Dopad digitálního věku na fungování našeho mozku
Banner

Dopad digitálního věku na fungování našeho mozku


instamozek perexStres, který zažíváme dnes, je úplně jiný, jako ten, který zažívali naši předkové. Lze se s ním vůbec vypořádat? A jak k němu přispívají digitální technologie?


Mobilní telefony se staly běžnou součástí každodenního života a nedá se říct, že by nám prospívaly. Zásobují náš mozek dopaminem, čímž podporují vytváření závislosti. Když si je s sebou bereme do postele, snižují kvalitu našeho spánku. A porovnávání se s ostatními na sociálních sítích nám na klidu obvykle také nepřidá.


Digitální technologie očima švédského psychiatra
Vliv digitálních technologií na mozek se rozhodl prozkoumat švédský psychiatr Anders Hansen. O svých zjištěních napsal knihu Instamozek, ve které vysvětluje, jak časté používání mobilu, tabletu či iPadu zasahuje do života lidí. Knihu v českém překladu vydalo Nakladatelství Portál.


Jak vzniká závislost a jak s ní bojovat?
Autor srozumitelně vysvětluje, jak se mozek vyvíjel v průběhu evoluce a jak se adaptoval na vnější podmínky. V posledních desetiletích se život dramaticky změnil, nastavení mozku však nikoliv. I když nebezpečí už dávno nečíhá na každém kroku, mozek se i tak snaží vyhledávat jej a chránit nás. Což není vždycky dobré. Po tomto úvodu se autor zaměří na hlavní téma knihy. Popisuje, jak a proč vzniká závislost na mobilu a digitálních technologiích všeobecně a svá tvrzení doplňuje daty z různých výzkumů.


Nechybí ani kapitola zaměřená na sociální sítě. Další kapitola se věnuje výhradně závislosti u dětí, což ocení zejména rodiče. Pokud máte pocit, že na svém mobilu trávíte až moc času a chcete s tím něco udělat, ale nevíte, jak na to, autor vám podá pomocnou ruku. Jeho tipy jsou praktické a snadno proveditelné, takže se jimi může inspirovat skutečně každý.

instamozek

Instamozek
Autor: Anders Hansen
Originální název: Skärmhjärnan
Překlad: Helena Stiessová
Žánr: psychologie
Vydáno: Portál, 2021
Počet stran: 168

Hodnocení: 90 %

obchod.portal.cz/popularne-naucna/instamozek


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Václav Upír Krejčí: „Nejhůř se pracuje s blbcem…“

upir krejci 200Václava Upíra Krejčího myslím netřeba představovat. Upír Krejčí zastává tolik funkcí - komik, herec, scenárista, spisovatel, dramaturg, textař (o sobě ale říká: „Spíše veršovatel, textař je moc silné slovo. Ale mé tex...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Praha k pálení množství rostlinného materiálu na otevřených ohništích

ohynek  perexVýbor pro životní prostředí a infrastrukturu schválil návrh Pirátů na zákaz pálení velkého množství rostlinného materiálu na otevřených ohništích.

...

Literatura

Vše, co chtěli malí i velcí vědět o včelách

jeden rok v zivote vcely 200V nakladatelství Kazda vyšla další moc krásná knížka, tentokrát zaměřená na včely. Nese název Jeden rok v životě včely a moc vám ji doporučuji.

...

Divadlo

Jidáš Noid Bárta Superstar

Jesus perexPředstavení oblíbeného muzikálu Jesus Christ Superstar se po několika letech opět vrátilo na divadelní prkna. Od roku 2010 jej mohou diváci zhlédnout na pódiu Hudebního divadla Karlín.

...

Film

Film Zrození na Kamera OKO 2019 dostal druhou šanci

birthMéně známý a nedoceněný snímek režiséra Jonathana Glazera Zrození s Nicole Kidman v hlavní roli, byl dalším z mnoha zajímavých filmů, které diváci mohli vidět na 11. ročníku mezinárodního filmového festivalu Kamera OKO. Ten se let...