Výtvarníci oslavovali jubileum a zároveň motivovali

Výtvarníci oslavovali jubileum a zároveň motivovali

vystava 200Predstavitelia Trenčianskeho samosprávneho kraja a Trenčianske osvetové stredisko slávnostne otvorili 2. augusta výstavu troch výtvarníkov. Výstava sa konala na počesť ich druhého jubilea. Na pôde samosprávneho kraja sa tak stretli návštevníci s obrazmi olejomaľby, krajinkárskymi fotografiami a výtvormi poskladanými z rôznych pozostatkov kovového náradia a šrotu.

 

Pred dvadsiatimi rokmi sa ich výstava konala v Trenčianskej synagóge pri príležitosti životného jubilea 50 rokov a terajšia ako uviedol jeden z výtvarníkov Jozef Švikruha sa konala ako jubileum 50 s 20 DPH. Okrem neho, ktorý vystavuje krajinu, cyperské impresie prezentuje svoje kovové plastiky Jozef Syrový a fotografie Vojtech Tichý, ktorými nimi vzdáva poctu strednému Slovensku.

vystava 1

Náš Trenčiansky región, Mesto Trenčín ako uznal prednosta TSK Pavol Sedláček má veľký potenciál a široké záujmy v oblasti výtvarníkov. „Každý sme svojím spôsobom originálny. Je krásne, že už to toľko rokov umelecky funguje. Teší ma, že dvadsaťročné jubileum sa koná v našich priestoroch, lebo mu dávajú ľudskú tvár. Výtvarníkov želám, dobré zdravie a ďalšie úspešné tvorivé roky,“ povedal Pavol Sedláček. Výstava ponúka širokú paletu možností, každý si v nej nájde pre seba to pravé. Podobné pocity má aj prednosta TSK. „Mám veľmi príjemné pocity. Sú tu krásne maľby, nádherné fotografie.“ Svojou tvorbou motivovali k umeniu aj organizátorku z Trenčianskeho osvetového strediska Janku Masárovú. „Chodím druhý rok do školy Jožkovi Švikruhovi, ktorý je pedagóg na základnej umeleckej škole. Jožko vyučuje priamo dospelých. Zoznamujeme sa so všetkými výtvarnými technikami, ale tým že som zamestnaná mám veľmi málo času. Doteraz ma najviac upútala monotypia pastelom," povedala na záver Janka Masárová.

vystava 2

Autor foto: Andrej Mokrička


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Banner

Rozhovor

Zavzpomínejte na ikonu spirituálů Evu Olmerovou

200 olmerovaOrganizátoři akce Festival Evy Olmerové zvou všechny, kteří Evu Olmerovou měli a mají rádi, protože si tu vzpomínku zaslouží a splácíme jí tím dluh, protože společnost se k ní ve své době zachovala macešsky. Více přiblížil Martin Arden v to...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Nový přírůstek do sbírek Národní galerie v Praze

200vytNově zakoupený obraz Karla Škréty zachycuje Humprechta Jana hraběte Černína z Chudenic (1628-1682), jednu z nejznámějších osobností českého baroka.

...

Literatura

Ne, milé ženy, opravdu NEMUSÍTE!

Nemusis 200Katka je vdaná, a kromě domácnosti manžela se musí starat i o dva puberťáky. Z jejího manželství se vytratily láska a respekt a zůstal jen nekonečný stereotyp. Katce zoufale chybí vášeň, chce být znovu milována, chce zkoušet nové věci a dělat, co ...

Divadlo

Pomozte svému divadlu: Kampaň slaví dílčí úspěch, ale divadelníci jsou stále bdělí.

pomozte svemu divadluNa tiskové konferenci Asociace profesionálních divadel ČR, která stojí za informační kampaní Pomozte svému divadlu, slíbil ředitel úřadu Ministerstva kultury Milan Kupka, za...

Film

Vývoj francouzské kinematografie a především komedie

francouzsky film200Naprostým prvopočátkem francouzské kinematografie byl vynález kinematografu Louise Lumiera (1864–1948) Jeho filmy měly původní rys – byly to systematicky vytvářené „ožívající fotografie“. Lumi...