Duna: Lynchova óda na prostor

Duna: Lynchova óda na prostor

Tisk

lynch 200Pokud filmový fanoušek uslyší nebo přečte jméno David Lynch, zcela jistě ho to nenechá chladným. Ať už jsou emoce z jakéhokoli bodu celého spektra, tak vždy tam jsou, protože jméno tohoto svérázného režiséra snad ani nedokáže emoce nevyvolat. A pokud David Lynch si pro svůj film vybere knižní předlohu, o níž čtenáři mimo jiné tvrdí, že je nepřevoditelná na filmové plátno, tak je o publicitu postaráno. „Pocty“ ve formě Lynchova zájmu o zfilmování se dostalo románu Franka Herberta Duna.

 

Rok 10 191. Život na více planetách. Složité a vyhrocené meziplanetární vztahy. Souboj o vzácné koření a o moc. Předpovídaný příchod spasitele, který nastolí meziplanerátní mír a ukončí boje. Námět na sci-fi je to skvělý. Stejně jako skutečnost, že boj o přežití, nadvládu a zdroje je věčný jako lidstvo samo, probíhal dávno před naším letopočtem, probíhá v dnešních dnech, a to že hypoteticky v roce 10 191 nebude jen zmínkou v historických publikacích, je vysoce pravděpodobné. Filmový tvůrce má v tomto ohledu jednoduchou práci, stačí na něj naroubovat výše zmíněné a příběh se rýsuje sám.


Přidaná hodnota, která je rukopisem Davida Lynche a poznávacím znamením jeho filmů, to je vizuálně fantastická forma. Kupodivu v případě Duny k tomu nepotřebuje mnoho, vystačí si s omezeným počtem barevných odstínů. Vždyť pouštní planeta Arrakis stejně nemůže divákovi moc co nabídnout po vizuální stránce. Kámen, písek a kov, život svým způsobem popírají i kyborgizované postavy a stvoření. David Lynch i z toho mála dokázal vydolovat maximum. Pokud on sám tento svůj film nazývá „symfonií prostoru“, jedná se místy o takovou symfonií, že nejeden agorafobik tento film pravděpodobně chvilkami nebude dávat.

lync 1


Co se při vyslovení názvu filmu Duna dozajisté vybaví, je zvuk a hudba. Monotónní vibrace tlouku, která přitahuje pozornost červů, kovový zvuk ocelových měst, vibrující dunění, to vše představuje mistrovskou složku filmového díla. Složku, díky níž Duna nezůstává uvězněna na filmovém plátně nebo na obrazovce, ale proniká k divákovi a obklopuje jej, zapasuje jej do křesla nebo židle. A nejspíš to bude zvuk, který zanechá na divákovi největší dojem z filmu.
Jednostranné a striktně vymezené charaktery postav, přísné rozdělení na kladné a záporné hrdiny působí poněkud lacině. Vyvolává to dojem „odfláknutí“ a nutkání zjednodušovat. Divák je tak sice ušetřen větší mozkové činnosti (na kterou je jinak u Lynchových filmů zvyklý), vše je mu servírováno v plném znění. Tato zjednodušenost a neměnná definovanost ubírá filmu na kvalitě. Ani hvězdné herecké obsazení a fakt, že postavy svým hereckým představitelům sedí, charakterovou plochost nezachraňují.
Při sledování se musí honit divákovi hlavou názvy jiných filmů, neboť Duna jako by byla jejich syntézou. Hvězdnými válkami počínaje a přírodopisným dokumentem o červech olgoj chorchoj z mongolské pouště konče. A ještě tak možná libovolná lovestory, protože láska je kořením života i v daleké budoucnosti. Každopádně je Duna dílem „toho zběsilého režiséra“, které skousnou i diváci-nečlenové fanklubu Davida Lynche.

lych 2


Název filmu/název filmu v originále: Duna/Dune
Žánr: sci-fi
Původ: USA
Režie: David Lynch
Scénář: David Lynch
Hrají: Francesca Annis, Brad Dourif, José Ferrer, Linda Hunt, Freddie Jones, Richard Jordan, Kyle MacLachlan, Virginia Madsen, Silvana Mangano, Everett McGill, Kenneth McMillan, Jack Nance, Siân Phillips, Jürgen Prochnow, Paul L. Smith, Patrick Stewart, Sting, Dean Stockwell, Max von Sydow, Alicia Witt, Sean Young, David Lynch, Ernesto Laguardia, Angélica Aragón, Danny Corkill, Ana Ofelia Murguía, Margarita Sanz
Stopáž: 133 minut
Distributor: Magic box
Hodnocení: 55 %

Zdroj foto: Magic box, Blue ray.com, csfd.cz


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Velký rozhovor s designery pořadu Jak se staví sen

sen 200Oblíbený pořad Jak se staví sen se vrací v nové sérii a to s novými designéry, prodlouženou stopáží, novou moderátorkou Laďkou Něrgešovou a řadou změn. My jsme u této příležitosti vypovídali jednu z dvojic designerů - Andreu Hylmarovou a Marka Povolného....

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Film - náš pomocník

film200V posledních letech byly několikrát zveřejněny soubory filmů, sjednocených autory (cestopisy Hanzelky a Zikmunda), případně výrobcem (zlínské reklamy). Nyní Národní filmový ústav ve spolupráci s Filmexportem vydal záslužný komplet krátkých filmů z 50. ...


Literatura

Kdo miluje jinak

kdomilujejinak perexLibrary Journal napsal: "Fossumová nikdy nepíše o jednoduchých tajemstvích. Vytváří spletité příběhy, zalidněné plnokrevnými postavami, a proto si v současné vlně skandinávské detektivní literatury vydobyla čelní místo." A je pr...

Divadlo

Představení Smrt v hotelu Alexandria provonělo celé divadlo

alexandria 200Teprve před několika dny měla ve zlínském Městském divadle premiéru lázeňská divadelní komedie Smrt v hotelu Alexandria. Autor hry trochu zavání Cimrmanem, ale hra je to opravdu skvělá a navíc zlínskému publiku velmi blízká.

...

Film

Plzeňské Finále opět přichází

FP perexŠkarohlíd by mohl namítnout, že ocenění určených pro domácí audiovizuální tvorbu je nějak moc - vedle Českých lvů jsou to Trilobiti, dále ceny filmové kritiky a nyní též Zlatí ledňáčci udělovaní festivalem Finále ...