Pod Olympem se učí děti česky díky Markétě Strnadové

Pod Olympem se učí děti česky díky Markétě Strnadové

Tisk

skolicka M.Strnadova 200Dne 19. 6. 2013 byl slavnostně zakončen první rok výuky češtiny pod Olympem a v Thessalonikách. Projekt Česká školička v Řecku v oblastech Pierias a Thessaloniki je aktivitou Markéty Strnadové – studentky, delegátky rodinné cestovní kanceláře Iríny tours a básnířky.Markéto, přibližte nám více svůj projekt – Českou školičku. Odkdy jej realizujete?

Idea České školičky v Řecku vznikla již na podzim v roce 2011, kdy jsem také poprvé kontaktovala ambasádu, a dozvěděla se o mezinárodním projektu Česká škola bez hranic (ČŠBH). Od jara do podzimu 2012 jsem zjišťovala, zda by byl o podobný projekt v místě zájem, pár maminek jsem znala, ostatní jsem hledala . Realizovat založení a zahájení výuky jsem začala v září 2012, po mém přijetí do navazujícího magisterského programu novořecké filologie v řecké Ioannině. Do Thessalonik a Leptokárie jsem dojížděla.

Máte dostatek žáků? Učíte jen malé děti nebo se hlásí do školičky i dospělí?

Začínala jsem s 11 dětmi, další za nějaký čas přibyly, některé se na nějakou dobu odpojily, ale pak se k nám opět přidaly, nyní já sama vyučuji 13 dětí v Thessalonikách a Leptokárii. Další dvě děti se prozatím učí individuálně, ale od září se k nám připojí. V novém školním roce zajisté také otevřu alespoň jednu třídu pro dospělé.

Kde se vyučování koná?

V Leptokárii máme pro výuku naprosto výborné podmínky. Celý rok jsme se učili v budově K. A. P. I., kde nám Spolek žen Leptokárie poskytl ochotně jednu třídu. Závěrečný dětský den probíhal pro změnu v budově 1. ZŠ v Leptokárii. Pro další školní rok je jisté, že se budeme učit v jednom z těchto objektů, podmínky jsou zde vynikající. V Thessalonikách se prozatím učilo po domácnostech, protože dětí bylo málo, také vzdálenosti mezi rodinami byly veliké. Od podzimu plánujeme mít jednu učební místnost v oblasti Perea a jednu určitě někde v centru. Věřím, že nám v létě pomůže také nově otevřený konzulát.

skolicka Recko

Učit se jazyk, znamená i číst české texty – co jste v letošním roce četli, jaké příběhy vaše žáky pobavily?

Kromě doporučených knih a čítanek od MZV z modré řady vydavatelství Prodos to jednoznačně vyhrála Dášeňka a Příběhy pejska a kočičky. Nyní přes léto ale zapracujeme na české knihovně, do které nám mnoho našich příznivců posílá nové i starší knížky. Věřím tedy, že to četbě jen prospěje.

Jak se realizuje takový projekt v Řecku? Táži se na byrokracii – je stejná jako u nás nebo snazší? Co všechno jste musela podstoupit, abyste obdržela správná razítka na patřičné formuláře?

Vše je samozřejmě o možnostech. Byrokratická stránka zakládání těchto spolků je celkem složitá, všeobecně tady v Řecku je byrokracie daleko komplikovanější, než v Čechách. Skutečnost, že jste zahraniční studentkou, pracující jen přes sezónu, bez větších finančních prostředků a kontaktů, mi moc nepomohla. Na druhou stranu postupně pracuji na všem a již neřeším, že něco trvá déle nebo ne. Na ambasádě mi pomohou po legalizaci se žádostmi o nějaký druh podpory, ale prozatím mám před sebou ještě několik rozhodujících týdnů. Velké poděkování z mé strany si ovšem zaslouží můj pan profesor z Ioanniny, pan Dimitris Kargiotis, který mě v projektu od počátku podporoval a pomáhal mi s tou byrokratickou stránkou věci, a stejně tak i jeho bratr, který nám pomáhá s legislativou.

Jaký byl poslední den prvního roku školičky?

