Žijme Lagom! Nebo už žijeme?

Žijme Lagom! Nebo už žijeme?

Tisk

zijmelagom perexJak se zdá, severský literární svět se sestává ze dvou ústředních (možná lehce protichůdných) trendů. Na jednu stranu se zde líhnou pochmurné kriminální příběhy, na druhou stranu je sever zásobárnou motivačních knih, které se snaží šířit pohodu a sloužit jako zdroje pozitivní inspirace. A tak se vedle dánských fenoménů hygge a lykke objevilo na knižních pultech rovněž švédské lagom.

Žijme lagom autorky Anny Bronesové není jedinou vydanou publikací na toto téma. Možná, že už jste se setkali s knihou Niki Brantmarkové (Lagom, tajemství spokojeného života) nebo s dílkem Görana Everdahla (Lagom, švédský způsob života). Pokud ne, nejspíše si kladete otázku, o čem tento koncept je. Inu - „lagom“ ve své podstatě hlásá život v rovnováze. Snaží se říct, že nic se nemá přehánět, varuje je před extrémy. A co konkrétního že se v knize dozvíte? Tak například to, že bychom neměli upřednostňovat kvantitu před kvalitou, příliš se nepřejídat, neplýtvat přírodními zdroji nebo třeba dbát na to, abychom adekvátně střídali práci a odpočinek.

Jestli máte z výše uvedeného pocit, že nám tady někdo ve Švédsku objevil „Ameriku“, vůbec se vám nedivím. Sama jsem z této knihy nabyla dojmu, že jde o souhrn „mouder doktora zjevného“ zabalený do úhledného knižního balíčku. Stále dokola jsem se snažila přijít na to, pro koho má tohle poselství vlastně význam. Myslím si totiž, že ten, kdo má zájem podle pravidel lagom žít, už tak prostě žije. A kdo ne, zájem nemá. Tak jednoduché to je. Ona ta kniha navíc ani nepůsobí motivačním dojmem. Nevyvolává ve čtenáři touhu okamžitě se sebrat a začít lagom praktikovat.

A tady bych si dovolila malou odbočku. Srovnejme si nyní knihu Anny Bronesové s nedávným bestsellem Hygge Meika Wikinga. Hygge totiž také nepřináší něco úplně nového. Jeho poselstvím je motivovat lidi, aby si v životě dopřávali pohodlí, a ukazuje, jakými prostředky si ho vytvářejí Dánové. Ale (a teď to přijde) na rozdíl od Žijme Lagom ve vás vyvolá nějaký pocit. Máte zkrátka chuť zapálit si svíčku, udělat si horkou čokoládu a zachumlat se s knížkou do deky. A přesně tohle mi u konceptu lagom v podání Anny Bronesové chybí.

Jediné, co snad mohu pochválit, je grafické provedení. Žijme lagom je pěkná malá knížečka s příjemnými fotografiemi uvnitř… Nicméně, tím můj výčet pozitiv končí. Jako celek na mě kniha bohužel působí jako nepříliš povedený pokus vydojit něco málo z aktuálního trendu jménem „motivační slova v severských jazycích“.

 

lagom obalka

 

Žijme lagom

Autorka: Anna Bronesová
Překlad: Lucie Johnová
Žánr: motivační literatura
Nakladatelství: Mladá fronta, a.s.
Rok vydání: 2018
Počet stran: 224
ISBN: 978-80-204-4661-9


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotograf Jiří Šubrt: „I modelky a modelové jsou lidé a chovají se jako lidé“

200rozMísto celebrit jsme tentokrát vyzpovídali jiného umělce, a totiž fotografa Jiřího Šubrta. Zaměřuje se na různé typy fotografií a na vše má jasný názor. Přečtěte si o modelkách, křivkách a lásce k fotografování…

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Bez bahna lotos nevykvete. Umění transformovat utrpení

Bez bahna lotos nevykveteMnoho z nás má obavy vcítit se do svého vlastního utrpení. Prožít si své bolestivé pocity bez unikání před nimi chce obrovskou dávku sil a vnitřní odvahy. Ovšem vidím v tom i jistou nezbytnost ponořit se hlouběji do svých pocitů smutku, hněvu, beznaděje, zlos...


Literatura

Plavec – předvánoční boj o život

plavec 200Český trh zažívá už delší dobu švédskou knižní invazi. Zaběhnutá jména a stálice jako je Stieg Larsson nebo Lars Kepler nemusím asi představovat. V srpnu se rozhodne, zda se i David Lagercrantz zapíše (pozitivně) do širokého povědomí čtenářů severs...

Divadlo

Talentovaní ochotníci si dali dostaveníčko na kroměřížském divadelním festivalu

divadlo200Celkem sedm inscenací se představilo ve dnech 18. - 21. května v rámci 16. ročníku Divadelního festivalu Ludmily Cápkové v Kroměříži. Vedle toho proběhlo pár doprovodných akcí – křest knižní publikace 70 let divadelního spolku v Kroměříži, koncert sk...

Film

Surrealisté včera i dnes

sileni perexNakladatelství Academia přichází velice záslužně s překlady zahraničních děl, která se dotýkají kultury v Česku (či spíše v socialistickém Československu). Nejprve se mohli zájemci seznámit se spi...