V Činoherním klubu straší! Divadlo uvede v české premiéře westendový hit 2:22 – DUCHAŘSKÝ PŘÍBĚH

V Činoherním klubu straší! Divadlo uvede v české premiéře westendový hit 2:22 – DUCHAŘSKÝ PŘÍBĚH

Tisk

duch1Činoherní klub zahájí novou sezónu premiérou světově úspěšné hry britského dramatika Dannyho Robinse 2:22 – DUCHAŘSKÝ PŘÍBĚH v režii Braňa Holička. Vztahový thriller od autora populárních a oceňovaných podcastů BBC UNCANNY a THE BATTERSEA POLTERGEIST bude hrát divadlo exkluzivně od 8. září 2023.2:22 – DUCHAŘSKÝ PŘÍBĚH (2:22 – A GHOST STORY)
Jenny a Sam se s malým dítětem čerstvě nastěhovali do starého domu, který rekonstruují. První noci v neznámém prostředí jsou lehce děsivé. Jenny je přesvědčená, že každou noc přesně ve 2:22 se v dětském pokoji ozývají kroky – někdo chodí okolo postýlky. Sam, který je vědec, je pouze ochotný připustit, že cokoli může být slyšet, se dá jednoznačně rozumně vysvětlit. Kolaudační večírek, na který dorazí jejich kamarádka Lauren se svým partnerem Benem, prověří vztahy všech zúčastněných. Tahle noc vrhne světlo na jejich obavy a strachy a dost možná zpochybní všechno, o čem byli doposud přesvědčení, protože se rozhodnou zůstat vzhůru až do 2:22… Čemu věříte vy? A máte odvahu zjistit pravdu?

Prvním impulzem k napsání hry pro Dannyho Robinse bylo, když se mu kamarádka, do které by to nikdy neřekl, svěřila, že viděla ducha, a to, jak diametrálně odlišně na toto zjištění reagovali ostatní. Rozsáhlé rešerše ke hře pak vytvořily základ taky pro Dannyho duchařské podcasty. Napínavý thriller 2:22 – DUCHAŘSKÝ PŘÍBĚH, u jehož sledování nezáleží na tom, jste-li spíš skeptik, nebo na duchy věříte, měl premiéru v srpnu 2021 v Noël Coward Theatre na londýnském West Endu. Inscenace se okamžitě stala hitem a zbořila několik westendových rekordů. Kromě popularity u diváků získala hra dobré ohlasy u kritiky a několik ocenění.

a ghost story

V české premiéře 2:22 – DUCHAŘSKÝ PŘÍBĚH v překladu Michala Zahálky se představí Romana Widenková, Markéta Stehlíková, Jan Hájek a Václav Šanda. Režisér Braňo Holiček stojí už za divácky velmi úspěšnou a oblíbenou inscenací Činoherního klubu OŠKLIVEC. K tomu, co ho chytlo právě na hře 2:22 – DUCHAŘSKÝ PŘÍBĚH, říká: „Za prvé si myslím, že je ta hra skvěle napsaná. A to, co mě na ní strašně zaujalo, je střet těch dvou pohledů na svět – jednoho naprosto racionálního, skeptickýho a druhýho, kterej připouští existenci něčeho, co nás přesahuje. Ve výsledku ta hra není tolik o tom, jestli v tom domě straší nebo ne, nebo jestli duchové existujou, nebo ne. A to mi na tom přišlo strašně zajímavý. Tohle celý se řeší na půdorysu běžnýho manželskýho vztahu. Klade si to otázku, jaký to je žít s někým, u koho máš najednou pocit, že mu úplně hráblo, protože věří něčemu, co není vědecky podložitelný. A naopak.“

a ghost story

DALŠÍ DVĚ PREMIÉRY SEZÓNY 2023/24
Černá komedie amerického dramatika Joshuy Harmona SIGNIFICANT OTHER o tom, jak je těžké najít toho pravého partnera pro život, když jste gay, single a vaše nejky vás jedna po druhé zvou na rozlučky se svobodou, byla úspěšně uvedena v roce 2015 Off-Broadway a v roce 2017 se přesunula na Broadway. Inscenaci hry v režii Terezy Říhové Činoherní klub uvede v české premiéře v lednu 2024.

