Ocet můžete doma použít skoro na všechno

Ocet můžete doma použít skoro na všechno

Tisk

ocet 200Další kniha kolektivu Smarticular, která vyšla klasicky v nakladatelství Kazda, je tentokrát zaměřená na Ocet. Budete překvapeni, co vše s touto tekutinou dokážete!

 
Kdo za knihou stojí?

Smarticular.net je portál s nápady pro jednoduchý a udržitelný život. Cílem jeho autorů je řešit problémy zvláště účinným, chytrým nebo neobvyklým způsobem. Web obsahuje několik rubrik: jídlo a zdraví, do it yourself, zelený dům, eco děti, recyklování a znovuvyužití a tipy na šetření jídlem i penězi. Výsledkem jsou pak knihy zaměřené buď na suroviny (Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii, Soda), nebo na návody Zkuste to doma sami (kuchyně, péče o tělo a vlasy, zahrada a balkon).

Nepodceňujte ocet

Jak se píše už na přebalu knihy, tak ocet je snad nejpodceňovanější domácí přírodní prostředek – mnoha konvenčních produktů používaných v kuchyni, koupelně a vůbec v celé domácnosti se můžete klidně ihned zbavit, pokud začnete používat ocet. Díky svým prospěšným účinkům nesmí ocet chybět v žádné přírodní domácí lékárničce. Jeho nejlepší a nejužitečnější způsoby využití jsou pak shrnuty právě v této knize.

Co v knize najdete?

V úvodní kapitole je popsáno, co je to vlastně ocet, jaké jsou jeho hlavní druhy, jak působí, dále se zde nachází informace o snášenlivosti materiálů nebo trvanlivosti podomácku vyrobených produktů. Následuje kapitola Jak si vyrobit vlastní ocet, kde čtenáři najdou jednoduché návody například na domácí pivní ocet nebo ten ze zbytků alkoholu. Další část se týká Stravování, kde jsou hlavně recepty. Kromě nejrůznějších ochucených octů (od malinového nebo citronového přes mátový a šalvějový až po ten bez alkoholu), mě zde zaujal recept na rychlé třepané okurky nebo domácí hořčici. Překvapila mě také rada týkající se lití octa do těstovin, takže ne olej, ale ocet, vážení!

Nejen hypochondři a marodi si s radostí přečtou o účincích octa na zdraví. Mě nadchlo, že se ocet dá použít proti popáleninám od sluníčka a na zimu si rozhodně vyrobím ohnivý cider, který prohřeje a napomáhá odhlenění. Kromě jablečného octa je v něm křen, zázvor, cibule, česnek a pepř. „Když vypukne období nachlazení, užívejte každý den lžičku cideru, aby se vám vyhnulo. Pokud zpozorujete počátky nachlazení, doporučujeme zvýšit dávku až na jednu lžičku za hodinu,“ píší autoři na straně 85. Když bude nejhůř, použiji dle dalších rad ocet také k inhalování. Mezi další kapitoly patří Péče o tělo, Úklid, Praní a Dům a zahrada. Z nich si odnáším hlavně poznatek o použití octa na čištění myčky a návod na výrobu spreje proti prachu. V závěru knihy se nachází výzva Pusťte se do toho a Rejstřík pojmů.

Plno inspirace na jednom místě

Knihy od Smarticular mi opravdu vyhovují. V nich zmíněné rady a návody se dají najít na internetu, ale tady jsou po kupě, což je velká přednost. Navíc mají knihy obsah rozdělený tak, že si každý snadno najde, co ho zajímá. Já mám vždy v plánu si tyto knihy číst po kouskách, ale nejčastěji je přečtu najednou, a to s velkým zájmem. Také si spoustu věcí vypíšu a plánuju je vyzkoušet. Ani zde to nebylo jinak a mnoho věcí mě zaujalo i překvapilo.

ocet

Ocet
Univerzální domácí prostředek – více než 150 způsobů použití pro zdraví, péči o tělo a ekologickou domácnost
Autor: kolektiv
Překlad: Štěpánka Podlešáková
Žánr: dům, byt a zahrada
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2020
Počet stran: 192
Hodnocení: 90 %

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Odhalte jedinečnost octa

https://www.knihykazda.cz/ocet/


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Herec Jan Kanyza uspěl i jako malíř a fotograf, který se našel ve Francii
jan kanyza perexVe filmech hrál detektivy i delikventy, což ale jeho obdivovatelkám pranic nevadilo.  Herec Jan Kanyza byl prostě  typ muže, který se ženám hodně líbil. A platí to i dodnes, i když už nehraje tolik, jak by si jeho ženské publiku...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Čtěte také...

Upečte si doma něco svátečního

moje svatecni peceni 200Po úspěchu předchozí knihy Moderní česká kuchařina se nakladatelství Albatros Media rozhodlo vydat další kuchařku Josefa Maršálka. Ta je tentokrát zaměřená na sváteční pečení a rozhodně stojí za to.


Literatura

Talebova Antifragilita prověří houževnatost čtenáře

Antifragilita perexKniha amerického akademika a investičního poradce Nassima Nicholase Taleba klade, jak je u autora zvykem, řadu provokativních otázek, především ale opět dochází k závěrům, které mohou bez nadsázky zm...

Divadlo

Slova místo kordů. Švandovo divadlo uvede českou premiéru nové adaptace Cyrana z Bergeracu

cyrano 200Diváky pražského Švandova divadla čeká v úvodu sezóny mimořádná divadelní lahůdka. Pouhých deset měsíců od světové premiéry v Londýně se dočkají nové inscenace přepisu slavného Cyrana z Bergeracu Martina Crimpa v režii Martina Františáka. Českého př...

Film

Příliš tenká hranice mezi padoušstvím a hrdinstvím

zadusni obet perexZuří první světová válka. Rakouské impérium se pomalu, ale jistě blíží k svému konci. Komisař Mondl přijíždí z Vídně do malého českého městečka, aby vypátral pachatele vraždy mladého důstojníka, kterou místní četníci považují za...