Jeseníky: termály, lyžování a turistika ve Velkých Losinách a okolí

Jeseníky: termály, lyžování a turistika ve Velkých Losinách a okolí

jeseniky200Jeseníky jsou rájem turistů, lyžařů i milovníků historických a unikátních památek. Poloha termálních lázní Velké Losiny v podhůří Hrubého Jeseníku je přímo ideální pro různé sportovní aktivity v létě i v zimě.

 

 

 

Vzhledem k bohaté historii tohoto kraje zde nalezneme množství historických památek jako např. jedinečnou dochovanou funkční ruční papírnu, losinský zámek, který je spojený s neblaze proslulými čarodějnickými procesy nebo sedmý div světa přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně.

S obcí Velké Losiny je pevně spjata bohatá historie a velké množství historických památek a zajímavostí. Obec patří k nejstarším v šumperském okrese a její vznik se datuje rokem 1351. Dějiny obce jsou dlouhodobě spojeny s rodem Žerotínů, od tohoto období do současnosti vyrostly v obci její nejvýznamnější historické dominanty, mezi které patří kromě zámku a ruční papírny také farní kostel, církevní a světské stavby a termální lázně, které právě slaví 450 let od svého založení.

Termální lázně Velké Losiny patří mezi nejstarší a nejznámější moravské lázně s dlouholetou tradicí. Příroda dala Velkým Losinám do vínku léčivé termální prameny, které mají blahodárné účinky na pohybový aparát, nervovou soustavu a kožní nemoci. Jejich teplota se pohybuje okolo 36°C a losinská balneoterapie je využívá k léčebným koupelím a k napájení vnitřního i venkovního bazénu. Termální lázně Velké Losiny tvoří komplex 4 budov - hlavní hotel Eliška, Sanatorium Šárka, lázeňská vila Gazárka a lázeňský dům Chaloupka. Součástí Termálních lázních je Wellness hotel Diana, který nabízí profesionální služby stejně jako ostatní hotely sítě ROYAL SPA.

jeseniky lazne1

Na území Velkých Losin vyvěrá 5 minerálních pramenů - obecně lze vody zřídelní struktury charakterizovat jako sirné prosté teplice (sirné akratotermy) a sirné studené prameny. Složení všech pramenů, teplic i studených je téměř shodné, to vypovídá o jejich společném původu. Nejvýznamnějším léčivým prvkem je hydrogensulfid HS- v množství 4,507 mg/l, což řadí sirné vody v termálních lázních mezi nejkvalitnější v České republice. Teplota termálních vod u vývěru se pohybuje kolem 36°C.

Nejstarším druhem léčebného použití termálních vod je léčba pohybového a neurologického ústrojí, včetně pooperačních rehabilitací. Velmi příznivě termální vody působí také na některé kožní nemoci - lupenka, ekzém.

jeseniky termalni bazen

A jaké druhy léčení zde poskytují?

V lázních Velké Losiny můžete absolvovat odbornou komplexní, příspěvkovou nebo ambulantní lázeňskou léčbu hrazenou zdravotní pojišťovnou.

Lázně mají dlouholetou tradici v lázeňské léčbě neurologických onemocnění a bolestivých onemocnění pohybového aparátu včetně pooperačních stavů u dětí i dospělých. Nově se budou v lázních léčit kožní onemocnění dětí i dospělých, onemocnění onkologická a také část onemocnění oběhových. Lázeňská léčba je založena na aplikaci přírodního léčivého zdroje, kterým je sirná termální voda.

