Ochutnejte Šumavu

Ochutnejte Šumavu

sumavska kucharka 200Šumavská kuchařka je novým počinem z dílny nakladatelství Grada. Má podtitul Krásy Šumavy na talíři a autorem je Radek Pálka.

 

 

Autor v úvodu zmiňuje, že když dělal putování s šéfkuchařem pro Český rozhlas v Hradci Králové, tak zjistil, že Čechy a Šumava zvlášť mají tři základní kameny své kuchyně v podobě hub, brambor a zelí. S touto informací v knize často pracuje a musím přiznat, že mě při každé zmínce iritovala. A to proto, jak zcela opomenul, že se zdaleka nejedná jen o Čechy, ale také o východ nejen naší země. Brambory, zelí i houby najdeme jak na Slovácku nebo Valašsku, tak i u našich sousedů, a to především z důvodu dostupnosti těchto surovin.

Jinak jsem se však při čten dozvěděla spoustu zajímavostí, například jsem neznala výraz bejkova svatba. Jedná se o hostinu, která se konala na podzim u příležitosti toho, že obecní pastýři uzavírali smlouvy na další rok. Jak píše Radek Pálka v úvodu, tak na tomto slavnostním stole nesmělo chybět pečené vepřové, kachny, husy a hektolitry piva. Zaujaly mě také různé výrazy pro vošouch a ráda bych si zapamatovala báclík, což je nepovedený nevykynutý chleba.

Předností Šumavské kuchařky jsou také fotografie od Lucie Chramostové z Dílny Kalaš. Daný pokrm na nich vyniká a působí jak jednoduše, tak lákavě. Ačkoliv se jedná o zátiší, nejsou fotky přeplácané a celkově jsou tedy moc pěkné. Kuchařka začíná recepty z hub, následují polévky, maso, ryby a zvěřina, přílohy a závěrečná kapitola pak patří sladkým jídlům. Samozřejmě zde nechybí návody na kulajdu a kyselo, zvěřinu nebo spoustu knedlíků. Já plánuji vyzkoušet například šumavskou polévku s podmáslím, hovězí líčka na černém pivu, slepici do pekáčku s bramborami a okurky, sklářské knedlíky nebo šumavského povidloně s tvarohem.

Šumavská kuchařka bude mít čestné místo v mé knihovně a sáhnu do ní vždycky, když si budu chtít zavzpomínat na naši skvělou dovolenou u Lipna, nebo když například budu hledat způsob, jak zužitkovat brambory nebo houby.

sumavska kucharka

Šumavská kuchařka
Autor: Radek Pálka
Žánr: kuchařka, hobby
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2022
Počet stran: 136
Hodnocení: 87 %

https://www.grada.cz/sumavska-kucharka-13043/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

POKEC s Terezou Kostkovou a Liborem Boučkem

pokec 200Moderátorská esa Terezu Kostkovou a Libora Boučka veřejnost moc dobře zná. Co mají společného? Mají za sebou moderování velkých televizních show. Tereza bravurně uvedla (spolu s Markem Ebenem) StarDance…když hvězdy tančí, TýTý nebo Silvestr. Libor má v...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Podlehněte kouzlu Divokých kvašených nápojů

divoke kvasene napoje200Díky knize Divoké kvašené nápoje od Pascala Baudara si doma budete moci vyrobit nejrůznější druhy piva, vína, limonád nebo medoviny a mnoha dalšího. Neváhejte a pojďte do toho!

...

Literatura

Ediční plán nakladatelství HOST potěší milovníky severské krimi i fanoušky Pottera

host 200Nakladatelství HOST vydalo ediční plán na jaro 2022, který ukázal, že se čtenáři mají opravdu na co těšit!

...

Divadlo

Muzikál Romeo a Julie 2014

Romeo a Julie 2014 200 Na muzikál Romeo a Julie 2014 jsem se těšila o to víc, protože jsem pár týdnů před premiérou dělala rozhovor s jedním z autorů, Jiřím Barešem a také s představitelkou chůvy, Veronikou Zelníčkovou. Oba byli ...

Film

Špion Johnny English znovu zasahuje
ImageOd pokračování ztřeštěné parodie na Jamese Bonda by se dalo očekávat, že její úroveň poklesne, stejně jako tomu bývá v mnoha jiných případech ne příliš pochopitelných pokračování. Ale tentokrát úroveň filmu kupodivu s...