Potrapte si mozkové závity díky nápaditým hádankám

Potrapte si mozkové závity díky nápaditým hádankám

ranni spek 200V nakladatelství Radioservis vyšla kniha Dalibora Gondíka Ranní špek 100+1 hádanka na cesty, na chatu, na nervy, pro radost vycházející z části pořadu Ranní Dvojka na Rozhlase.

 

 Dalibor Gondík v předmluvě vysvětluje, že celá myšlenka Ranního špeku spočívá v tom, že největší boj zpravidla člověk zažívá sám se sebou – se svou ranní ospalostí, s nechutí vstát, s hledáním motivace jít do práce. A také s hledáním odpovědí na vyřčenou otázku – od manželky či manžela, od potomků, od souseda či náhodného kolemjdoucího. A Ranní dvojka je partner, který vám po ránu takovou otázku položí, a vy sami si na ni můžete najít odpověď.

Osobně jsem byla na knihu moc zvědavá, a zároveň jsem byla i trochu skeptická. Byla jsem totiž zvědavá, jak moc složité hádanky budou, respektive jestli nebudou jednoduché a člověk na ně nepřijde jen proto, že je ráno rozespalý. Nakonec jsem byla mile překvapená a těch složitých se našlo docela hodně. Schválně, zda přijdete na tuto:

„Když jsem stlačen, tak se
pustím.
Držím však dobře
i za větru.
Za deště jsem
bez zaměstnání.
V rukou mužů bývám
málokdy.
I
po
pádu
na
zem
jsem
schopen
spolehlivě
sloužit.“ (hádanka 17)

Kniha je koncipována tak, že se na jedné stránce nachází legenda složená z několika indicií a na druhé stránce je nejčastěji jednoslovné řešení. Texty jsou často vyvedeny kreativně – s typografií si někdo opravdu pohrál, a to ať jde o velikost písmen nebo zajímavou sazbu. To mě při čtení hodně bavilo a pobavila mě i „šedá stránka jen pro vás“. Za zmínku stojí také minimalistické a trefné ilustrace od Miroslava Bartáka.

Moc obdivuju Dalibora Gondíka a také přispívající posluchače za to, že dokázali takové hádanky vymyslet. Některé jsou známé a jednoduché, ale jiné vyžadují více zamyšlení a využití znalostí. A i když najdete řešení, můžete si lámat hlavu i nad rozšifrováním jednotlivých nápověd. Mně se moc líbila třeba tato hádanka, kde je řešením jablko:

„Jedině Beatles!
Windows? Chachacha!
Evo, děkuju, ale co s tím mám dělat?
Ale za ta bolavá kolena já nemůžu!
Možná vypadám jako srdíčko, ale Vánoce jsou můj konec…“ (hádanka 29)

Kniha Ranní špek může být skvělým dárkem, a to jak pro ty, kteří potřebují potrénovat mozkové závity, pro děti, nebo například pro učitele. Já osobně s nimi mám v plánu nějakou alkoholickou hru pro přátele, třeba na silvestra.

ranni spek

Ranní špek
100+1 hádanka
Na cesty, na chatu, na nervy, pro radost
Autor: Dalibor Gondík
Žánr: hádanky
Nakladatelství: Radioservis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 100+
Hodnocení: 87 %

https://www.radioteka.cz/detail/crobook-672258-dalibor-gondik-ranni-spek


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

„V poezii jsem objevila tu nejvhodnější vrbu,“ tvrdí Věra Orzághová

obalka ROZT 200Drsná, provokativní, dráždivá, zhýralá. A také něžná, milující, pokorná a obětující se. Taková je poezie Věry Orzághové, v literárním světě známé pod uměleckým pseudonymem Vorona. Autorka v básních prož...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Kniha O výživě vás naučí správně jíst

ovyziveKniha O výživě vás naučí správně jíst. Po vánočních žranicích si spousta lidí dává předsevzetí do nového roku - “jen co skončí svátky, budu jíst zdravěji a shodím pár kilo”. Pokud toto předsevzetí patří i mezi ta vaše, neváhej...


Literatura

Působivá novela z periferie – Dům číslo 6

2001Kdysi to byla chlouba prosperujícího podniku i české architektury, dneska je to dům pro opuštěné lidi na okraji společnosti. Je za plotem a není za plotem, nikdo se o ty, kdo v něm žijí, nezajímá, nikdo se nezajímá ani o něj. Jen chátrá. Pak přijde nadšený mlad...

Divadlo

„Ale, proboha, já nejsem můj milovaný Sartre, Wilde, Williams, Albee, Shakespeare…“ rdí se Petr Nýdrle

Jméno Petr Nýdrle je zlínským kulturním nadšencům jistě dobře známo, ale tento herec, učitel, scenárista a umělecký šéf zanikajícího divadla Malá scéna má co říct i ostatním. V rozhovoru se dozvíte věci o Malé scéně, ale budete svědky i osobního zamyšlení nad vážnějšími tématy.

Film

Křečovitá taškařice Život je život/ dvojrecenze

zivot je zivot perexJak moc se liší pohled našich dvou redaktorů na komedii Život je život? Jan Jaroš uvádí: Milan Cieslar - po diváckém úspěchu "nekorektní" komedie Láska je láska - zjevně již opustil někdejší u...