Po nádherné Barceloně s otevřenýma očima
Banner

Po nádherné Barceloně s otevřenýma očima

barcelona200Barcelona byl můj sen už od základní školy. Splnila jsem si ho ale až minulý rok, těsně předtím, než se přestalo cestovat a zavřeli nás doma. Nadchlo mě, když jsem se dozvěděla, že Adam Gebrian napsal knihu o Barceloně a není to obvyklý průvodce po nejznámějších místech a památkách města. Tak o čem tedy kniha je?

 

 

Opravdu to není průvodce, ve kterém bychom se dozvěděli, který hotel vybrat, kam zajít na večeři, kdy jsou významné festivaly a kolik nás to všechno bude přibližně stát. Projekt přinesl sám život - Adam Gebrian se synem doprovodil svou manželku na stáž. Měl tedy se synem spoustu času prozkoumávat město křížem krážem. A díky tomu, že nadšeným pohledem na město sledoval veškeré detaily, narazil na místa, kterých si zřejmě obvyklý turista ani nevšimne.

Každé místo v knize je doprovozené fotografií, a tak si můžete obrázek udělat poměrně snadno a ke každému místu najdete podrobný popis. Jak místo působí, k čemu slouží, jak funguje v rámci svého okolí, co je na něm zvláštního. Musím říct, že jsem byla ráda, když jsem našla místa, která znám i já ze své první cesty do španělské metropole a alespoň v duchu jsem se tam mohla vrátit.

barcelona 2

Z míst, která najdete v Gebrianově knize a která jsem sama navštívila, vybírám Mercat de la Boqueria - rozhlehlý trh, na kterém najdete různé delikatesy - nicméně vegetariánům a veganům se tam asi moc líbit nebude, doporučuji vstup pouze těm se silným žaludkem. Boqueria je jistě místo, které žádný turista/cestovatel nemine. Pro sladké jazýčky je tam nepřeberný výběr mňamek a kdo potřebuje doplnit zásoby šafránu či jiného koření, přijde si na své. Schválně, jestli vám budou chutnat churros - já jsem se na ně těšila, ale nakonec moje očekávání tahle tradiční pochoutka nesplnila.

I když jsem Barcelonu navštívila uprostřed února, nevynechala jsem ani posezení na pláži, a i nějací otužilí plavci se tam v tuto dobu našli. Skvělé místo na odpočinek po dlouhém dni prochozeném po městě.

barcelona 1

Doporučuji i návštěvu Picassova muzea a ještě doplním, že s turistickou kartou máte vstup zdarma, ale je potřeba najít speciální pokladnu, vyhnete se velmi dlouhé frontě. Díky tomuto průvodci jsem se dozvěděla více o stavbě muzea, takže až se tam vydám příště, budu se na budovy, které tvoří muzeum, dívat zase úplně jinak.

Za sebe knihu doporučuji všem, kteří se zajímají o cestování, architekturu a Barcelonu. Věřím, že každý tam najde dost zajímavých informací a věřím, že je některá místa budou inspirovat k návštěvě. Pro milovníky českého piva je v průvodci také tip na český bar. Jsem přesvědčená, že vás Barcelona, ani tato kniha, nezklame. A nezapomeňte se kolem sebe pořádně rozhlížet, třeba objevíte nečekaný poklad!

barcelona 4

Tři měsíce v Barceloně
Autor: Adam Gebrian
Žánr: Architektura, cestopisy a místopisy, obrazové publikace
Nakladatelství: Universum
Rok vydání: 2021
Počet stran: 272
Hodnocení: 90 %                                    
Zdroj foto: www.databazeknih.cz, autorka
https://www.euromedia.cz/tri-mesice-v-barcelone/kniha/13476/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Beata Hlavenková: „Člověk píše, zkouší, skládá, a pak stejně nakonec musí přijít ono políbení múzy, aby to zafungovalo“

BeataHlavenkova 200Beata Hlavenková je velice výraznou osobností nejen české, ale i světové hudební scény. Působí jako skladatelka, zpěvačka, pianistka a producentka. Její tvorba je vždy odvážná, oscilující mezi žánry a vycházející z hluboké znalosti...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...


Literatura

Poupátka a jizvy na dětské duši

Poupátka

Tyhle jizvy na dětské duši jen tak nezmizí. Zneklidňující román nositelky Ceny Jiřího Ortena. Divadlo umí okouzlit. Ví to i jedenáctiletá Františka, která se po škole víc než dom...

Divadlo

Láska je láska – ale řízek je řízek

vzpoura nevest 200Tento podtitul nese nová hra autorské dvojice Michaely Doleželové a Janky Ryšánek Schmiedtové s názvem Vzpoura nevěst. Ty se komediálním způsobem podívaly na zoubek jak dnešní době,...

Film

Generace Jihlava

Generace 200Dokumentů v kinech můžeme stále vidět mimořádné množství - a zájem publika o ně zdá se neslábne. Z jedenácti českých filmů, které byly v prvním čtvrtletí letošního roku nasazeny do kin, jsou tři dokumenty. Zastoupení se tak pohybuje mezi pětinou...