Po Oslu přehledně

Po Oslu přehledně

Oslo200I když zrovna žijeme v době, kdy není  možné volně cestovat, tento stav dříve nebo později pomine. Máme teď dostatek času si plánovat, do jakých dobrodružství se pustíme do budoucna. Ani nakladatelství nezahálí a na pultech knihkupectví můžete vidět nového průvodce po Oslu od National Geographic.

 

Christiania, jak se Oslo v minulosti jmenovalo, je stále oblíbenějším místem, kam se turisti z celého světa vydávají. Není se čemu divit - moderní město obklopené přírodou v sobě skrývá skvělou kombinaci nových zážitků i odpočinku.

Průvodce je sice stručný, ale díky tomu ho s sebou bez problému můžete vzít na cesty, protože vás nijak nezatíží, nicméně poskytne informace o všech důležitých místech, která byste měli při své návštěvě vidět.

Ať už jde o nového miláčka Osla - budovu Opery z kararského mramoru, z jejíž střechy máte výborný výhled na město a můžete si tam užívat sluneční paprsky nebo starou zástavbu v části Grünerløkka, kde najdete i nejstarší osloský dům.

Co se týče novinek a moderních staveb - v Oslu od letošního roku návštěvníky čeká nové Munchovo muzeum, na dohled od Opery, ale také nová budova Národního muzea. Na obdivovatelé moderních staveb čeká celá část nově vystavěných vysokých budov nazývaná Barcode.

K těm historických místům, která jsou dobře dostupná, patří jistě Královský palác a okolní park a Karl Johans gate - bulvár, na jehož trase potkáte Národní divaldo, budovu univerzity a na konci i budovu parlamentu.

Poloostrov Bygdøy je plný zajímavostí - ať už tam najdete skanzen, do kterého jsou přivezeny historické stavby z celé země nebo třeba Frammuset, kde najdete loď Fram, která třikrát dojela na severní pól a vy můžete být na místě jako tehdejší polárníci.

Vigelandův park s desítkami velmi složitých soch pro milovníky umění, pro sportovce je zase místem zaslíbeným Holmenkollen, kde stojí jeden z nejslavnějších skokanských můstků. A kdo jen sportovce doprovází, může čekat v místní kavárně s výborným jablečným koláčem.

Průvodce samozřejmě nabízí ke každé čtvrti tipy na restaurace, ubytování i kam na nákupy. Jedním z nich je třeba food court Mathallen. Starý sklad přebudovaný na malinké restaurace se společným posezením uprostřed haly. Najdete zde mezinárodní kuchyni i speciality z Norska a za ceny, které zvládnete. Poblíž uvidíte velmi unikátní budovu místních vysokoškolských kolejí.

Průvodce také upozorňuje, že v červenci a srpnu nemusí být všechny restaurace a kavárny otevřené, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Norové odjíždí na dovolené a své podnikání na čas nechávají zavřené.

Průvodce mi také připomněl místa, která jsem neměla zatím možnost navštívit a už se rýsuje seznam na další návštěvu: Astrup Fearnley muzeum, Muzeum norského odboje v pevnosti Akerhus nebo Grass Root Square.

Jestl jsem vás tímto velmi stručným výčtem aspoň trochu nalákala, dejte průvodci šanci, aby vás přesvědčil o nutnosti návštěvy Osla úplně.

Oslo

Oslo - Průvodce s mapou
Autor: kolektiv
Překlad: Lucie Pawlowská
Žánr: průvodce
Nakladatelství: CPress
Rok vydání: 2020
Počet stran: 54
Hodnocení: 95 %                                    
Zdroj foto: www.albatrosmedia.cz
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/57900866/osloSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníSolfánci obměkčí každé srdce

Solfánci jsou druhým počinem (po Indigových pohádkách) Martiny Mii Svobodové a ilustrátorky Lucy Bumkin. Zatímco Indigové pohádky oslavovaly lidskou kreativitu a zaměřovaly se na to, že každý z nás má moc tvořit svůj svět, pohádkový příběh Solfánci a Sluneční královna jsou o odvaze být tím, kým doopravdy jsme. Semtamindigo

Nikdy není pozdě zopakovat si češtinu

Pod projektem Červená propiska jsou dvě kamarádky z vysoké, Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková, které se rozhodly šířit své znalosti zábavnou formou na sociálních sítích. Jejich cílem je dostat nejčastější perličky k co nejširšímu publiku a odhalit záludnosti českého jazyka, na které nebyl ve škole čas a které vás i v dospělosti překvapí. Universum

Rozhovor

Pale&coy a její městské lišky

PaleAndCoy perex.jpgPísničkářka Eliška Míkovcová, vystupující pod pseudonymem pale&coy, oslovila svou hudbou příznivce melancholické hudby, spojené s výraznými melodiemi a promyšlenými texty. Spolu s hudebníkem a moderátorem Radia 1 Zdeňkem Lichnovs...

Hledat

Z archivu...


Literatura

Moudrost vlků by nás měla inspirovat

moudrost vlku 200V nakladatelství Mladá fronta vyšla kniha s názvem Moudrost vlků a podtitulem Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe. Mít ji ve své knihovně by měl jak každý milovník vlků, tak přírody jako takové.

...

Divadlo

Zlínské divadlo hlásí Osobní poplach

osobni poplach 200Úspěšnou knihu zlínského spisovatele Josefa Holcmana Osobní poplach oživí na jevišti Městské divadlo Zlín.

...

Film

Zázraky v České televizi

ct1  perexZázraky se dějí. O tom jsou přesvědčeni autoři podzimního schématu České televize, který se na obrazovkách představí divákům již s prvními zářijovými dny. Zazářit by tak měly vedle stálic především novinky hrané tvorby, kde se dle slov autorů uro...