Porod s důvěrou v moudrost a sílu těl rodících žen

Porod s důvěrou v moudrost a sílu těl rodících žen

Tisk

hypnoporod perexRacionální vnímání umí spolehlivě zastavit jak orgasmus, tak spontánní porodní proces. Naproti tomu ženino nejhlubší uvolnění, relaxace, důvěra v moudrost vlastního těla, respekt a empatie všech, kdo o nastávající matky pečují, to vše pomáhá přivést na svět miminko přirozeně, radostně a bezbolestně. Filosofii přirozeného porodu, založenou na dobytí porodního světa klidem, představuje ve své knize Hypnoporod Marie F. Monganová. 

S veškerým respektem k nezbytné a kvalifikované lékařské péči autorka neprosazuje hypnoporody za přítomnosti odborného hypnotizéra, nýbrž vede každou jednu ženu ke schopnosti autohypnózy. Díky pečlivé přípravě, zahrnující dechové, relaxační, vizualizační a další pomocné techniky, mohou budoucí matky dosáhnout takového psychického i fyzického rozpoložení, že své miminko porodí uvolněně, bez zbytečného strachu. K tomu samozřejmě přispívá i atmosféra prostředí, v němž se jedinečný akt příchodu nového človíčka na svět odehrává.

Kniha vás seznámí s teorií normálního, přirozeného porodu. Dostanete možnost, dozvědět se více o tom, jak ženám klidný přístup pomůže připravit se na bezpečnější, snazší a pohodlnější porod.

Kniha Hypnoporod obsahuje všechny podstatné informace o průběhu těhotenství, o době předporodní i o všech fázích samotného porodu. Jsou v ní popsány spontánní fyziologické procesy, které není třeba předčasně urychlovat či usměrňovat podáváním medikamentů. Jednotlivé kapitoly pojednávají o dílčích technikách, jejichž prostřednictvím se ženy mohou na porod v klidu a s předstihem připravit. Velká pozornost je věnována uvolňování strachu, síle mysli, nácviku správného dýchání, relaxaci, vizualizaci a otázce výživy. Doporučena jsou zde další podpůrná cvičení, vhodné typy masáží a tipy pro zpracování vlastního porodního plánu. To vše přehledně, srozumitelně, s opakovaným důrazem na nejdůležitější pokyny. Nezapomíná, samozřejmě, ani na informace o možných rizicích, při nichž bývá lékařský zásah nezbytný.

Možnost volby

Těhotným ženám jistě víc prospívá, když se na porod chystají s klidem a důvěrou, než když na ně okolí útočí nejrůznějšími strašáky. Je skvělé, že i v České republice již existují nemocniční zařízení se vstřícným přístupem k přirozeně vedenému porodu, kde respektují přání maminek a jejich porodní plán. Stejně tak se ženy mohou spolehnout na lékařsky vedený porod s aktivním zasahování lékaře do průběhu porodního děje. Jako mnoho dalších rozhodnutí je i toto věcí jejich osobní volby, i pro ně však mohou být informace uvedené v této publikaci velkým přínosem.

Přirozený porod je porod, který se rozbíhá samovolně a probíhá bez vnějších zásahů. Žena podle svých instinktů sama určuje jeho průběh. Přirozený porod probíhá nerušen vnějšími zásahy, protože ty jeho přirozený průběh mění, ideálně v domácím prostředí nebo v prostředí připomínající domov. Rodičce je umožněn zcela volný pohyb během první i druhé doby porodní, žena si sama zvolí polohu ve vypuzovací fázi porodu, pomáhá jí aktivně její partner, neprovádí se holení rodidel ani klystýr, nástřih hráze (epiziotomie) se neprovádí rutinně, nepoužívají se prostředky k urychlení porodu, nepoužívají se tzv. bezbolestné metody (epidurální analgézie), v případě zvýšeně vnímané bolesti se namísto léků užívají přírodní metody tišení bolesti (masáže, sprcha, změny polohy, psychické povzbuzování), ihned po porodu je dítě vloženo do náruče matky k zajištění důležitého prvního kontaktu dítěte s matkou, po nezbytném ošetření dítěte po porodu je dítě již trvale ponecháno u matky. Zdroj: www.pdcap.cz

Zdravé těhotenství a přirozený porod v literatuře

Na knižním trhu existuje více titulů na téma zdravého těhotenství a přirozeného porodu od zahraničních autorů (Zdravé těhotenství a přirozený porod od Suzanne Yatesové, Zdravé těhotenství, přirozený porod od Ingeborg Stadelmannové, Orgasmický porod Elisabeth Davisové a další). Podobně jako o Hypnoporod Marie F. Monganové je o tyto publikace velký zájem, proto je moc fajn, že nakladatelství Triton má v edičním plánu dotisk (září 2022). Škoda jen, že z českých autorů na toto téma publikovala zatím snad jen Ivana Königsmarková (Hovory s porodní bábou). Od vydání knihy, která je koncipovaná spíše jako rozhovor „o stavu českého porodnictví“ (2016. Argo), však již uplynulo 8 let, a tak se jistě mnohé změnilo k lepšímu. Ale kromě Königsmarkové se aktuálně zatím tématu přirozeného porodu žádný český autor fundovaněji nevěnoval. Nebo se mýlím..? Než se takového počinu dočkáme, jistě neuděláte chybu, když sáhnete po Hypnoporodu. 

hypnoporod

Hypnoporod
Autor: Marie F. Mongan
Vydalo: nakladatelství TRITON
Počet stran: 240
Datum vydání: 2010 (1. vydání), září 2022 (plánovaný dotisk)

Hodnocení: 89 %

www.tridistri.cz/hypnoporod

( 2 hlasů ) 


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nová deska kapely KOFE-IN je tady!


200rozJan Kunze spolu se svou kapelou jsou opět středem zájmu, jelikož jim vychází po dvou plackách nová deska. K této příležitosti připravili i klip ke skladbě s názvem Moje dobré nebe. O desce, klipu a dalších věcech vám teď poreferuje frontman sám.

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

ZOOM FEST – nový happening, který chceš zažít

zoom festFestival ZOOM FEST, jehož hlavním zaměřením bude snaha inspirovat a hledat cesty, jak udělat drobné změny, které mohou zlepšit náš život, nabídne během několika hodin spoustu zábavy i poznání. Zaostřeno bude na osobní rozvoj, ek...


Literatura

Thilliez čtenářům opět naservíroval zajímavá témata

strach 200Francouzský spisovatel Franck Thilliez už u nás není žádným neznámým jménem. Není divu, protože jeho knihy stojí za to a nedávno vyšel šestý díl z jeho série s komisařem Sharkem, tentokrát s názvem Strach.

 

Divadlo

Nesmrtelná heroická komedie o posledním z rytířů se vrací na brněnská divadelní prkna

Cyrano 200Na Štěpána roku 1897 zažila Paříž jednu z nejslavnějších premiér všech dob. Na scéně Divadla u Svatomartinské brány se poprvé objevila postava s velkým nosem (jenž „velkého ducha značí“) a s ještě větším srdcem. Když spadla opona, trvaly ovace údajně p...

Film

Spolupracovat, nebo vzdorovat? Jan Cina ukáže v minisérii Herec, jakou cenu zaplatí za životní roli

Herec 200První polovina padesátých let, Československo, Praha. Stanislav Láník je talentovaný herec. Jeho postavení ale ovlivňuje kádrový profil. Otec zemřel v odboji, matku zabili po sousedově udání za údajnou kolaboraci s Němci. Zbyla mu tak pouze sestra An...