Taguarí. Život si sám nachází cestu
Kultura21.cz

Taguarí. Život si sám nachází cestu

Taguari perexKaždý z nás má v sobě moudrého šamana nebo šamanku. Líbí se vám to? Je to vaše téma? Pak kniha Taguarí pro vás bude příjemným pohupováním na této vlně. Sem tam se ponoříme pěkně hluboko, a mnohdy pocítíme i fyzické nepohodlí, duševní nepohodlí, sílu přírody, deště, větru a popravdě, od civilizace se budeme cítit na hony daleko.

 

Takže je to ideální čtení pro chvíle, kdy potřebujete oraz, kdy chcete jít sami k sobě a třeba jen v té své vlastní fantazii nechat ožít cestování Angeliky Seliny Braun, která v blízkosti šamanů prožila část života.

Tato kniha je sepsaným vyprávěním Dona Josého Ariza, který byl v kolumbijském deštném pralese šamanem a léčitelem. Dožil se 117 let. Kniha je citlivým vyprávěním, které se pohybuje na pomezí dokumentu a lehkého vyprávění a odkrývá nám tajemství života místních lidí, zasvěcuje nás do šamanských tradic, což je samo o sobě velmi vzácné, ale také to i civilizovaného člověka odtrženého od duchovního prožívání navádí na cestu duše. Kterou ať chce, nebo ne… v sobě každý máme.

„Avšak ani ozvěna mistrova napomínání v mém nitru nedokázala přerušit tuto magickou chvíli. Síla, která nás v té chvíli spojovala, byla silnější než cokoli jiného ve vesmíru a mně přidalo, že neexistuje nic, co by ji mohlo zlomit.

Avšak v příštím okamžiku se ukázalo, jak jsem se mýlil. Chraptivé zavrčení šelmy, která se musela nacházet v naší těsné blízkosti, způsobilo, že jsme se polekali a naše galaktické spojení opadlo. Ztěžka jsme oddechovali a napínali uši. Další zavrčení se ozvalo ještě blíž. Málem se mi zastavilo srdce.

Potom se stalo cosi magického. Energie mezi mnou a Tutex se náhle změnila, jako by někdo přehodil páčku, a nabyla jiné kvality. Dech šelmy pomalu proplul těsně vedle našich těl a pak se rozplynul.“

Taguari kollibri 72

Vnoříte se společně s autorkou do tichého spočívání v místě, prostoru a v jistém duchovním rozpoložení. Ale nemyslete si, že José byl vítaným hostem, své místo mezi místními si musel vydobýt a trpělivě vyčekat. I s pocity vyhnance se tu potýkal. A když se pak postupně stal součástí kmene a získával svůj úkol, prociťoval ho a začínal prožívat svá první šamanská procitnutí, napadalo mne, co musí člověk udělat, s jakým plánem přijít na svět, že na něj čeká právě taková zkušenost.

Obroda života a myšlení

Zcela vzdálená nesmyslnému bytí civilizovaného světa? Nebo ani to není nesmyslné? I to je bytí, v němž máme slyšet a vnímat šamanskou moudrost a vnášet ji do praxe, vždyť veškeré znalosti máme každý ve svém nitru, říká autorka.

Obroda života, obroda myšlení a možná i nalezení toho smyslu v tom, co právě děláte.

Je to kniha, kterou ráda doporučím každému, kdo je v nějaké fázi vlastního životního hledání, kdo potřebuje pocítit spojení se svou duší, kdo touží zažít moudrost šamanů a něco si z ní vzít.

Stejně tak potěší i každého, kdo má rád obecně šamanská a domorodá témata, ten ji klidně může číst jako čistý dokument o životě, o procesu, o sžívání cizince s kmenem, který ho přijal.

A ještě...

Čtení je o to příjemnější, že:

-          Na konci je příloha, kde si můžete přečíst základní informace o několika používaných výrazech jako třeba o yagé, posvátné medicíně, o olejích, ovoci, koření a o jiných bylinách.

-          Tipy na další knihy? Hurá! A já doporučím další skvělou s podobným tématem od Alberta Villolda Návrat duše. Je víc o vlastní cestě do duše, víc o vlastní práci, ale úžasná úplně stejně.

Taguari

Taguarí

Originál: Taguari, Das Leben findet seinen Weg

2013, Smaragd, Verlag

České vydání: Anch Books, 2021

Přeložila: Michaela Škultéty

Počet stran: 384

Hodnocení: 80 %

Zdroj obrázkůwww.anch-books.eu/shop/knihy/taguari

 

 


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

Píše Zdeněk Hanka do ticha?

hanka z 200Sympatický usměvavý muž, lékař, spisovatel, specialista pohotovostní a záchranné služby a instruktor v tomto oboru, člověk, který miluje hudbu a výtvarné umění - to vše v jedné osobě je Zdeněk Hanka, česky píšící autor žijící od roku 1999 v Kanadě...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Čtěte také...

Pokojové rostliny mohou změnit váš život

aby vas rostliny milovaly 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha milovnice květin Summer Rayne Oakes s názvem Aby vás rostliny milovaly a podtitulem Vypěstujte si zelenou oázu doma i ve svém srdci.

...

Literatura

Koho reprezentují Jazyky reprezentace?

altŽijeme ve světě, kde v každém okamžiku každým svým gestem, mimickým záchvěvem, tónem promluvy i jejím obsahem dáváme najevo nejen svůj postoj, ale zároveň nabízíme ostatním, aby naše vyjádření dekódovali, ať již naše záměry chápou či nikoli. Přitom tentýž znak mů...

Divadlo

Divadelně-pohybové představení MANSON v NoDu: když je tanec eufemismem pro agresi
ImageNa otázku, proč miluji skupinu DOT 504 (a vedle mě i stovky dalších fanoušků a příležitostných diváků), se nabízí velice snadná odpověď: protože jsou mladí, talentovaní, charismatičtí a otevření novým experimentům. A...

Film

Dvojí tvář Jima Carreyho v Masce
ImageFilm Maska byl ve své době (1994) opravdovým hitem. Kombinací zvláštních a dost vtipných obličejů, které umí dělat tak dobře snad jen Jim Carrey, a počítačové grafiky se z ušlápnutého bankovního úředníčka stal...