Štěpán Kozub se promění v Jaroslava Haška v chystaném životopisném filmu režiséra hitu Spolu

Štěpán Kozub se promění v Jaroslava Haška v chystaném životopisném filmu režiséra hitu Spolu

Tisk

Štěpán Kozub Hasek (2)Hašek. Název nového historického filmu režiséra a scenáristy Davida Laňky jasně předznamenává jeho obsah. Tvůrci slibují netradiční životopis Jaroslava Haška, který se ponese v duchu Haškovy tvorby a bude na míle vzdálený tradiční podobě biografií. Hlavní roli známého bouřliváka, pijana, recesisty, spisovatele a autora legendárního Švejka ztvární Štěpán Kozub, se kterým David Laňka spolupracoval už na úspěšném psychologickém filmu Spolu.

„Jaroslav Hašek je dnes vnímaný jako ikonická tvář české literatury, autor slavného románu a jméno v encyklopediích a učebnicích. Už méně je známé, jak divoký život žil. Měl naráz dvě manželky, psal vlastně hlavně proto, aby měl na alkohol, dělal si legraci ze všeho, co zavánělo vážností, a když se opil, vždycky dal dohromady partu, se kterou šel po nocích házet kamínky do oken škrobených a velevážených literátů. Byl schopen takových kousků, že když Hašek ve svých devětatřiceti letech zemřel, celá česká kulturní scéna si dva týdny myslela, že je to další z jeho recesí. Haškův život je prostě skvělá látka pro film a použít jen polovinu toho, co Hašek prožil, by vydalo na nekonečný seriál,“ říká scenárista a režisér David Laňka.

Na natáčení filmu, které je v plánu příští rok, se Štěpán Kozub velmi těší. „Znovu se po filmu Spolu potkat s Davidem a kameramanem Vaškem Tlapákem, to je vedle herecké výzvy jeden z hlavních důvodů, proč do toho filmu jdu. Práce s nimi je velmi příjemná a extrémně tvořivá a zahrát si skutečnou osobnost, to je velká výzva,“ svěřuje se Štěpán Kozub. „Budu muset zase vystoupit z vlastního komfortu, a to je ku prospěchu jakékoliv tvorby. Navíc mám k Haškovi poněkud osobní vztah, protože jeho Švejka mám spojeného se svým tatínkem, který tu knihu miloval. Pamatuji si, jak u nás Švejk téměř pravidelně hrával po nedělních obědech.“

V rámci příprav filmu proběhly první kostýmní a maskérské zkoušky a všechny překvapilo, jak podobný Štěpán Kozub české literární legendě je. „Když jsem se viděl, napadlo mě, jestli s ním přece jen nemám něco společného, a vzápětí to, že se s mým ksichtem dá dělat opravdu cokoliv,“ směje se Kozub.

A jak se na roli připravuje? „Zprvu jsem si říkal, že bych si teď mohl dát roční přípravu ve smyslu bohatých večírků a intenzivních delirií, ale pak mi došlo, že by se to nemuselo líbit mé rodině a že jsem přece jen herec a měl bych to umět zahrát,“ odpovídá Štěpán Kozub.

David Laňka natočí film ve své produkci No Stress Production a slibuje, že Hašek bude všechno, jenom ne „mramorový pomník známého literáta, ale životopisný film ve stylu Formanova Muže na Měsíci“. Zaměří se na životní osudy Jaroslava Haška v rozmezí let 1905–1920, obě manželství, legionářskou anabázi, založení Strany mírného pokroku v mezích zákona a také na jeho kabaretní vystoupení a slavné putování se Zdeňkem Matějem Kudějem.

Režisér a scenárista David Laňka stojí za celovečerním filmem Spolu, ve kterém otevřel společensky aktuální téma rodin s handicapovanými členy, ale také za thrillerem Poslouchej, který byl s úspěchem promítán na zahraničních filmových festivalech. Pro televizi Prima natočil úspěšný seriál Hvězdy nad hlavou a komediální gangsterský seriál Bodyguardi. V současné době dokončuje esteticky pojaté sociální drama Jedna noc.

Štěpán Kozub Hasek


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Marek Dusil: „Nic bych neměnil, všechno nějak plyne…“

dusil marek200Cítí se spíše folkařem, ale zároveň v sobě nechává probublávat spodní rockový proud. S formací Marek Dusil Blend chystá nové album a své písně nejraději předkládá v prostém akustickém hávu. Rád hraje pro vnímavé publikum. Br...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Premiérové žně filmů, na kterých se podílí filmař Petr Jákl, se blíží

Petr Jakl 200Petr Jákl coby producent proniká stále hlouběji do filmového průmyslu. Už dávno přesáhl hranice Evropy a nějaký čas už je jeho jméno spojováno také s hollywoodskými superstar, držiteli nejprestižnějších filmových ocenění, jako jsou například Mi...


Literatura

Laskavá literatura se vším všudy

kavarna v kodani 200V listopadu 2018 odstartovalo nakladatelství Cosmopolis sérii Romantické útěky od spisovatelky Julie Caplinové a začalo tím éru pohodových příběhů s milou atmosférou plnou romantiky, lásky a dobrého jídla. První z řady příběh...

Divadlo

Jak vidí budoucnost umění v on-line světě Jana Plodková a Jiří Vyorálek?

DNZ 200Oblíbení herci Divadla Na zábradlí se v krátkých rozhovorech zamýšlejí nad reflexí covidové pandemie v jejich profesním i osobním životě.

...

Film

Velkolepá Bitevní loď připlouvá do našich kin

altAč to za okny mnohdy nevypadá, léto se kvapem blíží a s tím pomalinku začíná každoroční filmová sezóna plná nenáročných a zábavných kousků, u nichž by se měl divák hlavně pobavit a zapomenout na všednodenní starosti. První letošní vlaštovkou je Bitevní...