizlostí, jak už to tak někdy v českém filmu bývá, nahradil švih, černý humor a vtip, který má několik poloh i výkladů. Záleží na divákovi, jak si to přebere.  

teorie tygra2


Debutový „celovečerák“ režiséra Radka Bajgara zkrátka stojí za zhlédnutí, myslím, že se mu moc povedl. Je to film o životě a o nás. Vedle mnoha zmíněných složek mne zaujal i tím, že není lacině předvídatelný, ale občas překvapí situacemi, které jsou sice na první pohled směšné či komické, zároveň vám však během nich přeběhne mráz po zádech. To se u českých filmů zase až tak moc často nestává.



Foto produkce Teorie tygra


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jitka Závodná: „Tu a tam se nad příběhem usmívám, nebo mi tečou slzy.“

jitka zavodna 200Jitka Závodná (*1975) o sobě říká, že je obyčejnou ženou, jakými jsou čtenářky jejich knih. Psát začala pozvolna a nenápadně, kdy uložila do postele dítko a měla velikou chuť napsat pár vět o příbězích, které kdysi zaslechla, a kterým...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

POWAQQATSI: druhý díl Qatsi trilogie na hodinu a půl pevně přiková k obrazovce

Powaqqatsi plakat  200V roce 1988 spatřil světlo světa druhý díl Qatsi trilogie, který jeho autor Godfrey Reggio nazval Powaqqatsi. Překlad znamená „život na úkor někoho jiného“ a vyst...


Literatura

Příběh jedné rodiny na pozadí politických událostí. Neobyčejné osudy obyčejných lidí

200 hostJsem dítě devadesátých let. Narodila jsem se po revoluci a totalitu poznala jen z vyprávění. STB, domovní prohlídky, prověrky a nakonec i cinkání klíčů si umím jen představovat. Doposavad jsem se s realitou minulosti – o...

Divadlo

Na podzim do divadla: Listopad

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Tentokrát vás zveme hru s příznačným názvem Listopad v podání Šaldova divadla.

...

Film

Dokument NOVÁ ŠICHTA má šanci získat „evropského Oscara“

nova sichta 200Snímek Jindřicha Andrše o horníkovi, který se rekvalifikuje na programátora, pokračuje v úspěšném festivalovém tažení. Čerstvě se dostal do širšího výběru na Nejlepší evropský dokument roku, který vyhlašuje Evropská filmová akademie (EFA)...