Potrapte si mozkové závity díky nápaditým hádankám

Potrapte si mozkové závity díky nápaditým hádankám

ranni spek 200V nakladatelství Radioservis vyšla kniha Dalibora Gondíka Ranní špek 100+1 hádanka na cesty, na chatu, na nervy, pro radost vycházející z části pořadu Ranní Dvojka na Rozhlase.

 

 Dalibor Gondík v předmluvě vysvětluje, že celá myšlenka Ranního špeku spočívá v tom, že největší boj zpravidla člověk zažívá sám se sebou – se svou ranní ospalostí, s nechutí vstát, s hledáním motivace jít do práce. A také s hledáním odpovědí na vyřčenou otázku – od manželky či manžela, od potomků, od souseda či náhodného kolemjdoucího. A Ranní dvojka je partner, který vám po ránu takovou otázku položí, a vy sami si na ni můžete najít odpověď.

Osobně jsem byla na knihu moc zvědavá, a zároveň jsem byla i trochu skeptická. Byla jsem totiž zvědavá, jak moc složité hádanky budou, respektive jestli nebudou jednoduché a člověk na ně nepřijde jen proto, že je ráno rozespalý. Nakonec jsem byla mile překvapená a těch složitých se našlo docela hodně. Schválně, zda přijdete na tuto:

„Když jsem stlačen, tak se
pustím.
Držím však dobře
i za větru.
Za deště jsem
bez zaměstnání.
V rukou mužů bývám
málokdy.
I
po
pádu
na
zem
jsem
schopen
spolehlivě
sloužit.“ (hádanka 17)

Kniha je koncipována tak, že se na jedné stránce nachází legenda složená z několika indicií a na druhé stránce je nejčastěji jednoslovné řešení. Texty jsou často vyvedeny kreativně – s typografií si někdo opravdu pohrál, a to ať jde o velikost písmen nebo zajímavou sazbu. To mě při čtení hodně bavilo a pobavila mě i „šedá stránka jen pro vás“. Za zmínku stojí také minimalistické a trefné ilustrace od Miroslava Bartáka.

Moc obdivuju Dalibora Gondíka a také přispívající posluchače za to, že dokázali takové hádanky vymyslet. Některé jsou známé a jednoduché, ale jiné vyžadují více zamyšlení a využití znalostí. A i když najdete řešení, můžete si lámat hlavu i nad rozšifrováním jednotlivých nápověd. Mně se moc líbila třeba tato hádanka, kde je řešením jablko:

„Jedině Beatles!
Windows? Chachacha!
Evo, děkuju, ale co s tím mám dělat?
Ale za ta bolavá kolena já nemůžu!
Možná vypadám jako srdíčko, ale Vánoce jsou můj konec…“ (hádanka 29)

Kniha Ranní špek může být skvělým dárkem, a to jak pro ty, kteří potřebují potrénovat mozkové závity, pro děti, nebo například pro učitele. Já osobně s nimi mám v plánu nějakou alkoholickou hru pro přátele, třeba na silvestra.

ranni spek

Ranní špek
100+1 hádanka
Na cesty, na chatu, na nervy, pro radost
Autor: Dalibor Gondík
Žánr: hádanky
Nakladatelství: Radioservis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 100+
Hodnocení: 87 %

https://www.radioteka.cz/detail/crobook-672258-dalibor-gondik-ranni-spek


 

PřihlášeníSoutěže

Sny se mi plní, říká Taťána Kročková, autorka knihy Tajemství snů a jak ho rozluštit

Zatímco její první kniha se jmenuje Tajemství snů a jak ho rozluštit, která vyšla v minulých dnech, její další připravovanou publikací by měl být tentokrát - román. To o sobě v následujícím rozhovoru prozradila Taťána Kročková, zástupkyně šéfredaktorky serveru Kultura 21. Celé povídání se ale netočí jen kolem nové knihy o snech, ale také o kultuře jako takové, o zálibách, vášních či o tom, jak moc jí vyhovuje vesnický způsob života.

Písně Hany Zagorové jsou říší bez hranic

Bohatý průřez nabízí kolekce písní Hany Zagorové z let 1968 až 2020. Skladby jsou řazeny chronologicky podle let a na šesti cédéčcích je jich sto dvacet. Vedle notoricky známých hitů tam lze najít i vyložené perličky.
Supraphon

Videorecenze knih

Rozhovor

Goodfellas: „Hudba, kterou hrajeme, je sexem doslova prolezlá!“

altUž jste slyšeli o Goodfellas? O kapele, která natáčela v Kalifornii, protože jeden jejich člen vše prohrál v kasínu a jeho majitel se slitoval? O skvělých kamarádech, kteří posbírali Anděla a Žebřík za objev r...

Hledat

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Čtěte také...

Ženy, které milují příliš a doufají, že se jejich partner změní

zeny ktere milujiDoufáte, že se váš partner, který vám ubližuje, změní? Ne, nezmění! Kniha z nakladatelství Portál psychoterapeutky Robin Norwood je o citové závislosti ve vztazích a pomáhá ženám najít cestu k sobě a odejít z nevyhovujícího vztahu. Je pln...


Literatura

Mýty s pořadovým číslem 12 jsou pořádně temné!


myty12 perexŘíjen se v nakladatelství Crew nesl mimo jiné i ve vydání již dvanáctého dílu pohádkové série Mýty, tentokráte s podtitulem Doba temna. A název napovídá víc, než dost. Naši hrdinové budou muset čelit následkům války, ale slídivý pocit neb...

Divadlo

Pestrý podzim v divadle - Divadlo Radka Brzobohatého

200divAby vaše podzimní dny byly co nejpestřejší, přinášíme vám říjnové divadelní tipy, tentokrát z Divadla Radka Brzobohatého.

...

Film

Mise: mistrovství Norska v patchworku

nazapadZ letošní Severské filmové zimy jsme vám představili film Heavy trip o víceméně úspěšné finské kapele, která nakonec putuje za svým snem. Jako druhý vybíráme norské drama, ve kterém otec a syn podnikají misi - dopravit se společně na norské mistrovství v ...