Taguarí. Život si sám nachází cestu

Taguarí. Život si sám nachází cestu

Tisk

Taguari perexKaždý z nás má v sobě moudrého šamana nebo šamanku. Líbí se vám to? Je to vaše téma? Pak kniha Taguarí pro vás bude příjemným pohupováním na této vlně. Sem tam se ponoříme pěkně hluboko, a mnohdy pocítíme i fyzické nepohodlí, duševní nepohodlí, sílu přírody, deště, větru a popravdě, od civilizace se budeme cítit na hony daleko.

 

Takže je to ideální čtení pro chvíle, kdy potřebujete oraz, kdy chcete jít sami k sobě a třeba jen v té své vlastní fantazii nechat ožít cestování Angeliky Seliny Braun, která v blízkosti šamanů prožila část života.

Tato kniha je sepsaným vyprávěním Dona Josého Ariza, který byl v kolumbijském deštném pralese šamanem a léčitelem. Dožil se 117 let. Kniha je citlivým vyprávěním, které se pohybuje na pomezí dokumentu a lehkého vyprávění a odkrývá nám tajemství života místních lidí, zasvěcuje nás do šamanských tradic, což je samo o sobě velmi vzácné, ale také to i civilizovaného člověka odtrženého od duchovního prožívání navádí na cestu duše. Kterou ať chce, nebo ne… v sobě každý máme.

„Avšak ani ozvěna mistrova napomínání v mém nitru nedokázala přerušit tuto magickou chvíli. Síla, která nás v té chvíli spojovala, byla silnější než cokoli jiného ve vesmíru a mně přidalo, že neexistuje nic, co by ji mohlo zlomit.

Avšak v příštím okamžiku se ukázalo, jak jsem se mýlil. Chraptivé zavrčení šelmy, která se musela nacházet v naší těsné blízkosti, způsobilo, že jsme se polekali a naše galaktické spojení opadlo. Ztěžka jsme oddechovali a napínali uši. Další zavrčení se ozvalo ještě blíž. Málem se mi zastavilo srdce.

Potom se stalo cosi magického. Energie mezi mnou a Tutex se náhle změnila, jako by někdo přehodil páčku, a nabyla jiné kvality. Dech šelmy pomalu proplul těsně vedle našich těl a pak se rozplynul.“

Taguari kollibri 72

Vnoříte se společně s autorkou do tichého spočívání v místě, prostoru a v jistém duchovním rozpoložení. Ale nemyslete si, že José byl vítaným hostem, své místo mezi místními si musel vydobýt a trpělivě vyčekat. I s pocity vyhnance se tu potýkal. A když se pak postupně stal součástí kmene a získával svůj úkol, prociťoval ho a začínal prožívat svá první šamanská procitnutí, napadalo mne, co musí člověk udělat, s jakým plánem přijít na svět, že na něj čeká právě taková zkušenost.

Obroda života a myšlení

Zcela vzdálená nesmyslnému bytí civilizovaného světa? Nebo ani to není nesmyslné? I to je bytí, v němž máme slyšet a vnímat šamanskou moudrost a vnášet ji do praxe, vždyť veškeré znalosti máme každý ve svém nitru, říká autorka.

Obroda života, obroda myšlení a možná i nalezení toho smyslu v tom, co právě děláte.

Je to kniha, kterou ráda doporučím každému, kdo je v nějaké fázi vlastního životního hledání, kdo potřebuje pocítit spojení se svou duší, kdo touží zažít moudrost šamanů a něco si z ní vzít.

Stejně tak potěší i každého, kdo má rád obecně šamanská a domorodá témata, ten ji klidně může číst jako čistý dokument o životě, o procesu, o sžívání cizince s kmenem, který ho přijal.

A ještě...

Čtení je o to příjemnější, že:

-          Na konci je příloha, kde si můžete přečíst základní informace o několika používaných výrazech jako třeba o yagé, posvátné medicíně, o olejích, ovoci, koření a o jiných bylinách.

-          Tipy na další knihy? Hurá! A já doporučím další skvělou s podobným tématem od Alberta Villolda Návrat duše. Je víc o vlastní cestě do duše, víc o vlastní práci, ale úžasná úplně stejně.

Taguari

Taguarí

Originál: Taguari, Das Leben findet seinen Weg

2013, Smaragd, Verlag

České vydání: Anch Books, 2021

Přeložila: Michaela Škultéty

Počet stran: 384

Hodnocení: 80 %

Zdroj obrázkůwww.anch-books.eu/shop/knihy/taguari

 

 


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

IZRAELSKÁ CHOREOGRAFKA, TANEČNICE A ZPĚVAČKA SMADAR EMOR POVEDE DÍLNU PRO VEŘEJNOST VE SLAVONICÍCH – BUDEME OBJEVOVAT MELODICKÉ TĚLO

Smadar 200Dnešní hektická doba nás nutí zapomínat na přirozené potřeby jak např. vyjádřit radost a smutek. Během tradiční týdenní dílny Hlasohledu v malebných Slavonicích, určené jak pro...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Rozhovor s mastičkářkou Evou Nechvílovou: Korfu je ráj!

Eva nechvilova perex“Na měsíček lékařský nedám dopustit!” říká sympatická průvodkyně a mastičkářka, která už spoustu let žije na malebném ostrově Korfu. Bylinky se tam dají sbírat takřka po celý rok…

 

...


Literatura

Thriller Blackout rozhodně zaujme


blackout 200Tenhle thriller s vůbec ne nepravděpodobným průběhem začíná dramaticky. Nejprve zhasnou světla v Itálii, poté ve Švédsku, Německu, Rakousku, Belgii a Holandsku. Elektrické sítě se zhroutí, elektrické spotřebiče, vlaky metra, výtahy atd. př...

Divadlo

Život je kabaret

Cabaret 200Muzikál. To jest dramatický žánr, který vyvolává rozporuplné emoce. Jedni ho považují za vysoké umění, neboť jeho provedení klade na interprety notné nároky (muzikáloví herci musí být velmi dobří činoherci, zpěváci i tanečníci), jiní jím opovrhuj...

Film

Yves Saint Laurent - recenze

200filmNa plátna českých kin vstupuje nový snímek ve Francii známého herce a režiséra Jalila Lesperta. Předlohou mu byl život jednoho z nejslavnějších módních návrhářů dvacátého století, Yves Saint Laurenta. Toho herecky věrohod...