Upcyklace je aktuálním trendem
Kultura21.cz

Upcyklace je aktuálním trendem

Upcyklace 200Nakladatelství Kazda vydalo další knihu kolektivu Smarticular, tentokrát zaměřenou na Upcyklaci a nový život starých věcí.

 

Web Smarticular.net je berlínský portál, který od roku 2014 zveřejňuje návody a tipy na jednoduchý a udržitelný život. Namísto pouhého poukazování na problémy, představuje denně nová řešení, recepty a alternativy, díky nimž může být život o něco jednodušší a ekologičtější. Z těchto návodů pak vzejdou knihy – v nakladatelství Kazda jich vyšlo už několik, například Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii, Zkuste to doma sami kuchyně anebo Zkuste do toma sami Péče o tělo a vlasy.

Tato kniha přináší více než 100 praktických nápadů pro začátečníky a pokročilé. Ty jsou rozděleny do kapitol: Techniky a tipy, Vysprávky a dekorování, Doplňky, Koupelna, Domácnost, Děti, Oblečení, Kuchyně, Dárky, Na cesty a Vzhůru do práce. V závěru nechybí rejstřík.

V úvodním textu najdete alarmující čísla o rychlé módě, která stojí minimálně za zamyšlení: „V roce 2018 se vyrobilo více než 110 milionů tun textilního vlákna a toto číslo neustále roste. Přibližně dvě třetiny z toho připadají na umělá vlákna, třetina na vlákna přírodní, především na bavlnu. Oblečení přitom nosíme stále kratší dobu: většinu z 95 kousků oblečení, které každý z nás v průměru vlastní (bez spodního prádla a ponožek), si oblékneme méně než čtyřikrát, než je vyhodíme.“ (str. 12)

Osobně jsem čekala, že v Upcyklaci najdu nějaké netradiční nápady na využití věcí, které bych normálně vyhodila. Trochu mě tím pádem zklamalo, že je celá zaměřená na upcyklaci textilu, tedy práci s látkami. A ve většině případů pak na šití, na které jsem (bohužel) opravdu levá. Nicméně není všem dnům konec, některé tipy mě zaujaly, jsou popsány názorně a není tak vyloučeno, že se k nim někdy odhodlám.

Velmi jednoduše například vypadala výrobu opakovaně použitelných kosmetických tamponků, které běžně používám (koupila jsem si je), líbily se mi i maňásci z ponožek nebo nákupní taška z trička. Ta jde navíc vyrobit i bez šití a výsledek vypadá moc dobře! Dále mě nadchl například levandulový potisk umožňující zachránit oblíbený kousek oblečení za pomoci éterického levandulového oleje, barvení látek rostlinami a slunečními paprsky (věděli jste, že lososově růžovou barvu udělají slupky a pecka z avokáda?) nebo výroba porcovaného čaje hodící jako se jako milý dárek.

V Upcyklaci si podobně jako v dalších knihách ze série Smarticular každý najde něco a může tak svým přístupem přispět k lepšímu životu nás všech.

Upcyklace obalka

Upcyklace
Nový život starých věcí
Autor: kolektiv Smarticular
Překlad: Monika Řezníčková
Žánr: dům, byt a zahrada
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 208
Hodnocení: 85 %

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Nevyhazujte, upcyklujte

https://www.knihykazda.cz/upcyklace/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Mít svůj „dream team“ je opravdu „dream“, říká zpěvačka Tereza Černochová

Cernochova perexŠiroké publikum ji prvně zaznamenalo, když se ještě vlnila v dívčím triu Black Milk. Později na sebe Tereza Černochová upozornila prvním sólovým albem Small Monstrosities, kde zpívala hlavně cover verze písniček z přelomu sedmdesátých a...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Sheri Winston: Anatomie vzrušení ženy

anatomie

Sexuální koučka Sheri Winston napsala knihu Anatomie vzrušení ženy, kterou vydalo nakladatelství Synergie. Jak tuto publikaci hodnotí naše redaktorka Renata Petříčková?

...

Literatura

David Deida: Cesta vášně: hodně úletová kniha


david deida cesty vasneDavid Deida nedávno vydal Cestu pravého muže.Tato kniha se stala bestseller...

Divadlo

Malované na skle: Jánošík po brněnsku

malovane na skle divadlo radostJuraj Jánošík je pro někoho národním hrdinou, který bohatým bral a chudým dával, někdo ho považuje pouze za zbojníka, který loupil, aby se sám obohatil. V brněnském divadle Radost můžete zhlédnout h...

Film

Kam kráčí Letní filmová škola?

altNapěchovaný program letošní Letní filmové školy, od soboty 21. července 2012 opět pořádané v Uherském Hradišti, pentlí, jako vždy, široký vějíř hostů i doprovodných programů. Organizátorům ani na okamžik nevešlo na mysl, že touha stále bobtnat – v...