Chystáte se na chalupu? Pak si s sebou přibalte tuto knihu
Kultura21.cz

Chystáte se na chalupu? Pak si s sebou přibalte tuto knihu

Pochoutky z chaloupky 200Ve vydavatelství Radioservis vyšla kniha Pochoutky z chaloupky obsahující 100 původních chalupářských receptů na vynikající domácí jídla. Autorem je moderátor Českého rozhlasu Patrik Rozehnal.

 

 

Na začátku knihy najdete úvod autora a dále milá slova dalších protagonistů z pořadu Českého rozhlasu Pochoutkový rok. Šlo o kulinářskou soutěž pro posluchače, kde byli porotci kromě Patrika Rozehnala, šéfkuchaři Jaroslav Sapík a Pavel Pospíšil a herečka Naďa Konvalinková. Všichni zde Patrika Rozehnala chválí a z jejich slov jde cítit vděčnost.

S přibývajícími léty se má láska k jídlu zvětšuje. Nejen proto, že se člověk sám dobře nají, ale hlavně kvůli tomu, že velmi rád vařím a peču pro druhé. Není krásnějšího pocitu pro kuchaře, než když po nandání porce na talíř za zády u stolu slyšíte spokojené mlaskání a slova uznání. To zahřeje u srdce každého kuchtíka. Vařím moc rád, nadšeně listuji ve stoletých kuchařkách, hledám inspiraci a ze všeho nejraději se vracím k těm starým, už dávno objeveným a dnes tak trochu zapomenutým receptům,“ píše Patrik Rozehnal v úvodu.

Pochoutky z chaloupky se dělí na recepty slané, sladké a vánoční. Jedná se o poctivou českou kuchyni, která se opravdu hodí k přípravě na chalupě. I z fotografií přímo dýchá její atmosféra, a to se vším všudy: od nádobí, prostého vybavení, letních chvil i jedinečného klidu.

Hned na prvních stránkách jsem si s nostalgií přečetla recept na lehký bramborový salát, který dělávala má babička především k uzenému masu. Zapomeňte na majonézu, nebo více druhů zeleniny, zde s bramborami figurují okurky a cibule dotvářející společně se zálivkou velmi osvěžující přílohu. Dále mě k vyzkoušení nalákaly škvarkoví šneci se zelím, falešné klobásy s mletým i uzeným masem a toastovým chlebem, smažený květák ve vinném těstíčku nebo játrové lívance s česnekovou omáčkou. Ze sladkých receptů mě zaujaly zapečené palačinky (recept Slepé myši), čokoládový koláč s tvarohem a malinami, mrkvový dort a smetanové košíčky s meruňkami. O Vánocích musím vyzkoušet v knize opěvovaný vaječný koňak s whisky.

Tato kuchařka mě velmi mile překvapila a už se těším, až něco vyzkouším. Nechte se inspirovat i vy!

Pochoutky z chaloupky

Pochoutky z chaloupky
Autor: Patrik Rozehnal
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: Radioservis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 101
Hodnocení: 89%

https://www.radioteka.cz/detail/crobook-636348-patrik-rozehnal-pochoutky-z-chaloupky


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Arnošt Goldflam: „Jsem veselý totální defétista, pesimista a katastrofista.“

Arnošt Goldflam je takový český renesanční člověk - píše knihy, scénáře, hraje v divadle i ve filmech, učí, a tak dále. V blízké době bychom ho měli vidět například v pokračování legendárního snímku Dědictví, o kterém si můžete...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

BistRAWveg má ambici být zdravým „mekáčem“

Budoucnost bez civilizačních nemocí a budoucnost plná energie. Živá syrová RAW strava, kterou nebudete jíst, protože je zdravá, ale protože bude chutnat. Tak představuje koncept bister bistRAWveg Stanislav Petříček, zakladatel a popularizátor zdravého životního stylu pro manažery, spolumajitel společnosti Tp Consulting.

...


Literatura

Hledejte s Christopherem zapomenuté a odhalte ztracené

alchymistova-sifra-volani-prizraku 200V nakladatelství Fragment vyšel už čtvrtý díl ze série Alchymistova šifra od spisovatele Kevina Sandse. Vzhůru na něj!

 

...

Divadlo

Super komedie Hnízdečko a šunkofleky

hnizdecko a sunkofleky divadlo radostJak může dopadnout situace, kdy si do svého sdíleného sklepního prostoru, který považují dva dlouholetí kamarádi za byt, oba přivedou novopečené manželky a snaží se jim vysvětlit, jak se jim krásně v tomto hnízdečku bude...

Film

Mumie omotaná temnými silami

Mumie perexKdyž dobrodruh Nick Morton (Tom Cruise) a archeoložka Jenny Halsey (Annabell Wallis) objeví sarkofág egyptské princezny Ahmanet (Sofia Boutella), netuší, co bude následovat. Ahmanet totiž před dvěma tisíci lety chtěla převzít vládu v Egyptu po sv...