Po nádherné Barceloně s otevřenýma očima

Po nádherné Barceloně s otevřenýma očima

barcelona200Barcelona byl můj sen už od základní školy. Splnila jsem si ho ale až minulý rok, těsně předtím, než se přestalo cestovat a zavřeli nás doma. Nadchlo mě, když jsem se dozvěděla, že Adam Gebrian napsal knihu o Barceloně a není to obvyklý průvodce po nejznámějších místech a památkách města. Tak o čem tedy kniha je?

 

 

Opravdu to není průvodce, ve kterém bychom se dozvěděli, který hotel vybrat, kam zajít na večeři, kdy jsou významné festivaly a kolik nás to všechno bude přibližně stát. Projekt přinesl sám život - Adam Gebrian se synem doprovodil svou manželku na stáž. Měl tedy se synem spoustu času prozkoumávat město křížem krážem. A díky tomu, že nadšeným pohledem na město sledoval veškeré detaily, narazil na místa, kterých si zřejmě obvyklý turista ani nevšimne.

Každé místo v knize je doprovozené fotografií, a tak si můžete obrázek udělat poměrně snadno a ke každému místu najdete podrobný popis. Jak místo působí, k čemu slouží, jak funguje v rámci svého okolí, co je na něm zvláštního. Musím říct, že jsem byla ráda, když jsem našla místa, která znám i já ze své první cesty do španělské metropole a alespoň v duchu jsem se tam mohla vrátit.

barcelona 2

Z míst, která najdete v Gebrianově knize a která jsem sama navštívila, vybírám Mercat de la Boqueria - rozhlehlý trh, na kterém najdete různé delikatesy - nicméně vegetariánům a veganům se tam asi moc líbit nebude, doporučuji vstup pouze těm se silným žaludkem. Boqueria je jistě místo, které žádný turista/cestovatel nemine. Pro sladké jazýčky je tam nepřeberný výběr mňamek a kdo potřebuje doplnit zásoby šafránu či jiného koření, přijde si na své. Schválně, jestli vám budou chutnat churros - já jsem se na ně těšila, ale nakonec moje očekávání tahle tradiční pochoutka nesplnila.

I když jsem Barcelonu navštívila uprostřed února, nevynechala jsem ani posezení na pláži, a i nějací otužilí plavci se tam v tuto dobu našli. Skvělé místo na odpočinek po dlouhém dni prochozeném po městě.

barcelona 1

Doporučuji i návštěvu Picassova muzea a ještě doplním, že s turistickou kartou máte vstup zdarma, ale je potřeba najít speciální pokladnu, vyhnete se velmi dlouhé frontě. Díky tomuto průvodci jsem se dozvěděla více o stavbě muzea, takže až se tam vydám příště, budu se na budovy, které tvoří muzeum, dívat zase úplně jinak.

Za sebe knihu doporučuji všem, kteří se zajímají o cestování, architekturu a Barcelonu. Věřím, že každý tam najde dost zajímavých informací a věřím, že je některá místa budou inspirovat k návštěvě. Pro milovníky českého piva je v průvodci také tip na český bar. Jsem přesvědčená, že vás Barcelona, ani tato kniha, nezklame. A nezapomeňte se kolem sebe pořádně rozhlížet, třeba objevíte nečekaný poklad!

barcelona 4

Tři měsíce v Barceloně
Autor: Adam Gebrian
Žánr: Architektura, cestopisy a místopisy, obrazové publikace
Nakladatelství: Universum
Rok vydání: 2021
Počet stran: 272
Hodnocení: 90 %                                    
Zdroj foto: www.databazeknih.cz, autorka
https://www.euromedia.cz/tri-mesice-v-barcelone/kniha/13476/


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

THOMAS ENGER: "Detektivku jsem zkoušel psát 15 let"

enger tomas200Jaké bylo vaše dětství? Protože pokud bychom soudili podle vašich knih, tak nic moc idylického ….
Narodil jsem se v Oslu roku 1973 do rodiny fyzioterapeutky a učitele francouzštiny a angličtiny (když bylo třeba i němčiny...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...


Literatura

Buzíčci v hlavních i vedlejších rolích

200buKniha s provokativním názvem Buzíčci od Jana Folného vyšla v den kulturního festivalu zaměřeného na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku - Prague Pride 2013.

...

Divadlo

O klucích aneb Jsem kuchta

jsem kuchta 3perexO klucích aneb Jsem kuchta se jmenuje komedie německého dramatika Davida Gieselmanna, kterou připravil pro podzimní sezónu režisér, někdy i autor, a vlastně spíš muž mnoha rolí, také třeba ředitel Domu dětí a mládeže v Praze 10, R...

Film

Velkolepá Bitevní loď připlouvá do našich kin

altAč to za okny mnohdy nevypadá, léto se kvapem blíží a s tím pomalinku začíná každoroční filmová sezóna plná nenáročných a zábavných kousků, u nichž by se měl divák hlavně pobavit a zapomenout na všednodenní starosti. První letošní vlaštovkou je Bitevní...