Ochutnejte Šumavu

Ochutnejte Šumavu

Tisk

sumavska kucharka 200Šumavská kuchařka je novým počinem z dílny nakladatelství Grada. Má podtitul Krásy Šumavy na talíři a autorem je Radek Pálka.

 

 

Autor v úvodu zmiňuje, že když dělal putování s šéfkuchařem pro Český rozhlas v Hradci Králové, tak zjistil, že Čechy a Šumava zvlášť mají tři základní kameny své kuchyně v podobě hub, brambor a zelí. S touto informací v knize často pracuje a musím přiznat, že mě při každé zmínce iritovala. A to proto, jak zcela opomenul, že se zdaleka nejedná jen o Čechy, ale také o východ nejen naší země. Brambory, zelí i houby najdeme jak na Slovácku nebo Valašsku, tak i u našich sousedů, a to především z důvodu dostupnosti těchto surovin.

Jinak jsem se však při čten dozvěděla spoustu zajímavostí, například jsem neznala výraz bejkova svatba. Jedná se o hostinu, která se konala na podzim u příležitosti toho, že obecní pastýři uzavírali smlouvy na další rok. Jak píše Radek Pálka v úvodu, tak na tomto slavnostním stole nesmělo chybět pečené vepřové, kachny, husy a hektolitry piva. Zaujaly mě také různé výrazy pro vošouch a ráda bych si zapamatovala báclík, což je nepovedený nevykynutý chleba.

Předností Šumavské kuchařky jsou také fotografie od Lucie Chramostové z Dílny Kalaš. Daný pokrm na nich vyniká a působí jak jednoduše, tak lákavě. Ačkoliv se jedná o zátiší, nejsou fotky přeplácané a celkově jsou tedy moc pěkné. Kuchařka začíná recepty z hub, následují polévky, maso, ryby a zvěřina, přílohy a závěrečná kapitola pak patří sladkým jídlům. Samozřejmě zde nechybí návody na kulajdu a kyselo, zvěřinu nebo spoustu knedlíků. Já plánuji vyzkoušet například šumavskou polévku s podmáslím, hovězí líčka na černém pivu, slepici do pekáčku s bramborami a okurky, sklářské knedlíky nebo šumavského povidloně s tvarohem.

Šumavská kuchařka bude mít čestné místo v mé knihovně a sáhnu do ní vždycky, když si budu chtít zavzpomínat na naši skvělou dovolenou u Lipna, nebo když například budu hledat způsob, jak zužitkovat brambory nebo houby.

sumavska kucharka

Šumavská kuchařka
Autor: Radek Pálka
Žánr: kuchařka, hobby
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2022
Počet stran: 136
Hodnocení: 87 %

https://www.grada.cz/sumavska-kucharka-13043/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Sami si vytvárame svojich nepriateľov cez svoju pasivitu

iv 200V kníhkupectve Panta Rhei v Bratislave 8. septembra pokrstil knihu Štěstí na míru český motivátor a autor bestsellerov o osobnostnom rozvoji Ivo Toman. Slovensko mu je dôverne známe, keďže na ňom vyštudoval ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Život má jen čtyři tisíce týdnů, dělejte jen ty nejdůležitější věci

Ctyri-tisice-tydnu perexKdyž jsem přemýšlel o této knížce, napadlo mě, že nejjednodušší by bylo celou ji citovat, jak je nabitá různými myšlenkami, ale kvůli rozsahu recenze se omezím na citaci úvodní – titul Čtyři tisíce týdnů. Tolik času podle a...


Literatura

Legrace v začarované třídě

zacarovana trida perexTak tuhle knihu napsala Ivona Březinová fakt parádně! Začarovaná třída je přesně to, co jsem hledala. Potřebuji obdarovat synovce, který je teprve prvňáček. Věřím však, že příběhy dětí, které ...

Divadlo

Premiéru hry na motivy pohádky O dvanácti měsíčkách uvede v adventním čase pražské Divadlo MA

Zimni kouzlo 200Představení inspirované tradiční pohádkou „O dvanácti měsíčkách“ v humorném podání uvede v předvánočním období pražské Divadlo MA. Režisérka a ředitelka divadla Marianna Arzumanová vybrala pro známý příběh o Marušce, která je vyhná...

Film

Co přinesou ozvěny Febiofestu ve Zlíně

febiofest 200V tomto článku bychom vás rádi informovali, na jaké filmy můžete vyrazit od 15. do 17. dubna do zlínského Golen Apple Cinema v rámci regionálních ozvěn Febiofestu.

...