Naprosto úžasný! Každá z maminek přinesla něco dobrého, jedna maminka originálně připravovala kávu do plastových kelímků, já a druhá paní učitelka Iva jsme dětem připravily soutěže a hry. Děti se bavily, smály. Maminky z Thessalonik i Leptokárie si mezi sebou povídaly. Nechybělo ani zazpívání české národní hymny u zapáleného dortu s českou vlajkou. Nakonec si děti odnesly diplomy a dárky, které nám věnoval Český rozhlas Dvojka. Pomohla i Ck Iríny tours. Jedné z maminek, darovala zpáteční letenku pro její těžce postiženou dcerku Eleni, aby se dostala na potřebnou léčbu do českých lázní. Z akce jsou i fotky na našem facebooku.

skolicka konec roku

Čím vás vaši žáci překvapili?

Tak třeba kytičku jsem vážně nečekala, dva moji žáčci mě s ní překvapili hned na začátku akce :-), den po akci jsem potkala dalšího mého žáčka, který se mě hned se zájmem ptal, kdy už zase bude ta čeština. Takový dotaz na začátku prázdnin vás skutečně potěší :-).

To je pro paní učitelku největší ocenění! Učíte sama, máte kolegy, plánujete rozšíření pedagogického sboru?

Ač máme stále málo dětí, rozhodla jsem se do projektu zapojit i další dvě vyučující. Paní učitelka Iva, která se do projektu zapojila na jaře, vyučuje další dvě děti, a od podzimu bude mít na starosti češtinu pro druhý stupeň. Paní učitelka Šárka je úžasná energická dáma a bude vyučovat v Thessalonikách předškoláky.

Je problém s učebnicemi?

Vhodné učebnice jsem konzultovala s paní Slavíkovou-Boucher, zakladatelkou ČŠBH, stejně tak s MZV. Byla mi doporučena modrá řada od Prodosu. Jelikož se mi učebnice líbily, vyzkoušela jsem si výuku podle kopií a dětem knížky vyhovovaly. Nechala jsem je tedy pro maminky objednat a poslat do Řecka. Samozřejmě by bylo nejlepší, kdybychom měli knížky pro děti úplně zdarma, ale v současné době to jinak nelze.

Co vy a volný čas – máte vůbec nějaký?

Jeden dobrý přítel mi řekl: Čas není nikdy, ale vždycky se dá vytvořit :-).

Markéto, to je nádherný výrok, ten si musím zapamatovat! Přesto: dá se skloubit školička s prací delegátky?

Všechny mé aktivity se celoročně různě prolínají, ale naštěstí přes léto, kdy jsou prázdniny, mohu pracovat v naší rodinné cestovní kanceláři, a přes zimu, kdy se nejezdí do Řecka k moři, se mohu věnovat studiu a projektu.

skolicka Leptokarie

Ve dvaadvaceti letech jste vydala sbírku Žalm padlých andělů. Chystáte další básně k vydání? Budou stejně melancholické, jako ty první, nebo jste se posunula směrem k optimismu?

Nyní s odstupem času mohu konstatovat, že Žalm padlých andělů je sbírka, ze které je patrný můj tehdejší „vnitřní třes“ :-). Zhruba uprostřed je 5 básní, především s řeckou a rodinnou tématikou, které mě baví ještě teď po letech. V tuto chvíli básně nikde nepublikuji, mám jeden takový svůj blok, kam si tu a tam napíšu báseň v češtině, nebo řečtině. Dnes už vím, že pokud vydám někdy do budoucna další sbírku poezie, vyberu za několik let zpětně skutečně jen to nejlepší z nejlepšího mé tvorby.

Láká vás beletrie? Podnětů a námětů máte jistě dostatek. Pracujete momentálně na něčem?

Láká mě dětská literatura. V současnosti pracuji na jedné knize pro česko-řecké děti. Je totiž fascinující, jak dětské příběhy a pohádky předávají dětem ve skryté formě tolik podnětů k zamyšlení.

Nyní se věnujete naplno práci delegátky, prozraďte, jaký byl první měsíc sezóny? Je něco nového na Olympské riviéře?

