Srdcerváči: I běžné věci mohou být srdeční záležitostí

Srdcerváči: I běžné věci mohou být srdeční záležitostí

srdcervaci 200V tomto článku bychom vám rádi představili projekt Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením s názvem Srdcerváči, který proběhl hlavně na podzim loňského roku. Jeho cílem bylo rvát se za dostatek férové práce pro zdravotně postižené. 

 

 

V období od 9. září do 10. října 2013 se 5 úspěšně pracujících zdravotně postižených lidí – Srdcerváčů snažilo prostřednictvím netradiční fundraisingové kampaně veřejnosti ukázat, že zdravotní postižení nemusí být překážkou.

Srdcerváčem se mohl stát každý z nás. Stačilo si v období kampaně vybrat z katalogu unikátních zážitků nebo dárků, které není možné běžně koupit nebo získat. Kdo si něco pořídil, pomohl odstranit část fyzických i mentálních bariér v zaměstnávání zdravotně postižených. 

A co v katalogu například bylo? Podepsané tričko běžce Usaina Bolta, míč od brankáře Petra Čecha, výlet po českých barech s českým ekonomem Tomášem Sedláčkem, podepsaná hokejka Jaromíra Jágra a mnoho dalšího.  Lidé s postižením se často setkávají s nepochopením, veřejnost je plná mýtů týkajících se života s handicapem. To ostatně dokazují i čísla nezaměstnanosti lidí s postižením. „V roce 2012 podle Českého statistického úřadu z 896 460 osob s postižením, pracovalo jen 489 005. A Srdcerváči to chtějí změnit,“ říká Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnanosti osob se zdravotním postižením. 

srdcervaci 1

Cílem projektu proto nebylo jen získat finanční prostředky na zajištění odpovídající, férové a perspektivní práce pro co největší počet zdravotně postižených, ale především změnit pohled společnosti na zdravotně postižené a ukázat, že mohou a chtějí pracovat stejně kvalitně jako ti zdraví. 

Originálních dárky a zážitky, dostupné během tří měsíců ve speciálním e-shopu, pomohly spolu se zajímavě pojatou osvětovou kampaní nashromáždit prostředky ve výši 354 220 korun. Nadačnímu týmu se podařilo úspěšně oslovit celkem 175 dárců a nashromáždit 1314 dárků a 476 druhů zážitků. Jen samotné zážitky udělaly radost 534 lidem. Získané prostředky byly na začátku prosince rozděleny mezi několik organizací. Podpora mířila k zajištění některých materiálních nákladů, nutných k vytvoření lepších podmínek pro práci handicapovaných. Výraznou částkou bylo také podpořeno rozšíření výroby u OSVČ se zdravotním postižením. Projekt tak splnil svůj záměr podpořit nejen komerční a neziskové organizace, ale i podnikatelské záměry osob s handicapem, mířící jak k rozvoji jejich vlastní samostatnosti, tak k aktivnímu budování budoucích míst pro handicapované zaměstnance. 

Projekt Srdcerváči naváže na svůj úspěch ve velkém opět na podzim. Do té doby mají lidé možnost stát se Srdcerváči, tedy těmi, kteří se rvou za možnost handicapovaných plnohodnotně pracovat, například pořízením Dobrého pocitu, nákupem trička či designových předmětů jako jsou náušnice, obojky, pásky a tašky z recyklovatelných materiálu, skleničky na víno a dalších zajímavých věcí, které vzešly z pera Boa Design a na jejichž výrobě se podílely osoby se zdravotním postižením. Se Srdcerváči se budete moci potkat na velkých hudebních festivalech, ale i na letošním Plese v Opeře. 

srdcervaci 2

Více informací naleznete na srdcervaci.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Herec Jan Kanyza uspěl i jako malíř a fotograf, který se našel ve Francii
jan kanyza perexVe filmech hrál detektivy i delikventy, což ale jeho obdivovatelkám pranic nevadilo.  Herec Jan Kanyza byl prostě  typ muže, který se ženám hodně líbil. A platí to i dodnes, i když už nehraje tolik, jak by si jeho ženské publiku...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Prahu čeká tuto neděli největší demonstrace

Dem 2V Praze na Letenské pláni se tuto neděli, 23. června 2019 v 16.30, uskuteční největší demonstrace od roku 1989. Na Letné promluví k demonstrantům řada osobností z kulturního a společenského života.

...

Literatura

Život byl fajn, než přišla bouře

Než přišla bouře perexDobrodružství mne láká. Ale nemám ho v povaze. Vrcholem mých adrenalinových zážitků je noční venčení pejska. Možná i proto mne nalákala kniha Než přišla bouře. Protože je o dobrodružství dvou odvážných lidí. O cestě nap...

Divadlo

V Tramtarii se tygrů nebojí

altV nezávislém olomouckém Divadle Tramtarie se 16. května konalo představení inscenace ...a za Tracym tygr. Jednalo se o předposlední podání této hry v sezóně, a nejen proto bylo vyprodáno.

 

...

Film

DVD Zvonilka: Tajemství křídel

zvonilka magicbox 200Distribuční společnost Magic Box přináší na DVD další díl volné série Zvonilka s názvem Tajemství křídel. Studio Disney se opět zaměřilo na dívčí publikum a připravilo pro ně ...