Srdcerváči: I běžné věci mohou být srdeční záležitostí

Srdcerváči: I běžné věci mohou být srdeční záležitostí

srdcervaci 200V tomto článku bychom vám rádi představili projekt Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením s názvem Srdcerváči, který proběhl hlavně na podzim loňského roku. Jeho cílem bylo rvát se za dostatek férové práce pro zdravotně postižené. 

 

 

V období od 9. září do 10. října 2013 se 5 úspěšně pracujících zdravotně postižených lidí – Srdcerváčů snažilo prostřednictvím netradiční fundraisingové kampaně veřejnosti ukázat, že zdravotní postižení nemusí být překážkou.

Srdcerváčem se mohl stát každý z nás. Stačilo si v období kampaně vybrat z katalogu unikátních zážitků nebo dárků, které není možné běžně koupit nebo získat. Kdo si něco pořídil, pomohl odstranit část fyzických i mentálních bariér v zaměstnávání zdravotně postižených. 

A co v katalogu například bylo? Podepsané tričko běžce Usaina Bolta, míč od brankáře Petra Čecha, výlet po českých barech s českým ekonomem Tomášem Sedláčkem, podepsaná hokejka Jaromíra Jágra a mnoho dalšího.  Lidé s postižením se často setkávají s nepochopením, veřejnost je plná mýtů týkajících se života s handicapem. To ostatně dokazují i čísla nezaměstnanosti lidí s postižením. „V roce 2012 podle Českého statistického úřadu z 896 460 osob s postižením, pracovalo jen 489 005. A Srdcerváči to chtějí změnit,“ říká Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnanosti osob se zdravotním postižením. 

srdcervaci 1

Cílem projektu proto nebylo jen získat finanční prostředky na zajištění odpovídající, férové a perspektivní práce pro co největší počet zdravotně postižených, ale především změnit pohled společnosti na zdravotně postižené a ukázat, že mohou a chtějí pracovat stejně kvalitně jako ti zdraví. 

Originálních dárky a zážitky, dostupné během tří měsíců ve speciálním e-shopu, pomohly spolu se zajímavě pojatou osvětovou kampaní nashromáždit prostředky ve výši 354 220 korun. Nadačnímu týmu se podařilo úspěšně oslovit celkem 175 dárců a nashromáždit 1314 dárků a 476 druhů zážitků. Jen samotné zážitky udělaly radost 534 lidem. Získané prostředky byly na začátku prosince rozděleny mezi několik organizací. Podpora mířila k zajištění některých materiálních nákladů, nutných k vytvoření lepších podmínek pro práci handicapovaných. Výraznou částkou bylo také podpořeno rozšíření výroby u OSVČ se zdravotním postižením. Projekt tak splnil svůj záměr podpořit nejen komerční a neziskové organizace, ale i podnikatelské záměry osob s handicapem, mířící jak k rozvoji jejich vlastní samostatnosti, tak k aktivnímu budování budoucích míst pro handicapované zaměstnance. 

Projekt Srdcerváči naváže na svůj úspěch ve velkém opět na podzim. Do té doby mají lidé možnost stát se Srdcerváči, tedy těmi, kteří se rvou za možnost handicapovaných plnohodnotně pracovat, například pořízením Dobrého pocitu, nákupem trička či designových předmětů jako jsou náušnice, obojky, pásky a tašky z recyklovatelných materiálu, skleničky na víno a dalších zajímavých věcí, které vzešly z pera Boa Design a na jejichž výrobě se podílely osoby se zdravotním postižením. Se Srdcerváči se budete moci potkat na velkých hudebních festivalech, ale i na letošním Plese v Opeře. 

srdcervaci 2

Více informací naleznete na srdcervaci.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Sny se mi plní, říká Taťána Kročková, autorka knihy Tajemství snů a jak ho rozluštit

Zatímco její první kniha se jmenuje Tajemství snů a jak ho rozluštit, která vyšla v minulých dnech, její další připravovanou publikací by měl být tentokrát - román. To o sobě v následujícím rozhovoru prozradila Taťána Kročková, zástupkyně šéfredaktorky serveru Kultura 21. Celé povídání se ale netočí jen kolem nové knihy o snech, ale také o kultuře jako takové, o zálibách, vášních či o tom, jak moc jí vyhovuje vesnický způsob života.

Písně Hany Zagorové jsou říší bez hranic

Bohatý průřez nabízí kolekce písní Hany Zagorové z let 1968 až 2020. Skladby jsou řazeny chronologicky podle let a na šesti cédéčcích je jich sto dvacet. Vedle notoricky známých hitů tam lze najít i vyložené perličky.
Supraphon

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s hvězdou Henry Lee Festu Mickem Harveyem

mick harvey 200Na Henry Lee Festu, který se koná 27. září v brněnské Zbrojovce, se představí Australan Mick Harvey. Je zakladatelem skupiny Nick Cave and the Bad Seeds, proto se v tomto rozhovoru mimo jiné dozvíte něco i ...

Hledat

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Z archivu...

Čtěte také...

V Brně se bude konat Symposium aneb Dveře do světa podnikání

symposiu200Podle statistik je dnes v České republice bez práce asi třicet tři tisíc absolventů a mladých lidí. Organizátoři podnikatelské konference Symposium by toto číslo rádi aspoň o něco zmenšili, chtějí mladé lidi motivovat a pomoct jim při začátcích po...


Literatura

Dům pekelného salamandra je plný záhad

dumpekelnehosalamandra perexTina, Dominik, Erik a Patti - nerozlučná čtyřka, která je všude pohromadě. Tentokrát se vypravila, spolu s rodiči Tiny na prázdniny do Karibiku, do pronajatého domu s tajemným názvem "Mločí hrad". Proslýchá se o n...

Divadlo

Zábava aneb chi-chi, cha-cha, che-che

ypsilonka 200Začali jsme slovy dnes již jistě klasické pohádky. V té se snažili princeznu rozveselit učením smíchu. A smích, to má být přece zábava. A zábavu a její smysl si vzali na paškál v divadle Ypsilon prostřednictvím jednoaktového absurdního dram...

Film

Spletenec vztahů v Batalionu
ImageNejedná se o slavný němý film z roku 1927 režiséra Přemysla Pražského, ale jeho zvukovou “předělávku”. Ovšem o kvalitách tohoto o 10 let staršího díla nemůže být pochyb. Inspirace německým kammerspielem už tady není t...