Ano, letní sezónu 2013 jsem zahajovala v polovině května. Nyní už jsem tedy stabilně v Leptokárii. Co mne v letošním roce velmi mile překvapilo, jsou tematické zájezdy. Vystřídalo se tady několik skupin se sportovním, meditačním, zkrášlujícím i zábavným programem. Tyto tematické zájezdy stmelují kolektiv, klienti mohou vyrazit na takovou dovolenou i sami, v jakémkoliv věku, a ještě se u moře pobaví. Vím, že pro letošní rok je takových zájezdů ještě v nabídce několik. Počasí je krásné, moře klidné a místní Řekové mají zkrátka slabost pro Čechy, jsme jim tady prostě sympatičtí.

Vraťme se ještě ke školičce: Jaké má školička plány? Co všechno chystáte na druhý rok?

Plánů a cílů je spousta. Od dotažení té legislativní stránky, přes otevření dalších výukových tříd, po zahájení činnosti české knihovny. Především je důležité uchovat to nadšení a ten dobrý úmysl všech zúčastněných. Bez skvělých lidí kolem sebe, na které mám štěstí, by se věci nehýbaly, jak se hýbou, neměla bych tu sílu, kterou mám.

Mohou vás čtenáři Kultury 21 nějak podpořit?

Sbírka českých starých i nových knih pokračuje. Pokud tedy máte nějaké nepotřebné knížky a chtěli byste udělat radost nejen dětem, ale všem Čecho-řekům, pošlete nám je s vaším kontaktem na adresu: CK IRÍNY TOURS spol. s r.o., Příbram II – Střelecká 100, PSČ: 26101. Postupně je budeme dostávat do Řecka.

Děkuji za milý rozhovor, budu se těšit na nové zprávy z Řecka, z oblasti, kterou mám sama velice ráda, přeji hodně síly k dokončení „byrokratického papírování“ a štěstí a zdar všem projektům a aktivitám.

Foto: Markéta Strnadová, www.iriny-tours.cz a https://www.facebook.com/CeskaSkolickaVReckuPieriasThessaloniki?fref=ts


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na vánoční kapry se mi vylilo červené víno, říká poslankyně Jitka Chalánková

chalan 200Poslankyně sněmovny Jitka Chalánková (TOP 09) má k jídlu, eufemisticky řečeno, kladný vztah. Ráda jí, ráda vaří, ráda stoluje s celou rodinou, přidává i jednu vánoční historku s kapry polité červeným vínem.

...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Robert Rohál nafotil Soňu Drábkovou pro kolekci Tisíc tváří černovlásky

cernovlaska perexPráci fotomodelky si nedávno vyzkoušela Soňa Drábková, členka kroměřížské taneční skupiny M dance crew KM.  Výsledkem je černobílá kolekce Tisíc tváří černovlásky autora Roberta Rohála, která bude během letošního května vystavena v M...


Literatura

Bella a Sebastián - soudržnost, láska a velká odvaha

Bella perexSilnější kniha většího formátu s líbivou obálkou, na níž je fotografie chlapce s velkým bílým psem, je rozdělena do pěti částí. Každá část skrývá několik kapitol napsaných tak poutavě, že i můj dvanáctiletý syn, kterého do čtení jinak doslova k...

Divadlo

RockOpera Praha natáčí videoklip s Evou Urbanovou a Kamilem Střihavkou

rop eva kamil 200Spojení RockOpery Praha a Evy Urbanové dostane nové obrysy. Holešovické divadlo totiž chystá nový videoklip k očekávané premiéře opery Trója, v níž se operní pěvkyně chopí role bohyně lovu Artemis. Klip vznikne ke skladbě Přísahej a t...

Film

Poslední James Bond v podání Daniela Craiga porazil doposud nejúspěšnější filmy tohoto roku

bond 200Návštěvnost kin díky fanouškům Jamese Bonda láme rekordy. Od premiéry dlouho očekáváného akčního snímku Není čas zemřít uplynulo teprve pár dní a za první víkend si Daniela Craiga v roli agenta 007 nenechalo ujít 126 018 lidí, což dělá z tohoto snímku ...