Literární časopis Tvar vybírá na nový web živé literatury a žádá veřejnost o podporu

Literární časopis Tvar vybírá na nový web živé literatury a žádá veřejnost o podporu

tvar 200Literární obtýdeník Tvar, který funguje již jednatřicátým rokem, se rozhodl vybudovat nový web, kde sjednotí všechny své platformy (tištěná čísla, webový magazín Ravt, podcast Varta, literárně-kritickou cenu Tvárnice a další) pod jednou střechou s novou grafickou podobou od Barbory Klimszové. Cílem je také zprovoznit rubriku Skladiště, kam bude moci přispívat i široká veřejnost. Tvar nyní žádá o podporu tohoto velkolepého projektu formou crowdfundingové sbírky na Hithitu, kde nabízí nespočet zajímavých literárních odměn.

 

Obtýdeník Tvar patří mezi hlavní české literární časopisy. Začal vycházet už v roce 1990 a od té doby se v něm objevily texty předních osobností české literatury, ale rovněž texty začínajících autorů a autorek, z nichž se postupně staly výrazné literární persony – například Ondřej Macl (Cena Jiřího Ortena a Cena Václava Buriana) nebo Jan Škrob (Drážďanská cena lyriky). V redakci pracovali Emil Hakl, Wanda Heinrichová, Štefan Švec nebo třeba Pavel Kosatík.

Proč Tvar žádá o podporu?

Tvar si za tři dekády své existence získal pevné místo v české kultuře. Mimochodem: o Tvaru se mluvilo také v seriálu Až po uši od Jana Hřebejka – postava ztvárněná Františkem Němcem zde mluví o „předplatném Tvaru“ jako symbolu kultivovanosti a kulturního přehledu. Za takovou pověst je Tvar vděčný – na druhou stranu nechce být časopisem pro několik zasvěcených. Chce přinášet kvalitní literaturu širokému spektru čtenářů!Právě proto plánuje redakce vytvořit nový a obsáhlý web časopisu!

Tvar je periodikum, jehož cíle nejsou komerční, ale které usiluje o poskytování veřejné kulturní služby. Převážně je tak financován z dotací Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR. Tyto dotace, prodeje tištěných čísel a předplatného pokrývají provoz Tvaru. Nelze však za těchto podmínek z každoročních příjmů financovat natolik ambiciózní projekt, jako je nový web vyžadující komplexní redakční systém i zcela přepracovanou podobu. Z toho důvodu se redakce rozhodla požádat o pomoc své čtenáře a další příznivce živé literatury! Z vybraných peněz bude zaplaceno grafické zpracování nových responzivních stránek z dílny Barbory Klimszové, samotné kódování stránek včetně redakčního systému, algoritmu pro čtenářské hlasování, zpřístupnění 30letého archivu a mnohé další.

Nový web bude literárním přístavem pro čtenáře, spisovatele i spisovatelky, a to s obsahem, který bude poskytovat to nejlepší ze současné české literatury:

  1. Nabídne 50 procent tištěného obsahu.
  2. Přesune obří archiv Tvaru (několik dekád literatury!) pod jednu střechu, aby se tak pro čtenáře vytvořila „digitální knihovna“ plná poezie, prózy, rozhovorů a esejů.
  3. Web bude rovněž domovem pro zcela nové platformy podporující českou literaturu
  • VARTA: nový literární podcast časopisu. Pořadem provází zkušený moderátor a oceňovaný básník Jan Škrob.
  • SKLADIŠTĚ: platforma, do níž mohou svými básněmi a povídkami přispívat všichni čtenáři.
  • TVÁRNICE: literárně-kritická cena Tvaru udělovaná každoročně již několik let.
  • RAVT: on-line magazín Tvaru.

Přidejte se k podporovatelům Tvaru!

Tvar je nedílnou a dlouhodobou součástí českého literárního světa, a proto je redakce upřímně ráda, že časopis podporují výrazné spisovatelky a spisovatelé. Mezi ambasadory a ambasadorky Tvaru patří následující osobnosti: tvůrkyně slavného Hrdého Budžese Irena Dousková, legendární romanopisec Václav Kahuda, fascinující básnířky Jitka N. Srbová a Marie Šťastná, kontroverzní básník Kamil Bouška, oceňované literátky Petra Soukupová a Olga Stehlíková, originální básník Ondřej Hanus, nezaměnitelný Michal Šanda, hvězdná Ivana Myšková a v neposlední řadě již zmínění Jan Škrob a Ondřej Macl.

Tyto osobnosti poskytují Tvaru nejenom podporu, ale také své charisma – mezi odměnami za příspěvek v kampani si přispěvatelé mohou vybrat rovněž předměty s fotografiemi těchto hvězdných literátů a mnohé další.

tvar 1

Více informací:

https://www.hithit.com/cs/project/10584/tvarujte-ceskou-literaturu

Sociální média: Facebook, Instagram, YouTube
Web: itvar.cz
Platformy Tvaru: Ravt, Varta


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Ondřej Müller: příběh Harryho Pottera považuji za uzavřený, ale moc by mě zajímaly osudy některých dalších postav

HP 200Před slušnou řádkou let se stal Ondřej Müller objevitelem Harryho Pottera pro český knižní trh. Jak to tenkrát celé probíhalo, se dozvíte z následujícího rozhovoru.

 

...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Spolutvůrci legendárního seriálu se potkali po dlouhých letech

setk200První setkání dvou velkých spolutvůrců legendárního televizního seriálu Přátelé zeleného údolí proběhlo až po neuvěřitelných pětatřiceti letech. Že netušíte, kterých? Stalo se to v říjnu 2015 v malebné vesničce za Prahou, kde jeden z nich již léta bydlí. ...


Literatura

Bulvární dekadence s příchutí záměru

zmrzlina 200Zmrzlina s příchutí záměru je zdařilý autorský debut bývalé bulvární novinářky a večírkové reportérky Olgy Path Štiplové. V deníkových zápiscích se autorka vypisuje z otřesu způsobeného setkáním s mediální i mezilidskou manipulací. Tyto „dekade...

Divadlo

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

perex hvezdyMám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – ma...

Film

Ranhojič v přestrojení

ranhojic perexVýpravnou historickou podívanou Ranhojič natočil německý režisér Philipp Stölzl podle stejnojmenného románu Noaha Gordona, známého též z českého překladu. Diváky zavádí do Ang...