Dnes se hodí vařit jednoduše a chutně

Dnes se hodí vařit jednoduše a chutně

Tisk

uvareno jednoduse a chutne200Nakladatelství Esence vydalo další kuchařku Eriky Pilátové. Po knize Mám napečeno přichází titul Uvařeno jednoduše a chutně.

 

 

Autorka mě zaujala hnedka v krátkém úvodu, kde psala, že nemá ráda, když někdo říká, co se smí a co ne s tím, že každý má jiné chutě, jiné návyky a vyrůstal v jiném prostředí. „Pokud si najdete v této knize, byť jediný recept, který si zamilujete, budu ráda. I pokud se jí budete jen kochat, budu ráda. A pokud vás bude bavit celá, budu šťastná,“ dodává zde.

Na úplném začátku najdete rady, co s bylinkami a následují recepty rozdělené do těchto kapitol: Polévka je grunt, Co dům dal, Z jednoho hrnce, Bez masa, Maso bude a Slané pečení. Na konci je zase stránka tipů co s rajčaty a také rejstřík.

U každého receptu je informace o době přípravy a pečení, seznam surovin (nejčastěji na čtyři porce) a popis přípravy. Ten je napsán velmi jednoduše a také stručně – ve většině případů se vejde do jednoho odstavce. Přesto je však srozumitelný a jasný. Nechybí ani krásné a čisté fotografie pokrmů.

„Dýňové špagety
Doba přípravy: 30 minut
Doba vaření 30 minut

Potřebujete (na 4 porce): 1 balení špaget, 1 cibuli, 1 stroužek česneku, 300 g dýně, 2 lžíce másla, 150 f balkánského sýra nebo fety, sůl, pepř

Dýni nastrouhejte na hrubém nebo jemném struhadle. V hlubší pánvi zahřejte máslo. Opečte na něm najemno nakrájenou cibuli. Po chvíli přidejte nahrubo nakrájený česnek a dýni. Vše společně opečte. Směs pak osolte a opepřete. Podle chuti můžete vmíchat oblíbené bylinky. Špagety uvařte podle návodu. Vmíchejte je do pánve s dýňovou směsí. Přijdete rozdrobený sýr a poté špagety rozdělte na talíře.“ (str. 38)

Z jídel mě hodně zaujala studená kefírová polévka z červené řepy, kuřecí závitky s batáty a balkánská věc s mletým masem, kuskusem, zeleninou a balkánským sýrem. Tyto chutě si dovedu představit společně a už se těším, až to vyzkouším.

Spousta receptů mi připomínala jídla, na která nedám dopustit. Pracuji z domova a je tak pro mě důležité si připravit nějaký rychlý a jednoduchý pokrm. V mém případě je jeho základem často právě například kuskus nebo těstoviny a zelenina. Proto pro mě návody nebyly překvapivé, spíše šlo o inspiraci, co můžu k sobě spojit a jak svůj jídelníček obměnit. Kdo však tápe nad tím, co si připravit rychlého a hlavně dobrého, tuto knihu by si rozhodně neměl nechat ujít!

uvareno jednoduse a chutne

Uvařeno jednoduše a chutně
Autor: Erika Pilátová
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: Esence (Euromedia Group)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 192
Hodnocení: 80 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/586159-uvareno-jednoduse-a-chutne.html


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Bylo mi třináct, když mě Helena Vondráčková okouzlila Miláčkem, vzpomíná Robert Rohál

robert perexZatímco před dvěma lety mu vyšly tři knihy Legendy česko-slovenské populární hudby, Hvězdy odvedle a Životní příběh Ivety Bartošové, pro letošek Robert Rohál připravil faktografickou knihu o Heleně Vondráčkové. Výpravnou publikaci, která vych...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

Upcyklace je aktuálním trendem

Upcyklace 200Nakladatelství Kazda vydalo další knihu kolektivu Smarticular, tentokrát zaměřenou na Upcyklaci a nový život starých věcí.

 

...

Literatura

Udělejte si doma sladkosti z Japonska

mochi sladkosti 200Nakladatelství Anag v prosinci jistě potěšilo všechny milovníky Japonska, protože vydalo kuchařku Mochi – sladkosti z Japonska.

...

Divadlo

Na podzim do divadla: Ošklivec

2d3c94dbbe2fd3850b9978cd5b0534f6O prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Tentokrát vás zveme na Ošklivce do olomouckého Divadla Tramta...

Film

Ledové Království je o dvou princeznách

Frozen perexLedové Království (2013) je zvláštní směs nejoblíbenějších a nejpozitivnějších žánrů. Animovaná pohádka je zároveň muzikál, komedie i dobrodružná akce, plná nebezpečí a nečekaných zvratů. Předlohu pro pohádku napsal Hans Christ...