Sobotní Světový den životního prostředí bude ve znamení ploggingu. Vyběhněte stejně jako Kovy nebo Janek Rubeš na pomoc přírodě
Banner

Sobotní Světový den životního prostředí bude ve znamení ploggingu. Vyběhněte stejně jako Kovy nebo Janek Rubeš na pomoc přírodě

plogger 200Svět i Česko oslaví v sobotu 5. června Světový den životního prostředí. V tento den si již od roku 1972 připomínáme, že bychom jako lidstvo měli žít v souladu s přírodou a pečovat o životní prostředí. Asociace společenské odpovědnosti, která stojí za projektem Plogging Česko, při této příležitosti přichází s ambiciózní ploggovací výzvou, v rámci níž si dala za cíl z přírody odstranit 50 000 tašek s odpadky. Zapojit se může kdokoliv kdekoliv. Stačí jen vyběhnout a zaznamenáním počtu sesbíraných tašek s odpadky na stránce www.ploggingcesko.cz přispět k jejímu splnění. V sobotu 5. června za zdraví naší planety na pražské Letné budou ploggovat také influenceři jako Kovy, youtuber Janek Rubeš (Honest Guide) nebo hokejista Vilém Franěk. Ploggovací výzva tím ale jen začína, připojit se půjde kdykoliv.

Plogging je jednoduchá aktivita kombinující běhání a sbírání odpadků. Zrodil se ve Švédsku v roce 2016 a okamžitě se rozběhl i do dalších zemí. V létě 2018 přiběhl pod hlavičkou Asociace společenské odpovědnosti také do Česka, kde se stejně jako v zahraničí velice rychle stal novým fitness trendem. Jeho hlavní výhodou je fakt, že je opravdu pro kohokoliv. Není totiž nutné být perfektním běžcem, počítá se každý sesbíraný kus i naběhaný či nachozený kilometr.

plogging 1

„Do oslav Světového dne životního prostředí se zapojujeme každoročně. Letos jsme se rozhodli rozběhat Česko k individuálním ekologickým závazkům skrze náš projekt Plogging Česko. se může snadno zapojit, a to i v době ještě stále přetrvávajících pandemických omezení. Řešení ekologických problémů a ochrana životního prostředí se totiž týká každého z nás. A také každý z nás má možnost přispět svým dílem. Pomoc přírodě je nyní aktuálnější než kdy dříve. Kromě klasických odpadků jsou v ní totiž v současnosti stále častěji k vidění také chirurgické roušky a respirátory,“ popisuje Lucie Mádlová, ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která skrze projekt Plogging Česko pomáhá českým běžcům, procházkářům a každému, kdo se zajímá o své zdraví i zdraví naší planety, rozběhnout svůj krok směrem k této ekofriendly aktivitě. 

plogging 2

Výbava ploggera

„Vyběhněte“ s odpadky nejen v sobotu 5. června

U příležitosti oslav Světového dne životního prostředí Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s ambasadory, kterými jsou manželé Petříčkovi, vyhlásila ploggovací výzvu, do níž se může zapojit kdokoliv kdykoliv. Stačí jen vyběhnout a přidat své sesbírané úlovky do celorepublikové statistiky na www.ploggingcesko.cz. Cílem výzvy je z přírody dohromady odstranit až 50 000 tašek odpadu.

„Vyběhněte s námi nejen s odpadky. Stačí odhodlání měnit naši planetu k čistšímu místu pro nás pro všechny, dobré boty a cokoli pro sběr odpadu. Ať už patříte mezi začátečníky nebo zkušené běžce, každý může maličko přispět k čistější přírodě ve svém okolí. Běhat se dá v lese, ve městě nebo třeba jen kousek kolem domova. Z běhu si odnesete nejen lepší kondičku, ale také dobrý pocit,“ láká k ploggingu Lucie Mádlová.

plogging 3

Do ploggovací výzvy se v sobotu 5. června 2021 připojí také influenceři Kovy, Jitka Nováčková, youtuber Janek Rubeš (Honest Guide) nebo hokejista Vilém Franěk. „Rád si chodím zaběhat a když mohu spojit příjemné s užitečným, je to naprosto ideální. V tomto případě vysbírat při běhu/procházce pár odpadků znamená, že tím zpříjemníte okolí, ve kterém bydlíte. Nicméně si myslím, že hlavní je odpad nevytvářet nebo ho vytvářet co možná nejméně. Sbírání odpadků při procházkách už mi přijde jako běžná činnost. Těším se, že ho teď zkusím zařadit i do svých běhů,“ popisuje Janek Rubeš.

Přidejte se i vy a nezapomeňte nasdílet své úlovky na sociálních sítích pod hashtagem #ploggingcesko a přispět ke splnění výzvy přidáním sesbíraných tašek odpadků na www.ploggingcesko.cz, kde najdete o ploggingu více informací. Výzva Světovým dnem životního prostředí ale rozhodně nekončí, zapojit se můžete i kdykoliv jindy. 

plogging 4


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Vlady Gryc přichází s albem, na kterém se hudebně podílí exmanžel Heleny Vondráčkové Hellmut Sickel

vlady gryc perexJá svý sny mám. Tak se jmenuje debutové CD zpěváka Vladyho Gryce. Navíc jde v tomto případě o album autorské – všechny texty si zpívající textař napsal sám, zatímco hudební stránka je dílem Hellmuta Sickela. Ten všechny písničky napsa...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Nejezte, nepijte a nežijte blbě!

Glosy Pavla Maurera 200V nakladatelství Albatros Media vyšla kniha Glosy Pavla Mauera s podtitulem Nejezte, nepijte a nežijte blbě.

 

...

Literatura

Geografie ztráty – román Němci Jakuby Katalpy

nemci200Hned na začátku je smrt. Zemřel otec čtyř dětí – Konrád. Jejich vztah k otci a otce k nim byl složitý. Celý vnitřní svět Konráda Mahlera převrátil naruby okamžik, kdy mu Hedvika Mahlerová, žena, kterou považoval za svou matku, přiznala, že balíčky, kter...

Divadlo

Šestnáctá Flora nabízí desetidenní porci divadla

altCelkem osm scén bude hostit 16. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora, který se tentokrát v Olomouci uskuteční 10. – 20. května. Tradiční nesoutěžní přehlídka divadelní tvorby českých i zahraničních soubor...

Film

Film Barbory Chalupové Zákon lásky boduje na Hithitu

Zakon lasky 200Po zdolání půlmilionové mety sbírka na dokončen na portále HitHit pokračuje, navazující podpora umožní tvůrcům realizovat původní soundtrack a taky film distribuovat do zemí, kde čelí LGBTQ+ lidé ještě mnohem složitější situaci než u nás...