Chystáte se na chalupu? Pak si s sebou přibalte tuto knihu
Banner

Chystáte se na chalupu? Pak si s sebou přibalte tuto knihu

Pochoutky z chaloupky 200Ve vydavatelství Radioservis vyšla kniha Pochoutky z chaloupky obsahující 100 původních chalupářských receptů na vynikající domácí jídla. Autorem je moderátor Českého rozhlasu Patrik Rozehnal.

 

 

Na začátku knihy najdete úvod autora a dále milá slova dalších protagonistů z pořadu Českého rozhlasu Pochoutkový rok. Šlo o kulinářskou soutěž pro posluchače, kde byli porotci kromě Patrika Rozehnala, šéfkuchaři Jaroslav Sapík a Pavel Pospíšil a herečka Naďa Konvalinková. Všichni zde Patrika Rozehnala chválí a z jejich slov jde cítit vděčnost.

S přibývajícími léty se má láska k jídlu zvětšuje. Nejen proto, že se člověk sám dobře nají, ale hlavně kvůli tomu, že velmi rád vařím a peču pro druhé. Není krásnějšího pocitu pro kuchaře, než když po nandání porce na talíř za zády u stolu slyšíte spokojené mlaskání a slova uznání. To zahřeje u srdce každého kuchtíka. Vařím moc rád, nadšeně listuji ve stoletých kuchařkách, hledám inspiraci a ze všeho nejraději se vracím k těm starým, už dávno objeveným a dnes tak trochu zapomenutým receptům,“ píše Patrik Rozehnal v úvodu.

Pochoutky z chaloupky se dělí na recepty slané, sladké a vánoční. Jedná se o poctivou českou kuchyni, která se opravdu hodí k přípravě na chalupě. I z fotografií přímo dýchá její atmosféra, a to se vším všudy: od nádobí, prostého vybavení, letních chvil i jedinečného klidu.

Hned na prvních stránkách jsem si s nostalgií přečetla recept na lehký bramborový salát, který dělávala má babička především k uzenému masu. Zapomeňte na majonézu, nebo více druhů zeleniny, zde s bramborami figurují okurky a cibule dotvářející společně se zálivkou velmi osvěžující přílohu. Dále mě k vyzkoušení nalákaly škvarkoví šneci se zelím, falešné klobásy s mletým i uzeným masem a toastovým chlebem, smažený květák ve vinném těstíčku nebo játrové lívance s česnekovou omáčkou. Ze sladkých receptů mě zaujaly zapečené palačinky (recept Slepé myši), čokoládový koláč s tvarohem a malinami, mrkvový dort a smetanové košíčky s meruňkami. O Vánocích musím vyzkoušet v knize opěvovaný vaječný koňak s whisky.

Tato kuchařka mě velmi mile překvapila a už se těším, až něco vyzkouším. Nechte se inspirovat i vy!

Pochoutky z chaloupky

Pochoutky z chaloupky
Autor: Patrik Rozehnal
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: Radioservis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 101
Hodnocení: 89%

https://www.radioteka.cz/detail/crobook-636348-patrik-rozehnal-pochoutky-z-chaloupky


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Renata Petříčková: O hnědých pastelkách se mi i zdálo…

200roByla to první nabídka pro opravdové ilustrace do knihy. „Poprvé jsem vzala pastelky, abych s nimi vytvořila něco, co bude zdobit knižní stránky,“ říká Renata Petříčková, kterou zhruba před rokem s touto nabídkou oslovila autorka knihy Hvězdná obloha. Ilus...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

David Michie: Dalajlamova kočka a čtyři tlapky duchovního úspěchu

dalajlamova kocka perexLaskavý pocit v duši zanechává jakékoliv čtení či poslech Dalajlamovy kočky a…čtyřech tlapek duchovního úspěchu. Příběhy jsou tentokrát energičtější, je jich víc, možná roztříštěnější než minulé díly. Exkluzivní život...


Literatura

Uspěte vaše nejmenší se zvířátky

jak zviratka chodi spat 200V nakladatelství Kazda vyšlo moc krásné leporelo s názvem Jak zvířátka chodí spát od německých autorek Mariny Rachner a Anny-Kristin zur Brügge.

 

...

Divadlo

Vršovické divadlo MANA slaví devadesátiny a zve na letní divadelní premiéry

Vrsovicke-divadlo 200Silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga a Víra! Láska! Naděje? Ale i česká premiéra černé komedie MASH. To jsou tři atraktivní novinky, které Vršovické divadlo MANA chystá na léto. Scéna, která letos slaví 90. výročí ...

Film

Film Stroj času prošel zkouškou času

200 filmStarodávný film Stroj času (1960) je tehdejším Oscarovým snímkem. Dějí se v něm totiž naprosto neuvěřitelné věci. Když pomineme, že byla v té době televize už jakousi samozřejmostí, i tak byl pro lidi nejvíce fascinující prostý pohyb vteřinové ruč...