Čas oponou trhnul, a nejen oponou, ale nic se neděje

Čas oponou trhnul, a nejen oponou, ale nic se neděje

Tisk

tv pohadky200Sledování premiérových pohádek v televizi se věnuji o vánočním čase už nějakou dobu, ale málokdy jsem nadšený. Ne všechno zachrání krásné přírodní slovenské scenérie nebo tajemství a kouzlo starých hradů či zámků. Letos jsem se nedočkal ani jiskřivých hereckých momentů, i když jeden výkon mě přece jenom zaujal, a to Sára Korbelová jako princezna v pohádce Klíč svatého Petra.

 

Všechno je možné – to jsou poslední slova hrdinky z dnes uvedené česko-slovenské pohádky Tři zlaté dukáty, a já jí musím dát pravdu. Větší mišmaš jsem už dlouho neviděl, navíc si myslím, že to není film ani pro děti, ani pro dospělé (pro koho tedy?). Mele se tam všechno možné, příběh ze záhrobí, proudy času i vědecko-technická revoluce, ale hlavně za to může po všech čertech sesbíraný scénář. S tím souvisejí i dialogy, jazyk a český dabing. Třeba už jenom to, když druhá filmová "hrdinka", která láká hlavního hrdinu na tancovačku: "Bude tam skvělá muzika!"

tv pohadky foto 1

Kaskáda klišé a krkolomností provází i českou pohádku Klíč svatého Petra, která měla premiéru na Štědrý večer. Snímek má o poznání snesitelnější strukturu, ale i ta občas klopýtá. Je pravda, že (pro mě) nejvíc uvěřitelná byla snad jen postava sympatické princezny. Jinak mě štvaly obrazy, které se odehrávají na schodišti zámku Sychrov. Mám ten zámek strašně rád, byl jsem tam minimálně 10x (několikrát i v noci), ale to zámecké schodiště „trčí“ snad v každé druhé pohádce. Překvapením pro mě snad bylo obsazení slovenského herce Ivana Romančíka ml. v postavě svatého Petra.

tv pohadky foto 2

Zlaté české filmové pohádky z padesátých až sedmdesátých minulého století, které mají styl, pohádkovost a úroveň. Ovšem čas oponou trhnul, a nejen oponou, ale nic se neděje. Toť můj subjektivní pocit z letošních premiérových pohádek pro vánoční televizní obrazovku. Loni to bylo mnohem lepší, Krakonošovo tajemství se vyloženě povedlo.


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tomáš Savka: „Oslavit si umím každý den, když chci“

Savka200Zpěvák Tomáš Savka se proslavil díky účasti v talentové show Česko hledá Superstar a nyní slaví 30 let. U této příležitosti vyráží na swingové turné, o kterém v tomto rozhovoru prozradil více.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Teroristka sice chce zabít Martina Hoffmana, ale přesto vás pobaví

Teroristka 1

Hned na začátku dubna přichází do kin nový český film Teroristka s Ivou Janžurovou a Martinem Hoffmanem v hlavních rolích. Stojí tato komedie s poučnou zápletkou za návštěvu kina?

...

Literatura

Markus Zusak: Roky pod psa

Roky pod psa 200Na úplnou prvotinu Roky pod psa autora Marka Zusaka jsme byli všichni jistě velmi zvědaví. Jeho Zlodějka knih se u nás těší velké oblibě, ale dosáhnou i Roky pod psa stejného úspěchu nebo skončí, jak se ř...

Divadlo

RockOpera Praha chystá výběrový vinyl, DVD s Vymítačem a láká na nový podzimní program

RockOpera 200RockOpera Praha rozhodně nezahálí a chystá pro své fanoušky několik novinek. Dokončila své první kompilační album Best Of RockOpera Praha I, které vyjde jako klasické CD i ve formě vinylu. Dále připravila speciální DVD se záznamem hororového...

Film

I ten nejmenší zvuk vás může zabít

Tiche misto perexLee (John Krasinski) a Evelyn (Emily Blunt) Abbottovi vychovávají tři děti. Zatím jsou všichni naživu. Jejich nejstarší dcera je neslyšící, a proto byla pro ně znalost znakové řeči absolutní nutností. A právě to jim možná zachránilo...