Po nádherné Barceloně s otevřenýma očima

Po nádherné Barceloně s otevřenýma očima

Tisk

barcelona200Barcelona byl můj sen už od základní školy. Splnila jsem si ho ale až minulý rok, těsně předtím, než se přestalo cestovat a zavřeli nás doma. Nadchlo mě, když jsem se dozvěděla, že Adam Gebrian napsal knihu o Barceloně a není to obvyklý průvodce po nejznámějších místech a památkách města. Tak o čem tedy kniha je?

 

 

Opravdu to není průvodce, ve kterém bychom se dozvěděli, který hotel vybrat, kam zajít na večeři, kdy jsou významné festivaly a kolik nás to všechno bude přibližně stát. Projekt přinesl sám život - Adam Gebrian se synem doprovodil svou manželku na stáž. Měl tedy se synem spoustu času prozkoumávat město křížem krážem. A díky tomu, že nadšeným pohledem na město sledoval veškeré detaily, narazil na místa, kterých si zřejmě obvyklý turista ani nevšimne.

Každé místo v knize je doprovozené fotografií, a tak si můžete obrázek udělat poměrně snadno a ke každému místu najdete podrobný popis. Jak místo působí, k čemu slouží, jak funguje v rámci svého okolí, co je na něm zvláštního. Musím říct, že jsem byla ráda, když jsem našla místa, která znám i já ze své první cesty do španělské metropole a alespoň v duchu jsem se tam mohla vrátit.

barcelona 2

Z míst, která najdete v Gebrianově knize a která jsem sama navštívila, vybírám Mercat de la Boqueria - rozhlehlý trh, na kterém najdete různé delikatesy - nicméně vegetariánům a veganům se tam asi moc líbit nebude, doporučuji vstup pouze těm se silným žaludkem. Boqueria je jistě místo, které žádný turista/cestovatel nemine. Pro sladké jazýčky je tam nepřeberný výběr mňamek a kdo potřebuje doplnit zásoby šafránu či jiného koření, přijde si na své. Schválně, jestli vám budou chutnat churros - já jsem se na ně těšila, ale nakonec moje očekávání tahle tradiční pochoutka nesplnila.

I když jsem Barcelonu navštívila uprostřed února, nevynechala jsem ani posezení na pláži, a i nějací otužilí plavci se tam v tuto dobu našli. Skvělé místo na odpočinek po dlouhém dni prochozeném po městě.

barcelona 1

Doporučuji i návštěvu Picassova muzea a ještě doplním, že s turistickou kartou máte vstup zdarma, ale je potřeba najít speciální pokladnu, vyhnete se velmi dlouhé frontě. Díky tomuto průvodci jsem se dozvěděla více o stavbě muzea, takže až se tam vydám příště, budu se na budovy, které tvoří muzeum, dívat zase úplně jinak.

Za sebe knihu doporučuji všem, kteří se zajímají o cestování, architekturu a Barcelonu. Věřím, že každý tam najde dost zajímavých informací a věřím, že je některá místa budou inspirovat k návštěvě. Pro milovníky českého piva je v průvodci také tip na český bar. Jsem přesvědčená, že vás Barcelona, ani tato kniha, nezklame. A nezapomeňte se kolem sebe pořádně rozhlížet, třeba objevíte nečekaný poklad!

barcelona 4

Tři měsíce v Barceloně
Autor: Adam Gebrian
Žánr: Architektura, cestopisy a místopisy, obrazové publikace
Nakladatelství: Universum
Rok vydání: 2021
Počet stran: 272
Hodnocení: 90 %                                    
Zdroj foto: www.databazeknih.cz, autorka
https://www.euromedia.cz/tri-mesice-v-barcelone/kniha/13476/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Michal Vaněček odpočívá tak, že píše

200 rozhovor1Letošní léto předvedlo různé podoby, kdy slunce pálilo o sto šest, na mnohé se nalepilo dovolenkové tempo (můj manžel ho nazývá „plážové“) a občas seslalo přílivy deště. Co dělají spisovatelé a ilustrátoři v létě? Jak se jim píše či kreslí po...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...


Literatura

Kruh – francouzská krimi s příchutí severu

kruh200Vedle mnoha severských či amerických autorů zaujal v letošním roce českou literární komunitu i jeden francouzský tvůrce kriminálek. Jeho jméno je Bernard Minier a nedávno mu vyšla novinka Kruh.

...

Divadlo

Ďáblice – po čertech povedená inscenace

dablice perexPoslední premiéra letošní divadelní sezóny přivedla na prkna Městského divadla ve Zlíně Ďáblici. One woman a two men show, kterou na jevišti rozehráli Hana Tomáš Briešťanská, Zdeněk Julina a Zdeněk Lambor.

Film

Letošní FEBIOFEST skončil

febiofest logo perex
FEBIOFEST, rozsáhlá mezinárodní přehlídka filmů, doplněná posléze i soutěžní sekcí, se nejprve konal v Praze (již v roce 1993); později se rozšířil do dalších měst. Zve nejen na stovky filmů, uváděných v řadě tematických ...