Procedury

Široká škála nabízených procedur zahrnuje například sirnou koupel se zábalem, klidovou přísadovou koupel s bylinným, rašelinovým extraktem se zábalem, přísadovou koupel se solí z Mrtvého moře + zábal, aroma masáž, masáž horkými kameny, čokoládovou masáž, masáž baňkami, medovou detoxikační masáž, přístrojovou lymfodrenáž, anticelulitidní masáž se zábalem, Jávské masáže a dále exotické masáže Sumatra, Borneo, Havaj či Thajsko. Dalšími metodami jsou fyzioterapie, relaxační techniky, fyzikální léčba (elektroléčba, magnetoterapie), inhalace, akupunktura a carboxyterapie.

jeseniky procedury

Wellness

Hitem posledních let nejen v lázních Velké Losiny jsou wellness pobyty. Týdenní wellness pobyt od neděle do neděle s relaxací dle přání a relaxačním programem, který si můžete sestavit vlastním výběrem lázeňských a wellness procedur, potom můžete spojit s lyžováním v Jeseníkách.

Jeseníky, to je ráj lyžařů...

Báječná kombinace lyžování v Jeseníkách a odpočinku v termálních lázních Velké Losiny má své kouzlo. Jeseníky lákají vyznavače sjezdového lyžování i běžkaře. Odpočinete si v termálních lázních  a načerpáte novou energii do zimního období, můžete vyzkoušet moderní nabídku lyžařských středisek disponující lanovými sedačkami, umělým zasněžováním sjezdových tratí, půjčovnami lyžařského i snowboardového vybavení i vyškolenými instruktory, kteří vás naučí jezdit na lyžích nebo snowboardu.

Největší skiareál na Moravě Ski areál Kouty (vzdálený 12 km) s první 6-ti sedačkovou lanovkou v ČR (kapacita 3200 os/hod.) má celkovou délku sjezdovek více než 5,5 km. Nabízí dokonalé zázemí, několik restaurací, infocentrum, prodejnu lyžařského vybavení, testcentrum lyží a snowboardů, dětský park, večerní lyžování, zimní exkurze do unikátní vodní elektrárny Dlouhé Stráně a parkování přímo v areálu je bezplatné.

jeseniky kouty

Ski areál Kareš Kouty nad Desnou (vzdálený 10 km) je vhodný především pro rodiny s dětmi. Celková délka sjezdovek činí více než 950 m. Ski areál nabízí lyžařskou a snowboardovou školu, půjčovnu a občerstvení.Parkoviště pro auta je zdarma.

Lyžařský areál Červenohorské sedlo (vzdálený 20 km) je jedním z nejznámějších lyžařských středisek na severní Moravě. Celková délka sjezdovek činí až 4,5 km.Běžecké tratě se rozbíhají na obě strany Hrubého Jeseníku. Ski areál nabízí lyžařskou školu, půjčovnu a restaurace s občerstvením. Vlastní parkoviště je za poplatek.

jeseniky cervenohorske sedlo

Moderní a nové lyžařské středisko Ski areál Přemyslov, vzdálené 10 km nabízí 4 sjezdové tratě, čtyřsedačkovou lanovku a dva vleky, lyžařskou školu, půjčovnu a servis, restauraci, bufet. Celková délka sjezdovek činí více než 2 km.Vlastní parkoviště je za poplatek.

Výletní cíle

Pro aktivní a poznání chtivé turisty jsou v okolí místa, která rozhodně stojí za navštívení. Přímo ve Velkých Losinách stojí renesanční zámek Velké Losiny.

Roku 1589 nahradil Jan mladší z Žerotínů starou dřevenou tvrz krásným renesančním zámkem s arkádami, freskami a sgrafity. Původní část zámku se zařízením, nábytkem, obrazy a gobelíny dochovaná v téměř nezměněné podobě je dokladem života starých moravských šlechtických rodin 16. století. Zámek byl přestavěn a obklopen rozlehlým a nádherným francouzským parkem v 17. století.

Ruční papírna Velké Losiny

Tato papírna se poprvé připomíná svou nejstarší průsvitkou již v roce 1596. Papír se zde po celá čtyři staletí nepřetržitého provozu vyrábí tradičním manufakturním způsobem. V objektu papírny je otevřeno Muzeum papíru přibližující vznik a vývoj papírenské výroby. Vlastní prodejna nabízí široký sortiment výrobků z ručního papíru. Nynější papírna je již jedinou a poslední papírnickou manufakturou v celé Evropě a proto se již zdárně vedou diskuse o její zařazení mezi památky Unesco.

jeseniky papirna

Čarodějnické procesy

Temným obdobím Velkých Losin jsou nechvalně známé čarodějnické procesy v 17. století známé z knížky Kladivo na čarodějnice Václava Kaplického a stejnojmenného filmu Otakara Vávry, které připravily o život desítky nevinných lidí. Navštívit můžete historické muzeum čarodějnických procesů v Šumperku nebo si vyjet na kole po čarodějnických cyklotrasách (dáte-li přednost dovolené od jara do léta).

