Streamovací platforma DAFilms uvádí exkluzivní retrospektivu uznávaného dokumentaristy Martina Marečka

Streamovací platforma DAFilms uvádí exkluzivní retrospektivu uznávaného dokumentaristy Martina Marečka

Tisk

Marecek perexKolekci sedmi snímků českého režiséra, dokumentaristy, filmového pedagoga a dramaturga uvádí od 17. do 24. března 2024 dafilms.cz u příležitosti filmařova životního jubilea.


"Rozhodli jsme se u příležitosti 50. narozenin Martina Marečka připravit online retrospektivu, která představí všechny jeho celovečerní dokumentární snímky, a navíc v remastrované podobě. Martin Mareček pro nás představuje režiséra, který je neustále v pohybu – angažuje se ve smyslu vnitřního otisku do filmu i co se týká jeho společenského přesahu, neustále vyvíjí svoje režijní přístupy a metody, hledá maximálně poctivý přístup k látce, protagonistům i budoucímu divákovi," říká Veronika Lišková, kurátorka DAFilms.

Marecek 3

Martin Mareček vystudoval Katedru dokumentární tvorby FAMU, na které od roku 2003 vede Realizační tvůrčí dílnu. Byl u zrodu několika společenských aktivit – Letokruh, Jednotka, Auto*Mat a působil i jako hudebník. V roli dramaturga se podílí na řadě dokumentárních filmů svých kolegů. Je autorem pěti oceňovaných celovečerních filmů, držitelem dvou Českých lvů a dalších cen.

V rámci přehlídky na dafilms.cz budou uvedeny Hry prachu (2001), nejlepší český dokument na MFDF Ji.hlava 2001, kde získal i Cenu diváků a bodoval i v zahraničí. Jeho napínavá analýza souvislostí těžby ropy v Ázerbájdžánu Zdroj (2005) získala přes dvacet mezinárodních ocenění. Svůj osobní příběh aktivisty pro zdravější a živější město Martin Mareček zaznamenal ve svém třetím celovečerním snímku Auto*Mat (2009), jenž byl v roce 2010 v internetovém hlasování České televize a Ji.hlavského festivalu zvolen jako Dokumentární film desetiletí a soutěžil i na prestižním japonském festivalu v Jamagatě. Jeho další film Pod sluncem tma (2011) zachycuje křehká dobrodružství dvou českých rozvojových expertů v zambijské osadě, kterou elektrifikovali solárními panely. Film se stal nejúspěšnějším českým dokumentárním filmem roku 2011, vyhrál MFDF v Jihlavě, obdržel Cenu české filmové kritiky, Českého lva i Cenu Asociace českých filmových klubů. Marečkova mysteriózní roadmovie Dálava (2019) pak získala cenu Trilobit FITES, Cenu české filmové kritiky a Českého lva. Jeho zatím poslední film Síla (2021) je drtivě upřímnou výpovědí o vnitřním konfliktu a krizi středního věku filmového publicisty Kamila Fily a reflexí podob maskulinity nového milénia. V rámci přehlídky bude uveden také jeho studentský film Javor 98 (1998), ve kterém nás postupně zavede na místa výsadby stromů, jenž se rozhodl každý rok vysadit na hranicích Prahy.

Filmy, které budou uvedeny v rámci retrospektivy:
Síla (2021, 92 minut) - bude uvedeno ZDARMA, ve spolupráci s HBO
Dálava (2019, 76 minut) - bude uvedeno ZDARMA, ve spolupráci s HBO
Pod sluncem tma (2011, 81 minut)
Auto*Mat (2009, 90 minut)
Zdroj (2005, 77 minut)
Hry prachu (2002, 86 minut)
Javor 98 (1998, 14 minut)

Zdroj foto: http://dafilms.cz/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Do každé své písničky jsem dal kus sebe, říká německý hudebník Hellmut Sickel

Hellmut Sickel 200Nejdřív ho naše publikum poznalo coby baskytaristu populární německé skupiny Kreis, posléze jako prvního manžela Heleny Vondráčkové. Čas je proti nám, Sprint, Svou partu přátel ještě naštěstí mám - to jsou asi největší hity, které p...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Nadčasové drama Dvanáct rozhněvaných mužů konečně na DVD a Blu-ray


muzi IIITroufnu si tvrdit, že většina našich čtenářů nebyla v roce 1957 vůbec na světě, a pokud ano, byla asi hodně malá a spoustu věcí vůbec nevnímala. Jednou z nich byl například film Dvanáct rozhněvaných mužů, který vypráví o porotě, která debatuje o...


Literatura

Sociální sítě to umí pěkně zavařit

Eliza-je-sama-doma 200V nakladatelství Grada pod značkou Metafora román Eliza je sama doma, určený především ženám.

 

...

Divadlo

ZLOMVAZ 2012
ImageLetošní festival DAMU - ZLOMVAZ se uskuteční od 8. do 12. května. 19. ročník tradičního divadelního festivalu je pořádaný pro studenty a pedagogy uměleckých škol z České republiky, Slovenské republiky a Polska. Jedná se o ...

Film

Valerian a město tisíce planet

valerianValerian (Dane DeHaan) a Laureline (Cara Delevingne) jsou zvláštní vládní agenti, kteří mají na starost udržovat pořádek v lidských vesmírních teritoriích. Valerian má se svou kolegzní víc než jen profesionální záměry a neustále jí dává milostní návrhy....