Sarajevo Destination Festival

Sarajevo Destination Festival

Tisk

sarajevo 200Sarajevo Destination Festival je cestovateľský festival, ktorý sa konal od 25. do 27. apríla v centre Skenderija. Zorganizovali ho predstavitelia turistickej organizácie kantónu Sarajevo „Visit Sarajevo“ a Centra Skenderija pod záštitou Ministerstva hospodárstva kantónu Sarajevo.

 

Podľa slov hlavného poradcu pre rozvoj cestovného ruchu a kreatívnych projektov Združenia cestovného ruchu v kantóne Sarajevo Faruka Čaluka je festival miestom, kde sa stretávajú turistické komunity a zástupcovia cestovného ruchu. Ich cieľom je propagovanie jednotlivých destinácií, preto poslali pozvánky všetkým.

„Poslali sme pozvanie ambasádam v Sarajeve a následne sme oslovili našich festivalových a turistických partnerov vo svete. Čo sa týka obsahu programu, prijali sme ponuku na prezentovanie sa od všetkých, ktorí chceli vystúpiť, “ uviedol Čaluk.

Na návštevníkov čakal bohatý program v podaní kultúrnych vystúpení, prednášok, zaujímavostí, ktoré sa mohli dozvedieť v príslušných turistických stánkoch. Niektoré ponúkali iba informácie o krajine, iné aj ochutnávky domácich produktov, či dokonca súťaže. Zaujímavým doplnkom festivalu bol Masterclass and Flair show a večerný koncert skupiny Divanhana, ktorým sa uzavrel prvý ročník turistického festivalu.

sarajevo1

Na festivale vystavovalo 64 stánkov z 15 krajín z regiónu, Európy a celého sveta. Medzi nimi aj Veľvyslanectvo Slovenskej republiky, ktoré reprezentoval zástupca veľvyslanca Slovenskej republiky za Slovenskú republiku Patrik Turošík.

„Festival turistického ruchu v Sarajeve je prvým ročníkom, veríme, že úspešnej iniciatívy, ktorá pomôže k zintenzívneniu turistickej výmeny medzi našimi dvoma krajinami. Keď nás z organizácie festivalu oslovili, nezaváhali sme. V podujatí sme videli veľký potenciál, ako predstaviť krásy a bohatú turistickú ponuku našej krajiny a podporiť návštevnosť Slovenska turistami z Bosny a Hercegoviny“, informoval Turošík.

Ako ďalej uviedol následne oslovili regionálne a oblastné organizácie cestovného ruchu na Slovensku a aj Ministerstvo cestovného ruchu a športu, ktoré im poskytli rôzne materiály, na prezentáciu. Okrem nich oslovili aj aktérov, ktorí pôsobia v Bosne a Hercegovine.

sarajevo2

„Tešíme sa, že sa do prezentácie slovenského cestovného ruchu aktívne zapojili aj príslušníci operácie EUFOR ALTHEA, ktorí sú tiež pomyselnými diplomatmi svojej krajiny. Tejto úlohy sa zhostili s nadšením a s plným nasadením. Návštevníkom nášho stánku ukázali, aké poklady Slovensko ukrýva, a prečo sa oplatí našu krajinu navštíviť. Okrem toho, že návštevníci dostali dobré tipy na dovolenku na Slovensku, mohli tiež spoznať silu slovenskej gastronómie, prostredníctvom tradičných syrov, ktoré mali veľký ohlas,“ dodal Turošík.

Svojou skúsenosťou to vie potvrdiť aj hlavný poradca Faruk Čaluk, ktorý robil reportáž o Vysokých Tatrách v roku 1999. „Tatry sú úžasné, zbožňujem ich a sú pre mňa výnimočné. Z gastronómie si spomínam na moravské koláče, ktoré sú báječné a na rôzne jedlá zo salaša, ktoré mám rád. V najbližšej dobe určite navštívim Slovenskú republiku. Musíme prehĺbiť vzájomnú spoluprácu v rámci turistického ruchu medzi oboma krajinami“ uviedol Čaluk.

Podobný cieľ zastáva aj zástupca veľvyslanectva, ktorý podporuje návštevnosť občanov Bosny a Hercegoviny na Slovensku a zároveň aj obojstrannú výmenu.

„Slováci by navštevovali viac tento región. Naše krajiny sú veľmi podobné, majú podobný jazyk a máme aj spoločnú históriu v Rakúsko - Uhorsku. Určite stojí za to aj pre ľudí z Bosny a Hercegoviny navštíviť Slovensko, objavovať ho a spoznať, čo sa v ňom skrýva.“

Obe krajiny doteraz nemali možnosť sa bližšie vzájomne spoznať. Po festivale by mala nastať zmena.

„Po pravde, ako som si na festivale vypočul zástupcov slovenského veľvyslanectva, dvere sú otvorené pre ďalšiu spoluprácu. Myslím si, že máme veľmi veľa spoločného a som veľmi šťastný, že som sa s nimi mohol stretnúť," uzavrel Čaluk.

Zdroj foto: Lenka Meravá


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zahnízdila jsem se na chalupě a více méně odjíždím jen za prací, říká Petra Janů

petra janu200I když v minulém roce slavila kulatiny a padesát let na scéně, také jí vyšlo retrospektivní dvojalbum a v televizi měl premiéru dokument, pořád má co dělat. Ale taková je už Petra Janů a ani letos se nic zásadního nezměnilo. Pořád ji to baví ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Vegetariáni míří na Vyšehrad

vegefest200Už šestý ročník má před sebou festival pro šest smyslů – VEGEFEST. Proběhne tento víkend 17. a 18. září v Praze na Vyšehradě, konkrétně v areálu starého purkrabství. Dvoudenní akce s pestrým doprovodným programem potěší vše...


Literatura

Ať vás nepohltí Dlouhé stíny

dlouhe stiny 200V listopadu nám nakladatelství Kalibr vydalo temnou detektivku Dlouhé stíny od amerického autora Charlieho Donlea. Máte-li rádi atypické protagonisty a komplexní zápletku, kde se slévá minulost s přítomností, jistě si přijdete na své...

Divadlo

Hra Albion má silný příběh, mnohovrstevnatost i výborné herecké obsazení

albion200Návrat do krajiny svého dětství a po mnoha letech se zabydlet ve venkovském domě se zpustlou zahradou, kterou chce vrátit do dřívější podoby, to je příběh hlavní hrdinky Audrey Waltersové. Divadelní hra Mika Barletta Albion, držitele prestižního ocen...

Film

Udeľovanie cien Slnko v sieti za rok 2019: Sú to skvosty, ktoré nie sú jednoducho dosiahnuteľné

slnko v sieti 200Slávnostné odovzdávanie cien Slnko v sieti za rok 2019 sa uskutočnilo 9. septembra v priestoroch bratislavskej Starej tržnice. Tohtoročný jubilejný desiaty ročník ponúkol pohľad režisérov aj na rúškom zahalenú smrť, či nedostatok pozor...