V dosahu Velkých Losin se nacházejí další turisticky atraktivní místa – lázně Jeseník, Praděd, Karlova Studánka...

Nezapomeňte, že týden dovolené na horách v zimě vydá za dva týdny dovolené letní! Specifické horské klima a nádherná příroda, aktivní pohyb při turistice či lyžování a zasloužený odpočinek v termálech je možná tím pravým i pro vás.

Zdroje informací a foto:
http://www.kouty.cz/
http://www.skiarealkares.cz/
http://www.skiklub-su.cz/
http://www.desna-as.cz/
http://www.lazne-losiny.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Zrození hrdinů na ostrově Socci

Dobrodružný pohádkový příběh ze současnosti vypráví o zlovolném diktátorovi Pepinovi, který chce ovládnout svět. S pomocí generálů a celého vojska kuje své dobyvatelské plány, vyhlašuje okolním státům a jejich panovníkům válku. Zarazí někdo jeho řádění? Nakladatelství Omar el Karib

Dívka s dýkou v duši a s nožem v ruce

Ožehavé téma incestu tvoří děj psychologického románu Markéty Harasimové. Tato autorka má na svém kontě již pěknou řádku románů cílených zejména na ženy. Jedná se jak o klasické romantické příběhy s prvky erotiky, tak o psychologicky laděné thrillery. Tentokrát zvolila opravdu silný námět. Jedenáctiletou Eriku začne sexuálně zneužívat otec a matka před tím zavírá oči. Dá se žít s touto trýznivou zkušeností? Platí i zde, že zlo plodí další zlo? Nakladatelství MaHa

Rozhovor

Lucie Roubínová: „Vím, že někde v davu sedí má obrovská opora…“

lakoma barka200V neděli 5. května se v Kaplici na Českokrumlovsku konal již 10. ročník soutěžní přehlídky dětských hudebních souborů Kaplické hrátky. Děti soutěžily v několika kategoriích a jejich výkony byly těžko porovnatelné. Hlavně proto, že každé u...

Hledat

Videorecenze knih

Láká vás včelařství? Pak si nenechte ujít tuto audioknihu

V nakladatelství Kazda vyšla po knize i audioverze titulu Srdce včely má pět komor s podtitulem Jak jsem se stala včelařkou od autorky Helen Jukes. Nakladatelství Kazda

Z archivu...


Literatura

Je libo young adult thriller? Přečtěte si knihu Je to na tobě

je to na tobe200V nakladatelství Bookmedia vyšel nový young adult thriller s názvem Je to na tobě od britské spisovatelky S. K. Wright. Přečtěte si tuto novinku měsíce března i vy!

 

...

Divadlo

Únorová premiéra v Divadle Na zábradlí: Kyjem po kebuli aneb Zpráva o dobrovolné smrti jednoho z diváků

DNz Kyjem po kebuli perexPrvní letošní premiérou v Divadle Na zábradlí je Kyjem po kebuli aneb Zpráva o dobrovolné smrti jednoho z diváků. Autorská inscenace čerstvých absolventů DAMU Petra Erbese a Borise Jedináka na repertoár oblíbené ...

Film

Duna: Lynchova óda na prostor

lynch 200Pokud filmový fanoušek uslyší nebo přečte jméno David Lynch, zcela jistě ho to nenechá chladným. Ať už jsou emoce z jakéhokoli bodu celého spektra, tak vždy tam jsou, protože jméno tohoto svérázného režiséra snad ani nedokáže emoce nevyvolat. A pok...