Upcyklace je aktuálním trendem
Banner

Upcyklace je aktuálním trendem

Upcyklace 200Nakladatelství Kazda vydalo další knihu kolektivu Smarticular, tentokrát zaměřenou na Upcyklaci a nový život starých věcí.

 

Web Smarticular.net je berlínský portál, který od roku 2014 zveřejňuje návody a tipy na jednoduchý a udržitelný život. Namísto pouhého poukazování na problémy, představuje denně nová řešení, recepty a alternativy, díky nimž může být život o něco jednodušší a ekologičtější. Z těchto návodů pak vzejdou knihy – v nakladatelství Kazda jich vyšlo už několik, například Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii, Zkuste to doma sami kuchyně anebo Zkuste do toma sami Péče o tělo a vlasy.

Tato kniha přináší více než 100 praktických nápadů pro začátečníky a pokročilé. Ty jsou rozděleny do kapitol: Techniky a tipy, Vysprávky a dekorování, Doplňky, Koupelna, Domácnost, Děti, Oblečení, Kuchyně, Dárky, Na cesty a Vzhůru do práce. V závěru nechybí rejstřík.

V úvodním textu najdete alarmující čísla o rychlé módě, která stojí minimálně za zamyšlení: „V roce 2018 se vyrobilo více než 110 milionů tun textilního vlákna a toto číslo neustále roste. Přibližně dvě třetiny z toho připadají na umělá vlákna, třetina na vlákna přírodní, především na bavlnu. Oblečení přitom nosíme stále kratší dobu: většinu z 95 kousků oblečení, které každý z nás v průměru vlastní (bez spodního prádla a ponožek), si oblékneme méně než čtyřikrát, než je vyhodíme.“ (str. 12)

Osobně jsem čekala, že v Upcyklaci najdu nějaké netradiční nápady na využití věcí, které bych normálně vyhodila. Trochu mě tím pádem zklamalo, že je celá zaměřená na upcyklaci textilu, tedy práci s látkami. A ve většině případů pak na šití, na které jsem (bohužel) opravdu levá. Nicméně není všem dnům konec, některé tipy mě zaujaly, jsou popsány názorně a není tak vyloučeno, že se k nim někdy odhodlám.

Velmi jednoduše například vypadala výrobu opakovaně použitelných kosmetických tamponků, které běžně používám (koupila jsem si je), líbily se mi i maňásci z ponožek nebo nákupní taška z trička. Ta jde navíc vyrobit i bez šití a výsledek vypadá moc dobře! Dále mě nadchl například levandulový potisk umožňující zachránit oblíbený kousek oblečení za pomoci éterického levandulového oleje, barvení látek rostlinami a slunečními paprsky (věděli jste, že lososově růžovou barvu udělají slupky a pecka z avokáda?) nebo výroba porcovaného čaje hodící jako se jako milý dárek.

V Upcyklaci si podobně jako v dalších knihách ze série Smarticular každý najde něco a může tak svým přístupem přispět k lepšímu životu nás všech.

Upcyklace obalka

Upcyklace
Nový život starých věcí
Autor: kolektiv Smarticular
Překlad: Monika Řezníčková
Žánr: dům, byt a zahrada
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 208
Hodnocení: 85 %

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Nevyhazujte, upcyklujte

https://www.knihykazda.cz/upcyklace/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Banner

Rozhovor

Snažíme se pomáhat a udělat svět trochu lepším místem pro život

givt200Před nedávnem jsem se úplně náhodou seznámila se společností GIVT.cz. Ostatně, s přibývajícím věkem se mi potvrzuje, že nic se nestane náhodou a že různé skutečnosti mi zkříží cestu právě v tom okamžiku, kdy je jich zapotřebí.

...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Mějte Zdravá záda

zdrava zada 200V únoru vyšla u nakladatelství esence kniha Zdravá záda od dvojice německých autorů Stephana Geislera a Stefana Remmerta s podtitulem Rychlá pomoc a preventivní cvičení na doma. Tak se začněme hýbat a zatočme s bolestí, kterou kvůli seda...


Literatura

Karty skryté moudrosti: Máte odvahu k výkladům?

Colette Baron-Reid tarotPředstavte si, že ještě před vznikem písma vytvořily prastaré národy božské spojenectví lidí a mystických skrytých říší, které tvoří most mezi světy přírody a ducha a udržuje harmonii a rovnováhu. Tímto spojenectví...

Divadlo

Zhudebněná biografie překrásného děcka

200divDo Hradce Králové soustředila své tvůrčí síly dvojice Baláš - Brousek, aby v originálním zpracování mohla na scéně Klicperova divadla znovu ožít smyslná blondýna s ještě smyslnějšími iniciály.

...

Film

Film Fotograf je stejně bohémský jako Jan Saudek

fotograf plakat 200Film Fotograf (2014) s podnázvem Dámy, radím vám ke klidu…!, který je kritiky dlouho očekáván, byl 6. ledna prvně uveden v pražském kině Atlas za doprovodu režisérky Ireny Pavláskové, fotografa Jana Saudka, představitelky hlavní ro...