Upcyklace je aktuálním trendem

Upcyklace je aktuálním trendem

Tisk

Upcyklace 200Nakladatelství Kazda vydalo další knihu kolektivu Smarticular, tentokrát zaměřenou na Upcyklaci a nový život starých věcí.

 

Web Smarticular.net je berlínský portál, který od roku 2014 zveřejňuje návody a tipy na jednoduchý a udržitelný život. Namísto pouhého poukazování na problémy, představuje denně nová řešení, recepty a alternativy, díky nimž může být život o něco jednodušší a ekologičtější. Z těchto návodů pak vzejdou knihy – v nakladatelství Kazda jich vyšlo už několik, například Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii, Zkuste to doma sami kuchyně anebo Zkuste do toma sami Péče o tělo a vlasy.

Tato kniha přináší více než 100 praktických nápadů pro začátečníky a pokročilé. Ty jsou rozděleny do kapitol: Techniky a tipy, Vysprávky a dekorování, Doplňky, Koupelna, Domácnost, Děti, Oblečení, Kuchyně, Dárky, Na cesty a Vzhůru do práce. V závěru nechybí rejstřík.

V úvodním textu najdete alarmující čísla o rychlé módě, která stojí minimálně za zamyšlení: „V roce 2018 se vyrobilo více než 110 milionů tun textilního vlákna a toto číslo neustále roste. Přibližně dvě třetiny z toho připadají na umělá vlákna, třetina na vlákna přírodní, především na bavlnu. Oblečení přitom nosíme stále kratší dobu: většinu z 95 kousků oblečení, které každý z nás v průměru vlastní (bez spodního prádla a ponožek), si oblékneme méně než čtyřikrát, než je vyhodíme.“ (str. 12)

Osobně jsem čekala, že v Upcyklaci najdu nějaké netradiční nápady na využití věcí, které bych normálně vyhodila. Trochu mě tím pádem zklamalo, že je celá zaměřená na upcyklaci textilu, tedy práci s látkami. A ve většině případů pak na šití, na které jsem (bohužel) opravdu levá. Nicméně není všem dnům konec, některé tipy mě zaujaly, jsou popsány názorně a není tak vyloučeno, že se k nim někdy odhodlám.

Velmi jednoduše například vypadala výrobu opakovaně použitelných kosmetických tamponků, které běžně používám (koupila jsem si je), líbily se mi i maňásci z ponožek nebo nákupní taška z trička. Ta jde navíc vyrobit i bez šití a výsledek vypadá moc dobře! Dále mě nadchl například levandulový potisk umožňující zachránit oblíbený kousek oblečení za pomoci éterického levandulového oleje, barvení látek rostlinami a slunečními paprsky (věděli jste, že lososově růžovou barvu udělají slupky a pecka z avokáda?) nebo výroba porcovaného čaje hodící jako se jako milý dárek.

V Upcyklaci si podobně jako v dalších knihách ze série Smarticular každý najde něco a může tak svým přístupem přispět k lepšímu životu nás všech.

Upcyklace obalka

Upcyklace
Nový život starých věcí
Autor: kolektiv Smarticular
Překlad: Monika Řezníčková
Žánr: dům, byt a zahrada
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 208
Hodnocení: 85 %

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Nevyhazujte, upcyklujte

https://www.knihykazda.cz/upcyklace/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

MASTERS OF ROCK 2012 - INTRO - JEN RŮŽOVÁ TO MŮŽE BÝT!

Na loňském, devátém ročníku Masters of Rock, zaujala pozornost - a nejen mou - poměrně velká tlupa metalistů v růžovém oblečení. Šlo o skvělou recesi, jejíž prvopočátek spočíval v myšlence setkání přispěvatelů fóra MOR, kteří se dosud znali pou...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Žijme Lagom! Nebo už žijeme?

zijmelagom perexJak se zdá, severský literární svět se sestává ze dvou ústředních (možná lehce protichůdných) trendů. Na jednu stranu se zde líhnou pochmurné kriminální příběhy, na druhou stranu je sever zásobárnou motivačních ...


Literatura

Laurell K. Hamiltonová – Micah: Anita Blakeová v češtině již po třinácté

200litAnita Blakeová, slavná lovkyně upírů, Popravčí, nekromantka, oživovatelka a federální šerif v jedné osobě v knize Micah svádí boj s nezvyklým nepřítelem – svými city.

...

Divadlo

Marie Stuartovna v Brně

Stuartovna perexSlavný titul Fridricha Schillera se po Černínově režii v Městském divadle v Brně z roku 2006 objevuje v novém nastudování v repertoáru Mahenova divadle NDB v režii Martina Čičváka. Není se co divit. Je to titul, který zaručuje divácký ...

Film

Film Zrození na Kamera OKO 2019 dostal druhou šanci

birthMéně známý a nedoceněný snímek režiséra Jonathana Glazera Zrození s Nicole Kidman v hlavní roli, byl dalším z mnoha zajímavých filmů, které diváci mohli vidět na 11. ročníku mezinárodního filmového festivalu Kamera OKO. Ten se let...