Zima v Novohradských Horách

Zima v Novohradských Horách

zima-v-novohradskych-horach 200Novohradské hory se rozkládají na hranicích České republiky a Rakouska. Města, která ohraničují toto území jsou Nové Hrady, Horní Stropnice, Benešov nad Černou, Dolní Dvořiště a Malonty. Nejvyšší hory české části jsou Kamenec (1072 m), Myslivna (1040 m) a Vysoká (1034 m). V roce 2000, byly Novohradské hory vyhlášeny Přírodním parkem. Na tomto území pramení řeky Lužnice, Malše, Stropnice, Černá a Pohořský potok.

Novohradské hory svojí krásnou přírodou i památkami lákají turisty v každém ročním období. V létě jsou pro výlety do přírody přístupnější než v zimních měsících, ale milovníci zimních sportů rozhodně nepřijdou zkrátka. A tady je pár tipů pro návštěvu našich hor v zimních měsících. Před jejich návštěvou ale doporučuji ověřit, jestli jsou vhodné sněhové podmínky a jestli jsou vleky a trasy v provozu.

V roce 2007 zakoupilo město Horní Stropnice sněžný skútr a stopotvar pro běžecké tratě a tak je v zimě upravováno několik desítek kilometrů běžeckých tras v okolí Hojné Vody. Ty sice nejsou, bohužel, značeny, ale jsou celkem hojně využívány a proto bývají velmi často alespoň projeté jinými běžkaři.

Běžecký okruh z Hojné Vody (trasa 01)

Hojná Voda - kolem Vysoké - Hojná Voda - kolem Kraví h. - Starý Holand, rozc. - Staré Hutě
Délka trasy 32 Km, obtížnost střední

Nejoblíbenějším výchozím bodem pro běžecké túry v Novohradských horách je bezpochyby Hojná Voda. Příležitostně upravované stopy nabízejí několik možných kombinací tras. Nejkratší je 9 km dlouhý okruh kolem Vysoké (varianta okruhu B). Opačným směrem vede okruh kolem Kraví a následně Kuní hory k rozcestí Starý Holand. Odtud přes bývalý Starý Holand (kus doleva po silnici) do sedla pod Točníkem a dále přes Jelení hřbet (stáčení ve tvaru "S"), kolem odbočky na Vysokou, dále do Mlýnského Vrchu a zpět na rozcestí Starý Holand (22 km). Můžeme si však udělat i kratší okruh ze Starých Hutí přes Jelení Hřbet a zpět (cca 17 km). Možné je dále vyjít i z bývalého St. Holandu. Nejlepší je samozřejmě, nemusíme-li se vracet k autu na stejné místo.

Běžecký okruh z Leopoldova (okruh A)

Leopoldov - Huťský ryb. - býv. Stříbrné Hutě - Pohoří n. Š. - Leopoldov
Délka trasy 26 Km, obtížnost těžká

Tato poměrně náročná a dlouhá trasa začíná v Leopoldově. Je kratší variantou trasy 02. Kvůli obtížnosti terénu lze však i tuto doporučit jen zdatnějším běžkařům, ale rozhodně nebudete litovat. Z Leopoldova vyjdeme východním směrem k Uhlišťskému, dále po 4 km Huťskému rybníku, pokračujeme k bývalým Stříbrným Hutím (8,5 km). Odtud 2 km proti proudu Lužnice a do Pohoří na Šumavě (13 km) s nepřehlédnutelným kostelem, který se zřítil v r. 1999. Nyní stoupáme skrz PP Prameniště Pohořského potoka na Střední vrch (955 m). Přibližně podél hranic se vracíme severním směrem, kolem Jelení hory (947 m) až zpátky do Leopoldova.

Z Hojné Vody kolem Vysoké (okruh B)

Hojná Voda - kolem Vysoké - Hojná Voda - kolem Kraví h. - Starý Holand, rozc. - Staré Hutě
Délka trasy 10 Km, obtížnost středně těžká

Výchozím bodem pro běžecký okruh B je Hojná Voda, výhodou je zde udržované parkoviště. Hned za obcí, před kapličkou, odbočíme doleva. Začátek trasy bývá velmi často zcela zavátý závějemi, ale nenechte se odradit. Na kraji lesa bývá už stav stopy lepší. Na konci další louky (2,5 km), jejíž okraj trasa kopíruje, nezapomeneme odbočit doleva nahoru (jinak -rovně- možnost napojení na okruh C) stále po značeném červeném vycházkovém okruhu - z něj se po zhruba 1 km odpojujeme na rozcestí "býv. Lukov", kde se stáčí prudce doleva, my však pokračujeme rovně (kolem chatky "Piket") přibližně 1 km. U státní hranice (opuštěná strážní budka přímo na rozcestí) se dáme přibližně rovně, ale ne úplně podél hranice (odpojujeme se z udržované trasy 1) a (od značky 20 km/h) sjíždíme pralesem Hojná Voda (Nevstupujte, prosím, mimo značenou cestu!). Na rozcestí nazývaném "Letiště" na jeho konci (a začátku naučné stezky) u studánky pokračujeme doleva a přibližně po vrstevnici, občas s mírným stoupáním až zpátky do Hojné Vody (10 km).

