Jablkoň slaví neuvěřitelných 45 let na scéně. Se singlem a klipem Linka důvěry vzpomíná na své začátky

Jablkoň slaví neuvěřitelných 45 let na scéně. Se singlem a klipem Linka důvěry vzpomíná na své začátky

Tisk

jablkon 200Dvěma mimořádnými koncerty kapela Jablkoň oslaví svých 45 let na hudební scéně. Na prvním z večerů ji 30. listopadu v Městské knihovně v Praze doprovodí Jaroslav Svěcený, Radůza a Michal Nejtek, který se zúčastní rovněž vystoupení 9. prosince v brněnském Mahenově divadle. Tam Jablkoň dále podpoří Lenka Dusilová, Petr Váša a Krajina Ró. U příležitosti svého výročí Jablkoň vydala písničku Linka důvěry.

Písnička Linka důvěry patří k těm úplně prvním a Jablkoň si k narozeninám „experimentálně“ nahrála její novou, vzpomínkově nostalgickou verzi. Hudbu na původní text Zuzany Wirthové složil Michal Němec, videoklip natočil Dušan Krejdl.

Jablkoň má na svém kontě několik tisíc vystoupení doma i v zahraničí, víc než dvě desítky alb plných autorských písniček, spolupráci s mnoha muzikanty, orchestry včetně těch symfonických, s filmaři, divadelníky. „Ale jsou to také nekonečné kilometry, pár bouraček a odepsaných aut, tu a tam nějaká ta ‚ponorka‘, smutky i radosti. To všechno a mnoho dalšího se stalo a uložilo do vzpomínek,“ říká frontman kapely Michal Němec.

Dnešní Jablkoň je tak trochu esencí všech těch minulých, ale snaží se zůstat především kapelou originální. Stále tak naplňuje škatulku hudebního publicisty Jiřího Černého: Něco mezi Bachem a divošskou hudbou. „Říká se, že člověk je v pětačtyřiceti na vrcholu sil a schopností, tak to tak nechme i pro Jablkoň, prostě kapela v nejlepších letech,“ dodává Němec, který je jako jediný ze současné sestavy pamětníkem prvních krůčků kapely. Ostatní postupně přicházeli a odcházeli, takže Jablkoň pomalu stárla a zároveň mládla až do „zralé“, možná folkové, ale třeba i jiné, v každém případě nezaměnitelné přítomnosti.

Když se před čtyřiceti pěti roky v panelákovém bytě v Praze na Novodvorské začala scházet partička tří hudebních nadšenců, hrály se a zpívaly v podstatě normální folkové písničky. Většina z nich se o dvacet let později dostala i na CD, ale dávno před tím, vlastně ještě v začátcích se folk jaksi samovolně vytratil a zrodila se alternativní, experimentální, nezařaditelná, prostě podivná kapela Jablkoň. V roce 1989 byla Jablkoň už vcelku zavedenou zvláštností folkových, rockových i jazzových akcí a náhlý pád železné opony jí přímo vystřelil do světa, kde bylo novátorství a originalita velmi ceněné a žádoucí.

V následujících patnácti letech kapela projezdila a prolétala půl světa. Přirozeným následkem takové nálože byl pozvolný útlum a částečný rozklad, po kterém ovšem nepřišel konec, ale proměna. V kapele se objevili noví muzikanti a Jablkoň se vrátila ke kořenům. Ke starým písničkám přibývaly další a k Jablkoni přibývaly i další Jablkoně: folková Malá lesní, rocková Velká polní a také experimentální až vážnohudební Jablkoň a Svěcený či Symphonic Jablkoň atd.

Na slavnostní koncert v pražské Městské knihovně, kterým 30. listopadu oslaví „sladkých“ pětačtyřicet, si Jablkoň pozvala několik vzácných jablkoňských přátel: šansonierku, písničkářku a skladatelku Radůzu, houslového virtuosa Jaroslava Svěceného a také klavírního virtuosa a skladatele Michala Nejtka. Ten se zúčastní rovněž koncertu 9. prosince v brněnském Mahenově divadle, kde Jablkoň dále podpoří mimořádný úkaz české hudební scény Lenka Dusilová, renesanční brněnský modernista, fyzický básník Petr Váša a kapela zvukových, rytmických i písničkových čarodějů, Krajina Ró.

Jablkoň v současnosti hraje ve složení: Michal Němec (zpěv, kytara) Marie Puttnerová (zpěv, perkuse), Martin Carvan (kytara), Johnny Judl (baskytara, el. kytara), Petr Chlouba (bicí, perkuse).

Zdroj foto: Dušan Krejdl

Více informací:

WWW: https://www.jablkon.com/
Streaming multilink: https://orcd.co/linkaduvery
Facebook: https://www.facebook.com/…kon


 

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Literatura

Její nevlastní dcera zmizela. Má s tím něco společného?

Nevlastni dcera perexTřináctiletá Mia zmizela v době, kdy v sousedství hořelo. Mohou tyto dvě události spolu souviset nebo jde o náhodu? Poslední, kdo dívku viděl, je Vanessa, její nevlastní matka. Ona i Tripp, její manžel a otec Mii, jsou ...

Divadlo

Ježek a sněhulák aneb když zimní spánek nahradí hřejivé přátelství

jezek a snehulak 200Závěrečná sobota zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie patří tradičně dětem, dětským představením a divadelnímu rodinnému pikniku. Letos počasí festivalu nepřálo a offprogram se nemohl odehrávat v š...

Film

Animovaná Addamsova rodina se vrací na plátna kin s druhým dílem. Nudit se nebudou děti ani dospělí

Addamsova  rodina200Kultovní hororová rodinka se vrací na plátna kin! Tentokrát se Morticia, Gomez, Pugsley, Wednesday, Lurch, strýček Fester a Věc vydají na rodinnou dovolenou, která bude, jak jinak než, zábavná, výstřední, bláznivá, a tak troch...