Festival Take Care přináší aktivní naději v době ekologické krize

Festival Take Care přináší aktivní naději v době ekologické krize

Tisk

ekoOd 1. září do 4. října proběhne v Praze a okolí festival Take Care. Událost inspirovaná encyklikou Laudato si’ nabídne několik desítek akcí reflektujících ekologická témata skrz umění, spiritualitu nebo praktické workshopy.
Sedmý ročník festivalu Take Care bude různými způsoby reflektovat závažné ekologické a společenské otázky dnešní doby a podněcovat aktivní naději k pozitivním změnám. Od 1. září do 4. října proběhne v Praze několik desítek kulturních a společenských akcí, které reprezentují různé přístupy k ekologii.

Festival, který se poprvé konal v roce 2018, již druhým rokem propojuje více než třicet různých organizací a společenství. Program je proto velmi rozmanitý a přináší různorodé pohledy a podněty.
Slavnostní zahájení se uskuteční 1. září na nádvoří františkánského kláštera u kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí. V dalších týdnech proběhne celá řada akcí organizovaných na více než třiceti místech v Praze a okolí. Mezi spolupracujícími organizacemi bude například Akademická farnost Praha, klášter Fortna nebo klášter Pražského Jezulátka. Výtvarnou scénu bude zastupovat například galerie Jilská 14 nebo Ateliér radostné tvorby. Praktické workshopy zajistí Cirkulární dílna v Kampusu Hybernská nebo komunitní platforma Na ovoce. Dalšími programy přispěje také Městská knihovna v Praze nebo Skautský institut. V nabídce budou také divadelní představení, přednášky či diskuze. Program akcí bude zveřejněn v průběhu léta na webu www.festivaltakecare.cz.

eko

Hlavní inspirací festivalu je encyklika papeže Františka Laudato si’. Tento významný dokument upozorňuje na závažná a vzájemně propojená ekologická a sociální témata a vybízí všechny lidi na světě, aby problémy současného světa promýšleli a snažili se na ně odpovídat změnami ve svých životech. Cílem festivalu není jen upozorňovat na problémy, ale také přinášet radost a aktivní naději a inspirovat k tzv. ekologickému obratu. Ekologický obrat je v misi festivalu popsán jako „rozhodnutí vydat se na cestu vytváření a obnovování harmonického vztahu lidí s přírodou.“ Festival začíná na Den modliteb za péči o stvoření a pokračuje během tzv. Doby stvoření, tedy období, ve kterém jsou nejen křesťané vyzýváni k hlubšímu promýšlení ekologických témat i vyjádření vděčnosti za krásy přírody.

eko1

Festival pořádá Umělecká platforma Karavana, spolek sdružující umělecky zaměřené lidi se vztahem ke křesťanským hodnotám. V minulém roce se do festivalu zapojilo více než třicet organizací, které uspořádaly přes sedmdesát akcí.

eko2

Více informací o festivalu naleznete na webu www.festivaltakecare.cz.


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Robert Rohál: Oblast československé pop music mě zajímá léta

robert rohal 200Legendy československé populární hudby a Hvězdy odvedle – to jsou názvy dvou knih, které vyšly teprve nedávno a pod nimiž je podepsán Robert Rohál. Tento autor, žijící prakticky celý život v moravském Holešově mnoho let působí v kultu...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Gypsy Jazz Festival

200sV bratislavskom klube Loft sa 28. novembra konal už po tretí raz Gypsy Jazz Festival. Na jeho prípravách sa podieľal nielen samotný organizátor Milo Suchomel, ale finančne mu pomohlo ministerstvo kultúry, americká a nemecká ambasáda a hudobné centrum.

...

Literatura

„Spalovač mrtvol“ Juraj Herz se nechal rozpitvat a vydává autobiografii

herz 200Ačkoli režisér Juraj Herz (1934) natočil minimálně tři filmy, které se dají považovat za to vůbec nejlepší, co kdy v Československu a následně Česku vzniklo, nebývá u tzv. československé nové vlny zmiňován mezi prvními a dost často se uvádí až někdy ve d...

Divadlo

Kdyby Nestroy vědel…premiéra PRO NIC ZA NIC v Městském divadle v Brně

pro nic za nic perexKdyby Johann Nepomuk Nestroy věděl, že po něm bude ve Vídni pojmenováno náměstí i zastávka metra, asi by se moc divil. On to byl totiž už za svého života na jedné straně miláček publika, měšťanského i lidového, ale mocn...

Film

Přes prsty nabídne víc než jen pěkné zadky

Přes prsty 1Do kin před několika dny vstoupila letní komedie Přes prsty, která svým sportovním zaměřením vlastně může tak trochu připomínat Ženy v běhu. Dokáže se jim ovšem vyrovnat?

...