Z Žofína kolem Točníku (okruh C)

Žofín - kolem Točníku přes Jelení Hřbet - Zlatá Ktiš (ryb.) - Žofín
Délka trasy 19 Km, středně těžká

Výchozím bodem okruhu je obec Žofín. Z ní vyjdeme po zelené turistické značce, která kopíruje přístupovou komunikaci, po dvou kilometrech z ní odbočuje a pokračuje dále vpravo po vrstevnici. Dál (1,5 km) vede do Černého Údolí, my však po 2 km pokračujeme po vrstevnici po cestě se zpevněným povrchem. Celou dobu se stáčíme pozvolně doprava, Po 8 km na křižovatce nad Lužním potokem odbočujeme doprava. Trasa asi 0,5 km prudce stoupá a jakoby se vrací. Opisujeme velké "S" sedlem Jeleního hřbetu východně od vrcholu Točníku, mírně klesáme a po 15 km odbočujeme na rozcestí doleva. Poté sjedeme ke státní hranici asi kilometr, klesáme kolem ní do údolí Černé. Podél ní se dostaneme k rybníku Zlatá Ktiš (17 km) a dále zpět do Žofína.

zima-v-novohradskych-horach 1

Pro lyžaře, může být zajímavý ski areál Kozí pláň, ležící nedaleko města Kaplice. Rodinný areál nabízí sjezdovku, uměle zasněžovanou, technicky upravovanou a osvětlení pro večerní lyžování. Pro děti je připraveno dětské hřiště a lyžařská škola pro individuální i skupinovou výuku. V areálu nechybí občerstvení venku i vevnitř, wifi připojení, bezplatné parkoviště a zdravotní služba.

Více informací získáte na http://www.kozi-plan.estranky.cz/
http://www.czecot.cz/lyzovani/658_kozi-plan-vezovata-plane

Sjezdové lyžování a snowboarding můžete provozovat v Rakouské části Novohradských hor. Sjezdové tratě jsou zde kvalitně upravované a ceny za permanentky v rozumné cenové hladině. V současné době, kdy byly otevřeny hranice a je možné využít hraniční přechod Šejby, je do rakouských středisek kratší cesta o cca 10 km. Střediska jsou tak v dostupné dojezdové vzdálenosti cca 20 km.

Lyžařské středisko Karlstift

nadmořská výška 900m - 1050m, celkově 4,5km sjezdových tras, 3x poma/kotva
Více informací o středisku najdete na http://cz.bergfex.com/aichelberglifte/

Lyžařské středisko Harmanschlag

nadmořská výška 740m - 860m, celkově 4 km sjezdových tras, 3x poma/kotva
Více informací o středisku najdete na http://cz.bergfex.com/arralifte/

Kromě lyžařských možností lze navštívit historické a kulturní památky přístupné nejen v době hlavní turistické sezony v letních měsících. Otevírací doby sice bývají omezené nebo po předchozí domluvě, ale jak se říká, „kdo hledá, najde“.
Výchozím bodem se mohou stát Nové Hrady se svým historickým centrem, ale také Dobrá nebo Hojná Voda, kde je opravdu blízko k běžeckým tratím. Ale i další možnosti ubytování nabízí možnosti k různým výletům a zimním sportovním vyžitím.

V Benešově najdete také Husky Dream s možností výuky jízdy se psím spřežením
Penzion Naděje u Benešova nad Černou http://www.penzionnadeje.internetum.cz/
Penzion U podkovy http://www.dluhoste.cz/index.php?site=begin

Často si necháváme čas na dovolenou na horké letní měsíce, ale i čas strávený v zimní přírodě má své kouzlo. Jen se musíme překonat a vytáhnout paty od rozehřátých kamen. Po návratu nám bude o to víc chutnat teplý svařák na zahřátí.

zima-v-novohradskych-horach 2

Zdroje foto a informací:
novehrady.info
lyzujemevjiznichcechach.cz
lyze-lyze.cz


 

PřihlášeníSolfánci obměkčí každé srdce

Solfánci jsou druhým počinem (po Indigových pohádkách) Martiny Mii Svobodové a ilustrátorky Lucy Bumkin. Zatímco Indigové pohádky oslavovaly lidskou kreativitu a zaměřovaly se na to, že každý z nás má moc tvořit svůj svět, pohádkový příběh Solfánci a Sluneční královna jsou o odvaze být tím, kým doopravdy jsme. Semtamindigo

Nikdy není pozdě zopakovat si češtinu

Pod projektem Červená propiska jsou dvě kamarádky z vysoké, Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková, které se rozhodly šířit své znalosti zábavnou formou na sociálních sítích. Jejich cílem je dostat nejčastější perličky k co nejširšímu publiku a odhalit záludnosti českého jazyka, na které nebyl ve škole čas a které vás i v dospělosti překvapí. Universum

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Praha + pobočka Dittrichova

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Z archivu...


Literatura

Ciro Marchetti: Tarot snů

tarot snu 200Představte si, že je deštivý den a vám se nechce z postele a máte tarotovou náladu. Ciro Marchetti je proslulý svým Tarotem snů a není divu, že se dočkal dalšího vydání. Karty jako takové jsou naprosto stejné jako v prvním vydání, formátem i ...

Divadlo

Knižní bestseller Boss Babiš novináře Jaroslava Kmenty se dočkal divadelní podoby

Bossbabis perexNezřídka se na světě stává, že se zajímavá kniha stane předlohou pro natočení filmu, nebo pro zpracování divadelního scénáře. Na motivy úspěšných knih novináře a spisovatele Jaroslava Kmenty se natočily filmy o Radovanovi Krejčířovi či o k...

Film

Jako nikdy vhlédneme do duše umírajícího umělce

200filmFilmový obraz lidí, vědomých blížícího se konce své pozemské pouti, zdůrazňoval v minulých desetiletích hlavně jejich nenadálou aktivitu, kdy se pokoušeli něco změnit či prosadit - z české tvorby lze uvést zejména Kachyňova Směšného pána (1969), jatého př...