Stres tu je odjakživa, jen se ho dnes více bojíme

Stres tu je odjakživa, jen se ho dnes více bojíme

posilovani stresem perexTělesná zátěž, zima střídaná horkem, nedostatek jídla a tekutin, bakterie, viry, nedostatek spánku či bolest zasahovaly do našich životů od nepaměti. V dnešní době vnímáme stres především jako významnou příčinu vzniku řady tělesných a duševních onemocnění, a chápeme jej jako nebezpečný. Přitom člověk se musel naučit porozumět a vzdorovat rozmanitým stresovým vlivům od počátku své existence. 

 

Pavel Kolář, celosvětově uznávaný fyzioterapeut a odborník na celostní medicínu, ve své knize Posilování stresem – Cesta k odolnosti mimo jiné rozebírá opačnou úlohu stresových vlivů, a to zejména z hlediska zvýšení odolnosti našeho organismu. A bere to opravdu z gruntu! Rozhodně nečekejte povrchní tlachání o tom, že je potřeba si občas odpočinout, trochu se otužovat a sem tam si zacvičit. Ale čtenář, který skutečně jde cestou harmonického rozvoje těla a ducha, ocení všechny předkládané informace a postupně se zorientuje v poměrně odborném textu díky zákonitým souvislostem. 

Dávkováním stresu k uzdravení
To, jak stresovou situaci vnímáme a vyhodnocujeme, závisí na celé řadě faktorů. Svou roli hraje genetika, typologie, výchova, zkušenosti a předsudky. Člověk se neorientuje podle objektivního stavu věcí, ale podle toho, jak on sám věci vidí, cítí a vyhodnocuje. Stresory jsou různé a přicházejí z různých stran. Lidé jsou po fyzické i psychické stránce různě trénovaní a každý z nás je jinak odolný vůči nějakému konkrétnímu stresovému vlivu.

Každý to má jinak 
Obecná odolnost vůči všem stresorům zkrátka neexistuje – ale většina se dá trénovat. Důležité pro celkové porozumění problematice stresu jsou homeostatické reakce, neurobiologické procesy, proces adaptace, vliv genetiky, emocí, životního prostředí, dechu a mnoho dalších prvků. Pavel Kolář nevynechal snad ani jediný, stránku za stránkou provází čtenáře záhadami lidského těla a duše a očekává od něj plnou pozornost. Laik je nucen a motivován k tomu, aby se vzdělával, chce-li všemu řádně porozumět. Odborná veřejnost jistě také ocení takto komplexně pojatou problematiku, například trenéři, cvičitelé, fyzioterapeuti či psychologové. Zkrátka všichni, kterým záleží na tom, aby kvalita jejich vlastních životů i životů všech, na které mohou působit, získala další rozměr.

Naše tělo a duše v sobě skrývá obrovský potenciál udělat nás nejen silně odolnými, ale také šťastnými. Využijme ho a vezměme odpovědnost za své zdraví a kvalitu svého života do vlastních rukou. Začněme třeba tím, že si pořídíme knihu Pavla Koláře.

posilovani stresem

Posilování stresem – Cesta k odolnosti
Autor: Pavel Kolář
Žánr: Osobní rozvoj, Zdraví a životní styl
Vydáno: 2021
Nakladatelství: Euromedia Group, Universum
1. vydání originálu: 2021
Počet stran: 376
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: David Černý
Autor obálky: Robert Tichý

Hodnocení: 100 %

www.euromedia.cz/posilovani-stresem-cesta-k-odolnosti/kniha/14224/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotograf Radek Šich: „Není to jen o tom udělat si pár cvaků a užít si zadarmo koncert“

radek sich 200Pohodlně se usaďte a pojďte si přečíst dlouhý rozhovor s talentovaným mladým mužem Radkem Šichem, který se už několik let věnuje fotografování koncertů. Vyzpovídali jsme ho, jaké to je vidět své idoly, fotit pod pódiem a řeč padla i na ochra...

Hledat

Literární soutěže jsou jednou z nejlepších cest, jak dát o sobě vědět

Lucie Hlavinková, která se poprvé proslavila knížkou pro děti, je patronkou naší literární soutěže, která právě skončila a čeká na vyhlášení svých vítězů. Lucie nám na sebe prozradila, jak se stala spisovatelkou, čemu se nejraději věnuje a co nového připravuje pro své čtenáře.

Čtěte také...

Nahlédněte do světa bylinek

bylinky pro kazdeho200Bylinky pro každého je název nové knihy z nakladatelství Grada, ve které najdete plno zajímavých informací i receptů.

 

...

Literatura

Každý by měl mít svou Místnost, svůj ostrůvek bezpečí a klidu

mistnost perexCo když vnímáte realitu jinak než ostatní? A navíc, co když vám někdo zakáže navštěvovat váš vlastní svět, který zcela jasně vnímáte? Co když se vás někdo snaží vyloučit z místečka, které je pro vás oázou klidu a míru a ve kterém se můžete ...

Divadlo

Na podzim do divadla: O pejskovi a kočičce

200divZlínské Městské divadlo si dětského diváka předchází, jak může. První premiéra sezóny 2013/2014 bude patřit dětem. Oblíbená dvojka pejsek a kočička opět budou řádit na jevišti. A děti budou znovu se zatajeným dechem sledovat, jak tito dva nerozluční kamarád...

Film

Halloween 2 na DVD dokazuje, že děsí i po více než třiceti letech od svého vzniku

hallow 200Hororový žánr patří už dlouhodobě k těm divácky oblíbeným, protože většina z nás se ráda bojí (ovšem jen pokud se strach nedotýká nás bezprostředně). Možná ještě oblíbenějším je jeho subžánr zvaný slasher (česky „vyvražďovačka“), který má tři velké...