„Těším se na příležitost setkat se s hrou, která ačkoli řeší vážné téma, činí tak s humorem a nadsázkou. (…) Hra nabízí krásné příležitosti pro sedmero herců. A o to více se na spolupráci s Činoherním klubem těším, jelikož toto divadlo je pro mne synonymem hereckého divadla," uvádí k výběru textu režisérka Tereza Říhová. V inscenaci se objeví v abecedním pořadí: Jana Břežková, Jakub Burýšek, Sandra Černodrinská, Marta Dancingerová, Markéta Stehlíková, Václav Šanda, Viktor Zavadil.

Autorská inscenace Beaty Parkanové MILÁ EVIČKO, MILÝ LUĎKU vzniká přímo na míru pro Činoherní klub a bude mít premiéru v březnu 2024. Oceňovaná filmová režisérka a scenáristka (CHVILKY, SLOVO, SVĚTÝLKA) vychází z dochované korespondence svých prarodičů a z deníků dědečka, které si na sklonku života vedl v psychiatrické léčebně.

„V hlavní ženské roli Evy se představí Daniela Kolářová, Lucie Žáčková a Romana Widenková, v hlavní mužské roli Luďka Martin Finger. Na otázku, proč ženu hrají tři herečky a muže jen jeden herec ráda s úsměvem odpovídám, že zatímco žena se vyvíjí, muž se otáčí. A doufám, že toto mé rozhodnutí v obsazení objasní i sama hra, která je o tom nejzákladnějším, o čem jde hrát – o lásce v dobrém i zlém v jednom celoživotním manželství,“ představuje inscenaci Beata Parkanová.

Umělecký šéf Činoherního klubu Martin Finger k začínající sezóně uzavírá: „Pokračujeme v naplňování našeho dlouhodobého konceptu. Jednak v připravovaných inscenacích definitivně zakotví na jevišti Činoherního klubu nové herecké tváře. Dále s námi bude opět spolupracovat řada umělců, kteří v našem divadle ještě nepracovali a se kterými se, doufejme, nesetkáme naposledy. Letošní 59. sezóna předznamenává, jak navázáním spolupráce s renomovanými osobnostmi, tak autorskými počiny, příští jubilejní sezónu, ve které oslavíme 60 let existence Činoherního klubu a bude nás v ní čekat nejedno překvapení.“


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Sylva Lauerova perexFanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i no...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

V Pointě vyšla knižně ztracená divadelní komedie Ženy a sluhové španělského dramatika Lope de Vegy

zeny-a-sluhove200V online nakladatelství Pointa vyšla knižně veršovaná nadčasová divadelní komedie Ženy a sluhové o milostném trojúhelníku z pera mistra slova světoznámého španělského autora Lope de Vegy.

...

Literatura

MYSL JE MOCNÝ LÉKAŘ

mysllekar perexExistuje vědecký důkaz o tom, že se člověk může uzdravit sám? Známe rčení „ve zdravém těle, zdraví duch“ ale indicko americký filozof Sri Chinmoy říká „ veselá mysl vždy byla dokonalým průvodcem zdravého těla“. A o rozkolu mezi myslí, těl...

Divadlo

Do divadla i o prázdninách! Pozvěte přátele na promítání

letní pohodaUžijte si divadlo z pohodlí domova, třeba ve společnosti přátel při letní grilovačce. Na Dramoxu najdete stovky inscenací, které jste během roku nestihli vidět nebo které už mají po derniéře. Dobrá zpráva pro všechny divadelní fanoušky – o zážitk...

Film

Seriál Černobyl vzbuzuje emoce diváků

serial-cernobyl-cernobyl-clanokWSpolečnost HBO uvedla 5 dílnou minisérii s názvem Černobyl, která okamžitě zaujala vysokou sledovanost a zájem široké veřejnosti.

 

 ...