Chystáte se na chalupu? Pak si s sebou přibalte tuto knihu

Chystáte se na chalupu? Pak si s sebou přibalte tuto knihu

Tisk

Pochoutky z chaloupky 200Ve vydavatelství Radioservis vyšla kniha Pochoutky z chaloupky obsahující 100 původních chalupářských receptů na vynikající domácí jídla. Autorem je moderátor Českého rozhlasu Patrik Rozehnal.

 

 

Na začátku knihy najdete úvod autora a dále milá slova dalších protagonistů z pořadu Českého rozhlasu Pochoutkový rok. Šlo o kulinářskou soutěž pro posluchače, kde byli porotci kromě Patrika Rozehnala, šéfkuchaři Jaroslav Sapík a Pavel Pospíšil a herečka Naďa Konvalinková. Všichni zde Patrika Rozehnala chválí a z jejich slov jde cítit vděčnost.

S přibývajícími léty se má láska k jídlu zvětšuje. Nejen proto, že se člověk sám dobře nají, ale hlavně kvůli tomu, že velmi rád vařím a peču pro druhé. Není krásnějšího pocitu pro kuchaře, než když po nandání porce na talíř za zády u stolu slyšíte spokojené mlaskání a slova uznání. To zahřeje u srdce každého kuchtíka. Vařím moc rád, nadšeně listuji ve stoletých kuchařkách, hledám inspiraci a ze všeho nejraději se vracím k těm starým, už dávno objeveným a dnes tak trochu zapomenutým receptům,“ píše Patrik Rozehnal v úvodu.

Pochoutky z chaloupky se dělí na recepty slané, sladké a vánoční. Jedná se o poctivou českou kuchyni, která se opravdu hodí k přípravě na chalupě. I z fotografií přímo dýchá její atmosféra, a to se vším všudy: od nádobí, prostého vybavení, letních chvil i jedinečného klidu.

Hned na prvních stránkách jsem si s nostalgií přečetla recept na lehký bramborový salát, který dělávala má babička především k uzenému masu. Zapomeňte na majonézu, nebo více druhů zeleniny, zde s bramborami figurují okurky a cibule dotvářející společně se zálivkou velmi osvěžující přílohu. Dále mě k vyzkoušení nalákaly škvarkoví šneci se zelím, falešné klobásy s mletým i uzeným masem a toastovým chlebem, smažený květák ve vinném těstíčku nebo játrové lívance s česnekovou omáčkou. Ze sladkých receptů mě zaujaly zapečené palačinky (recept Slepé myši), čokoládový koláč s tvarohem a malinami, mrkvový dort a smetanové košíčky s meruňkami. O Vánocích musím vyzkoušet v knize opěvovaný vaječný koňak s whisky.

Tato kuchařka mě velmi mile překvapila a už se těším, až něco vyzkouším. Nechte se inspirovat i vy!

Pochoutky z chaloupky

Pochoutky z chaloupky
Autor: Patrik Rozehnal
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: Radioservis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 101
Hodnocení: 89%

https://www.radioteka.cz/detail/crobook-636348-patrik-rozehnal-pochoutky-z-chaloupky


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zuzana Havlíková: „Zákaznice, které nosí moji značku vyjadřují a rády ukazují svoji ženskost.“

zannia 200U příležitosti akce Sušice Móda a Řemeslo, kde se bude konat módní přehlídka udržitelné módy a také celodenní market plný českého designu a charitativní bazar, vám přinášíme rozhovor s návrhářkami, které se zde představí. První z nich je Zannia – Zuza...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Hypnóza a metoda přímé komunikace s nevědomím

hypnoza perex„Co se musí stát, aby mě toto přestalo bolet?“ ptáte se možná při pohledu na svůj vlastní život. Tato kniha je jen zdánlivě nenápadná, ale je velmi pečlivým průvodcem naším životem. Naše duše má jasné zákonitosti. Často už první otázka, ...


Literatura

K literatuře lze přistupovat různě

niceni pruvodce literarni teorii 200Od pradávna se přemýšliví mudrci pokoušeli vysvětlit podstatu literárního díla. Někdy spřádali normativní požadavky a očekávali, že se jimi budou umělci řídit, jindy naopak vycházeli ze stávajícíc...

Divadlo

V neděli 31. října se ve vyprodaném Divadle na Vinohradech konal IV. ročník taneční show Roztančené divadlo

roztancene divadlo 200Autorský projekt Tanečních kurzů Martina Šimka & Terezy Řípové byl odstartován v roce 2016 v Městském divadle Mladá Boleslav, kde proběhl první ročník projektu Roztančené divadlo aneb když herci tančí. Po tamním úspěchu p...

Film

Matt Damon je pryč, přichází Renner a Bourneův odkaz

Bourneův odkazTrilogie sledující osudy Jasona Bourna si získala velký obdiv kritiků i diváků. Tajný agent se vynořil z moře se ztrátou paměti a postupně začal zjišťovat, čeho se účastnil a kým vlastně je. Jeho napínavou akční pouť ...