Vaření s Elvisem

Vaření s Elvisem

Tisk

Elvis perexNa scénu Divadla pod Palmovkou přišel sám Elvis Presley. Přiznám se, že i když jsem si před návštěvou tohoto představení přečetla o něco z toho, co o hře bylo publikováno, přesto jsem se tak trochu obávala, co vlastně uvidím. Komedii se zpěvy? Taškařici proloženou rokenrolem a kuchařskými recepty? Kratochvilnou konverzačku? Ale vše je nakonec tak trochu jinak... Známý britský spisovatel, scénárista a dramatik Lee Hally je pro libeňskou scénu již vyzkoušeným a osvědčeným autorem – (jeho dramatizace Zamilovaného Shakespeara byla mimořádně vtipná a půvabná). Tentokráte si Pod Palmovkou vybrali autorovu černou komedii z r. 1999 – Vaříme s Elvisem. 

Děj hry se odvíjí na pozadí podivných a nestandardních rodinných vztahů. Otec (Ondřej Veselý) se živil jako imitátor Elvise Presleyho až do té doby, než z něj dopravní nehoda učinila ochrnutého a němého mrzáka, odkázaného na vozík a péči rodiny. Jeho manželka – Matka (Vendula Fialová) – svou osamělost a zoufalství z dané situace překonává mladými milenci a anorexií. To její dospívající dcera Jill (Pavla Gajdošíková) na to jde jinak – nedostatek pozornosti od polomrtvého Otce a své Matky, která má co dělat se svými vlastními problémy, kompenzuje nadměrným zájmem o jídlo, exotické recepty a vaření. Lpí na svém nemohoucím otci a snaží se k němu najít cestu přes jeho idol, jež imitoval a jímž žil. K tomu jí zjevně má sloužit i posedlost jídlem. (Jak známo, Presley byl proslulý nejenom zpěvem, ale i svým gurmánstvím a gargantuovským apetitem.)

Elvis 1

Kdo může zastínit Elvise?

Elvis jejich domácnost opanoval i po otcově úrazu. Ve skříni stále visí všechny otcovy elvisovské převleky a otec v Elvisově kostýmu čas od času vstoupí na jeviště s jeho písní či přemoudřelými sentencemi. Divákovi je tak dán prostor pro dohady, je-li jeho zjevení produktem fantazie Matky, Jill či samotného Otce. Další osobou, která se snaží zapadnout do dané rodinné konstelace, je Stuart (Teodor Dlugoš), milenec Matky, kterého si nastěhuje domů. Nezralý, nepříliš bystrý chlapík nechtěně zatřese vztahy v této domácnosti. Výkon obou hereček je vyrovnaný a naprosto excelentní, až se zdá, že tak trochu zastiňují postavu Otce a jeho elvisovských extempore.

Elvis 2

Bolestivý podtón překonaný komikou

Nápaditě vyřešená, neokázalá scéna, na které se celá inscenace odehrává, nenásilně umožňuje dodat postavám potřebnou dynamiku. Chorvatská režisérka Ksenija Krčar postavila svou režii především na komplikovaném vztahu Matky a pubertální dcery Jill, který je narušený Otcovou nehodou a následnou zásadní změnou v jejich životech. Mladý Matčin milenec Stuart a pohnutky jeho jednání jsou tak odsunuty na pozadí ústředního konfliktu, na který mladík nechtěně působí jako katalyzátor. Divák může rozplétat i domýšlet možná traumata jednotlivých aktérů a pochopit tak jejich jednání a vzájemnou dynamiku jejich vztahu. Režii i dramaturgii se podařilo zvýraznit tragické podtóny hry a citová traumata všech osob i způsob, jakým s nimi – více či méně úspěšně – bojují. Tento bolestivý podtón je však jen naznačen mezi jednotlivými žerty a překonán komikou celé situace.

Osobitý humor i svižné tempo inscenace jsou to, co z této hry dokáží udělat zábavnou podívanou, která rozhodně stojí za zhlédnutí.

Lee Hall: Vaříme s Elvisem

Uvádí: Divadlo pod Palmovkou, Zenklova 566, Libeň, Praha 8
Režie: Ksenija Krčar
Překlad a dramaturgie: Ladislav Stýblo
Hrají: Pavla Gajdošíková, Vendula Fialová, Teodor Dlugoš, Ondřej Veselý
Premiéra: 1. března 2024
Zdroj foto: Divadlo pod Palmovkou

www.podpalmovkou.cz/inscenace-221-varime-s-elvisem 


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr Kolář: „Na fotečku v plavkách si fanoušci budou muset ještě počkat“

kolar brnokoncert perexZpěvák Petr Kolář nemá čas na zahálení - svou poslední desku s názvem Čas nás naučí nahrával v Los Angeles, nyní pro své fanoušky chystá nové album a aktuálně má před sebou několik koncert...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Ve Vršovickém divadle MANA ožívá bytové divadlo. Herci zvou na komedie ve věži i v suterénu

divadlo mana200Pech pod střechou a Požár v suterénu. To jsou dvě nové brilantní komedie, které v premiéře nabízí Vršovické divadlo MANA. Evokují atmosféru bytových divadel, takže se hrají v netradičních prostorách divadelní budovy, jako je třeba podkroví n...


Literatura

Sny a podsvětí podle Jamese Hillmana

Hillman (2)

Pokud znáte amerického jungiánského psychologa Jamese Hillmana, pak bude tato nově vydaná kniha Sny a podsvětí z nakladatelství Portál pro vás opravdovou lahůdkou. Pokud jej neznáte, ale zajímáte se o Jungovu p...

Divadlo

Báječně chytrá a jiskřivá konverzační komedie

Hvezda v pasti 200JOANNA: Vás nikdy neunavuje organizovat lidem život, komandovat je, vyžadovat jejich obdiv a poslušnost?
GARRY: Nikdy. Vychutnávám si to.

 

...

Film

Od září bude na Primě všeho víc

Prima 200Zatímco tropické teploty atakují rtuť teploměrů po celé České republice, programové oddělení televize Prima se již naladilo na podzimní vlnu. Není divu, protože podzimní schéma „primáckých“ programů startuje na televizních obrazovkách už v posledním s...