Srdcerváči: I běžné věci mohou být srdeční záležitostí

Srdcerváči: I běžné věci mohou být srdeční záležitostí

Tisk

srdcervaci 200V tomto článku bychom vám rádi představili projekt Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením s názvem Srdcerváči, který proběhl hlavně na podzim loňského roku. Jeho cílem bylo rvát se za dostatek férové práce pro zdravotně postižené. 

 

 

V období od 9. září do 10. října 2013 se 5 úspěšně pracujících zdravotně postižených lidí – Srdcerváčů snažilo prostřednictvím netradiční fundraisingové kampaně veřejnosti ukázat, že zdravotní postižení nemusí být překážkou.

Srdcerváčem se mohl stát každý z nás. Stačilo si v období kampaně vybrat z katalogu unikátních zážitků nebo dárků, které není možné běžně koupit nebo získat. Kdo si něco pořídil, pomohl odstranit část fyzických i mentálních bariér v zaměstnávání zdravotně postižených. 

A co v katalogu například bylo? Podepsané tričko běžce Usaina Bolta, míč od brankáře Petra Čecha, výlet po českých barech s českým ekonomem Tomášem Sedláčkem, podepsaná hokejka Jaromíra Jágra a mnoho dalšího.  Lidé s postižením se často setkávají s nepochopením, veřejnost je plná mýtů týkajících se života s handicapem. To ostatně dokazují i čísla nezaměstnanosti lidí s postižením. „V roce 2012 podle Českého statistického úřadu z 896 460 osob s postižením, pracovalo jen 489 005. A Srdcerváči to chtějí změnit,“ říká Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnanosti osob se zdravotním postižením. 

srdcervaci 1

Cílem projektu proto nebylo jen získat finanční prostředky na zajištění odpovídající, férové a perspektivní práce pro co největší počet zdravotně postižených, ale především změnit pohled společnosti na zdravotně postižené a ukázat, že mohou a chtějí pracovat stejně kvalitně jako ti zdraví. 

Originálních dárky a zážitky, dostupné během tří měsíců ve speciálním e-shopu, pomohly spolu se zajímavě pojatou osvětovou kampaní nashromáždit prostředky ve výši 354 220 korun. Nadačnímu týmu se podařilo úspěšně oslovit celkem 175 dárců a nashromáždit 1314 dárků a 476 druhů zážitků. Jen samotné zážitky udělaly radost 534 lidem. Získané prostředky byly na začátku prosince rozděleny mezi několik organizací. Podpora mířila k zajištění některých materiálních nákladů, nutných k vytvoření lepších podmínek pro práci handicapovaných. Výraznou částkou bylo také podpořeno rozšíření výroby u OSVČ se zdravotním postižením. Projekt tak splnil svůj záměr podpořit nejen komerční a neziskové organizace, ale i podnikatelské záměry osob s handicapem, mířící jak k rozvoji jejich vlastní samostatnosti, tak k aktivnímu budování budoucích míst pro handicapované zaměstnance. 

Projekt Srdcerváči naváže na svůj úspěch ve velkém opět na podzim. Do té doby mají lidé možnost stát se Srdcerváči, tedy těmi, kteří se rvou za možnost handicapovaných plnohodnotně pracovat, například pořízením Dobrého pocitu, nákupem trička či designových předmětů jako jsou náušnice, obojky, pásky a tašky z recyklovatelných materiálu, skleničky na víno a dalších zajímavých věcí, které vzešly z pera Boa Design a na jejichž výrobě se podílely osoby se zdravotním postižením. Se Srdcerváči se budete moci potkat na velkých hudebních festivalech, ale i na letošním Plese v Opeře. 

srdcervaci 2

Více informací naleznete na srdcervaci.cz


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Sylva Lauerová nafotila exkluzivní kalendář českého šperku, rozepsanou knihu uložila do šuplíku a chystá velké změny

SL perexFanoušci populární české spisovatelky Sylvy Lauerové jistě vědí, že se nevěnuje jen psaní knih. Její druhou doménou je móda a velkou zálibou cestování. Potěšení z práce jí však v poslední době kalí neradostná rodinná situace. Dočkají se čtenáři nového ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Truhlář Robert Jašków, čalounice Marie Štípková. Tvůrčí dům Elišky Peškové zve na workshopy, divadlo i oslavu MDŽ

tvurci dum 200Kutilskou dílnu pod vedením herce Roberta Jaškówa, čalounický workshop s herečkou Marií Štípkovou nebo třídenní kurz herectví s Kamilem Halbichem. I taková lákadla nabízí v letošním předjaří Tvůrčí dům Elišky Peškové na pražském Smíchově. Nové ...


Literatura

Pojďte se bát s květinářkou s temnou minulostí

ani mrtva ani ziva 200Ani mrtvá, ani živá – takový je název nového thrilleru z pera rakouské spisovatelky Ursuly Poznanski. Kniha vyšla v květnu u nakladatelství Kalibr a na více než tři sta stránkách rozehrává napínavý příběh o tom, jak člově...

Divadlo

Nový počin souboru Kašpar: Baterka Miki

baterka miki 200Divadlo v Celetné má na kontě další premiéru. V úterý 19. února divadelní soubor Kašpar odehrál poprvé v České republice monodrama Baterka Miki. Hra z pera současné francouzské spisovatelky je neotřele pojaté vyprávění. Není ovšem na...

Film

Černá komedie PŘIŠLA V NOCI má šanci na 5 Cen české filmové kritiky

Prisla v noci perexPŘIŠLA V NOCI. Komorní film autorského dua Jan Vejnar a Tomáš Pavlíček si od českých kritiček a kritiků vysloužila nominace za nejlepší scénář, režii a film, a také herecké výkony Simony Pekové a Jiřího Rendla v hlavních rolích. ...