Pohled do skutečné ruské reality

Pohled do skutečné ruské reality

Tisk

15 let v rusku 200Poznejte obyčejné lidi, mentalitu, kuchyni i propagandu očima českého novináře, který žije 15 let v Moskvě.

 

 

 

Více než osm měsíců se z nejrůznějších zdrojů dozvídáme o tom, jaké je Rusko. Čteme o režimu, politických rozhodnutích, upravované skutečnosti, propagandě, agresi. Nikde se ale nedozvíme, jak se v Rusu žije řadovým občanům. Jací doopravdy jsou, co chtějí a co si myslí? Na tyto otázky odpoví unikátní kniha Jiří Just: 15 let v Rusku (BIZBOOKS).

Jiří Just není pro Čechy neznámým člověkem. Prostřednictvím několika periodik včetně televize přináší zprávy o dění v Rusku v době války s Ukrajinou. V zemi ale pracuje jako novinář 15 let. Za takovou dobu se člověk usadí, pozná mentalitu, zvyky i konkrétní lidské příběhy. A právě ty se nyní rozhodl publikovat. V knize autor popisuje některé společensko-politické jevy, zážitky z cest, setkání s obyvateli měst, ale i z okrajových částí Ruska. Můžeme číst rozhovory, které obsahují názory pro i proti Putinovi. Bez obalu a příkras Jiří Just odkrývá i vlastní zkušenosti. Vypráví o svém hostování v debatních pořadech prorežimních televizních stanic včetně Prvního programu ruské státní televize, přes nevšední kulinářské zážitky až po cestu do Sýrie s ruskou armádou. Jiří Just: 15 let v Rusku poskytuje čtenářům pestrý a nezkreslený obraz společnosti, který rozhodně prozradí víc než politologické studie.

Kniha je živá a plná informací, které většina z nás neví a v roli turistů by ani nikdy nezískala. Vykresluje život v Moskvě, ale na druhé straně také v Čečensku či na Sibiři. Dozvíte se, jak jsou Rusové ovlivněni historickou invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 i současností v souvislosti s obviněním ruské tajné služby z výbuchů muničních skladů ve Vrběticích. Přečtete si příběh ruského bojovníka proti ukrajinskému „nacismu“ z roku 2014 a rozhovor s občanem separatistické Doněcké republiky z téhož roku. Zažijete novinářskou cestu do válkou zmítané Sýrie v roce 2016, ale vydáte se také za polární kruh, kde jsou sobi zdrojem obživy i krásných pohádek. Nebudete ochuzeni ani o nevšední kulinářské zážitky. A samozřejmě, autor popisuje i průběh pandemie covidu.

Pro česká média píše Jiří Just o Rusku poměrně kriticky, zároveň ale s vhledem do propagandistických a silně manipulativních mechanismů, které formují tamní veřejné mínění. Pokud se chcete dostat k pravdě o Rusku, udělejte si názor sami. Kniha Jiří Just: 15 let v Rusku vám k tomu poskytne tu nejlepší příležitost.

15 let v rusku

JIŘÍ JUST

Rodák z Trutnova absolvoval studium politologie na Univerzitě Hradec Králové a od roku 2007 žije v Moskvě, kde působí jako novinář. Spolupracuje s Lidovými novinami, Českým rozhlasem, Seznamem Zprávy a CNN Prima News. Jeho texty a vystoupení se objevují v českých, slovenských a ruských médiích. Byl svědkem opozičních protestů v Moskvě, pláče Putina, války na Donbasu i ruského vojenského angažmá v Sýrii.


Více informací: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/84111611/jiri-just-15-let-v-rusku/


 

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Literatura

Pavel Stehlík – Do Temnoty

Do temnoty 200Kniha Do Temnoty není jen, jak titulní stránka napovídá, zpovědí českého vojáka v Afghánistánu, ale statečnou bitvou s těžkou bezmocí a umíráním po návratu domů. Autor seznamuje čtenáře se svojí životní cestou hovorovým až slangovým style...

Divadlo

7. ročník divadelního festivalu Pernštejnlove přivítá ansámbly z celé republiky a spouští předprodej

pernstejnlove 200Dny 26. - 30. července budou na Zámku Pardubice opět patřit divadelnímu festivalu Pernštejnlove. Pardubický divadelní open air vstupuje do 7. ročníku naplno, návštěvníci se mohou těšit na desítku divadelních produkcí, divadlo pro děti i...

Film

Závodničtí Rivalové rozduní nejen váš DVD přehrávač

rivalove perexV loňském roce vzniklo poměrně dost filmů, které jednoznačně velebili běžní diváci, fanoušci i odborníci. Jedním z nich je také drama z prostředí Formule 1 s názvem Rivalové. To se sice v osca...